Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

20.10.2020 , 15:12 Aktualizacja: 23.10.2020, 12:57

Jak w prosty sposób zadbać o kondycję swojego mózgu

Monika Wysocka

Nie pozwalajmy mózgowi pławić się w bezczynności i powtarzalności. By na długo zachował plastyczność, potrzebuje nieustannej stymulacji. Wbrew pozorom to proste i nie chodzi wyłącznie o czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, naukę języków czy słuchanie muzyki. Podpowiadamy jak rozruszać swój mózg.

To, w jakim tempie starzeje się mózg, zależy od bardzo wielu czynników – począwszy od genetycznych, przez przebyte i istniejące choroby (urazy, zapalenie lub inne choroby mózgu, choroby ogólnoustrojowe, takie jak miażdżyca czy cukrzyca), po naszą codzienna aktywność oraz styl życia. Liczy się dosłownie wszystko: jakość i długość snu, poziom stresu, nawyki, używki itp.

Na niektóre z tych czynników nie mamy wpływu, jednak na wiele mamy. Warto podjąć wysiłek, by spowolnić proces starzenia, który jest naturalnym procesem obejmującym cały nasz organizm, a więc i mózg. Co możemy zrobić, by nasz mózg służył nam jak najdłużej?

Najogólniej mówiąc, chodzi o to, by żyć zdrowo, co oznacza zdrową dietę, aktywność fizyczną, wysypianie się, ale i posiadanie pasji oraz proste ćwiczenia i aktywności przeznaczone dla mózgu.

Id materiału: 1832

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.