Raport NIZP-PZH: lepsza opieka nad noworodkami i ciężarnymi

Zdecydowanie poprawiła się opieka nad noworodkami w pierwszych czterech tygodniach życia – wynika z najnowszego raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” opracowanego przez naukowców Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

„Nie obserwuje się już wyraźnej różnicy pomiędzy Polską a krajami UE w przypadku zgonów niemowląt w okresie neonatalnym, tzn. w pierwszych czterech tygodniach życia” – czytamy w raporcie.

Około połowa zgonów niemowląt w 2014 r. w Polsce była spowodowana chorobami, które rozpoczęły się w okresie okołoporodowym, 37 proc. wadami rozwojowymi wrodzonymi. Ponad połowa (51,6 proc.) wszystkich zgonów niemowląt nastąpiła w pierwszym tygodniu życia. Natomiast w wieku powyżej czterech tygodni życia a przed ukończeniem pierwszego roku życia zmarło 409 niemowląt (27,7 proc. ogółu).

- Umieralność noworodków w pierwszym tygodniu życia w dużym stopniu zależy od jakości opieki medycznej. Dzięki rozwojowi neonatologii potrafimy ratować dzieci z bardzo małą masą urodzeniową – mówi prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii. - Wzrosła także świadomość ginekologów, którzy kobietę z zagrożoną ciążą kierują do szpitala o najwyższym, trzecim stopniu referencji, dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej i szybciej leczyć noworodki. W przypadku zagrożonej ciąży, o 50 proc. wzrasta szansa na uratowanie dziecka, gdy urodzi się ono w specjalistycznym ośrodku.

Prof. Helwich podkreśla, że lekarze dbają o to, by matkę w zagrożonej ciąży skierować do szpitala, w którym doświadczony zespół będzie mógł się zająć noworodkiem ze skrajnie małą masą ciała. Wcześniej częściej zdarzało się, że kobieta rodziła w szpitalu powiatowym, a dopiero później karetką wcześniaka transportowano do ośrodka, w którym był oddział intensywnej terapii noworodka.

– Kobiety zagrożenie przedwczesnym porodem otrzymują leki przyśpieszające dojrzewanie najważniejszych narządów u płodu, dzięki czemu ryzyko powikłań wcześniactwa jest znacznie mniejsze – mówi prof. Helwich. – Kiedyś kobiety z ciężkimi chorobami przewlekłymi nie miały szansy urodzić dziecka, dziś jesteśmy w stanie monitorować jej stan i przyśpieszyć poród, jeśli życie płodu jest zagrożone.

Zagadkowa nagła śmierć łóżeczkowa

Autorzy raportu podkreślają, że porównując przyczyny zgonów niemowląt w 2014 i 2010 r. widać, że spada zagrożenie spowodowane chorobami zakaźnymi, w tym posocznicą (inaczej sepsą - ogólnym zakażeniem organizmu o bardzo szybkim przebiegu, w którym dochodzi do niewydolności wielu narządów) oraz zaburzeniami oddechowymi i sercowo-naczyniowymi.

Większym problemem jest za to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Z tego powodu w 2010 r. zmarło 39 niemowląt, a cztery lata później - 42.

- Nie wiadomo dokładnie, dlaczego, ale odsetek zgonów z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej jest wyższy w krajach wysoko rozwiniętych – mówi prof. Helwich. – Przestrzegamy rodziców przed tym, by nie układali niemowląt do snu na brzuchu. Zaobserwowano, że taka pozycja zwiększa ryzyko SIDS. 

Agnieszka Pochrzęst - Motyczyńska

Cały raport można znaleźć tutaj: http://www.pzh.gov.pl/stan-zdrowia-ludnosci/sytuacja-zdrowotna-ludnosci-w-polsce/

ZOBACZ PODOBNE

  • grafika: Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”

    Większość seniorów chciałoby apteki dyżurującej w ich okolicy

    Materiał promocyjny

    Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek. Ten problem dotyka, szczególnie osoby starsze oraz mieszkańców mniejszych miejscowości. 90 proc. respondentów w wieku powyżej 56 lat chciałoby, by dyżurująca apteka była w ich najbliższej okolicy. Z kolei 80 proc. badanych przy wyborze apteki kieruje się kryterium odległości - wynika z najnowszego ogólnopolskiego badania Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

  • zdj. Stanisław Błachowicz, Adocbe Stock

    Słodko-cukierkowe e-papierosy jednorazowe plagą wśród młodzieży

    Aż 75 proc. 16-17 latków inicjację nikotynową przeszło przed 15. rokiem życia. Większość z nich – 58 proc. - sięgnęła po e-papierosy, głównie z ciekawości smaku. Największym wzięciem cieszą się te o smakach owocowych lub w typie słodyczy. Dlatego państwo polskie powinno podjąć zdecydowane kroki w kierunku ograniczenia dostępności tej używki.

  • Fot. Adobe Stock; Angelov

    Dlaczego w Polsce pacjenci wciąż mają kolejki a szpitale technologię?

    Pieluchomajki z sensorem, wojskowe kombajny medyczne, tomografia spektralna umożliwiająca analizę pierwiastków w ciele - w tej chwili na świecie mamy ok. 0,5 mln różnych cyfrowych wyrobów medycznych. W Polsce wartość tego rynku w 2020 r wyniosła 10 mld zł, jego światowa wartość w 2024 - 0,5 biliona dolarów. Jest się, o co bić. Tylko czy zawsze wygranym w tej bitwie jest pacjent?

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Nieproste mechanizmy reakcji na przemoc

    Dlaczego jedne ofiary napaści na tle seksualnym się bronią, a inne nie? Jakie mechanizmy psychologiczne stoją za postawą czynną lub bierną? Po dokonanym w centrum Warszawy brutalnym gwałcie na 25-letniej Białorusince Lizie rozgorzała dyskusja: dlaczego nie krzyczała? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie – zasada czterech „Z”

    Pierwszej pomocy emocjonalnej może udzielić każdy, kto dostrzeże u innej osoby niepokojące objawy, które mogą być sygnałem kryzysu psychicznego. Obowiązuje tutaj zasada czterech „Z”. Na czym ona polega — wyjaśnia Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

  • Profil hazardzisty

  • Sauna – sposób na zdrowie

  • Ludzkie kamienie: barwy, kształty i tajemnice

  • Próby samobójcze częstsze u dziewczyn

  • Dwie twarze eteru

    Eter to substancja o dwóch twarzach: z jednej strony przyczynił się do rewolucji w chirurgii, otwierając erę bezbolesnych operacji; z drugiej szybko stał się używką, a nawet, jak to miało miejsce w Polsce międzywojennej, prawdziwą plagą społeczną. Mimo to do dziś jest w medycynie ceniony. 

  • Brak łóżek i specjalistów – największe wyzwania polskiej geriatrii

  • Mleko kobiece to nie tylko pokarm