Raport NIZP-PZH: lepsza opieka nad noworodkami i ciężarnymi

Zdecydowanie poprawiła się opieka nad noworodkami w pierwszych czterech tygodniach życia – wynika z najnowszego raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” opracowanego przez naukowców Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

„Nie obserwuje się już wyraźnej różnicy pomiędzy Polską a krajami UE w przypadku zgonów niemowląt w okresie neonatalnym, tzn. w pierwszych czterech tygodniach życia” – czytamy w raporcie.

Około połowa zgonów niemowląt w 2014 r. w Polsce była spowodowana chorobami, które rozpoczęły się w okresie okołoporodowym, 37 proc. wadami rozwojowymi wrodzonymi. Ponad połowa (51,6 proc.) wszystkich zgonów niemowląt nastąpiła w pierwszym tygodniu życia. Natomiast w wieku powyżej czterech tygodni życia a przed ukończeniem pierwszego roku życia zmarło 409 niemowląt (27,7 proc. ogółu).

- Umieralność noworodków w pierwszym tygodniu życia w dużym stopniu zależy od jakości opieki medycznej. Dzięki rozwojowi neonatologii potrafimy ratować dzieci z bardzo małą masą urodzeniową – mówi prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii. - Wzrosła także świadomość ginekologów, którzy kobietę z zagrożoną ciążą kierują do szpitala o najwyższym, trzecim stopniu referencji, dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej i szybciej leczyć noworodki. W przypadku zagrożonej ciąży, o 50 proc. wzrasta szansa na uratowanie dziecka, gdy urodzi się ono w specjalistycznym ośrodku.

Prof. Helwich podkreśla, że lekarze dbają o to, by matkę w zagrożonej ciąży skierować do szpitala, w którym doświadczony zespół będzie mógł się zająć noworodkiem ze skrajnie małą masą ciała. Wcześniej częściej zdarzało się, że kobieta rodziła w szpitalu powiatowym, a dopiero później karetką wcześniaka transportowano do ośrodka, w którym był oddział intensywnej terapii noworodka.

– Kobiety zagrożenie przedwczesnym porodem otrzymują leki przyśpieszające dojrzewanie najważniejszych narządów u płodu, dzięki czemu ryzyko powikłań wcześniactwa jest znacznie mniejsze – mówi prof. Helwich. – Kiedyś kobiety z ciężkimi chorobami przewlekłymi nie miały szansy urodzić dziecka, dziś jesteśmy w stanie monitorować jej stan i przyśpieszyć poród, jeśli życie płodu jest zagrożone.

Zagadkowa nagła śmierć łóżeczkowa

Autorzy raportu podkreślają, że porównując przyczyny zgonów niemowląt w 2014 i 2010 r. widać, że spada zagrożenie spowodowane chorobami zakaźnymi, w tym posocznicą (inaczej sepsą - ogólnym zakażeniem organizmu o bardzo szybkim przebiegu, w którym dochodzi do niewydolności wielu narządów) oraz zaburzeniami oddechowymi i sercowo-naczyniowymi.

Większym problemem jest za to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Z tego powodu w 2010 r. zmarło 39 niemowląt, a cztery lata później - 42.

- Nie wiadomo dokładnie, dlaczego, ale odsetek zgonów z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej jest wyższy w krajach wysoko rozwiniętych – mówi prof. Helwich. – Przestrzegamy rodziców przed tym, by nie układali niemowląt do snu na brzuchu. Zaobserwowano, że taka pozycja zwiększa ryzyko SIDS. 

Agnieszka Pochrzęst - Motyczyńska

Cały raport można znaleźć tutaj: http://www.pzh.gov.pl/stan-zdrowia-ludnosci/sytuacja-zdrowotna-ludnosci-w-polsce/

ZOBACZ PODOBNE

  • grafika: Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”

    Większość seniorów chciałoby apteki dyżurującej w ich okolicy

    Materiał promocyjny

    Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek. Ten problem dotyka, szczególnie osoby starsze oraz mieszkańców mniejszych miejscowości. 90 proc. respondentów w wieku powyżej 56 lat chciałoby, by dyżurująca apteka była w ich najbliższej okolicy. Z kolei 80 proc. badanych przy wyborze apteki kieruje się kryterium odległości - wynika z najnowszego ogólnopolskiego badania Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

  • zdj. Stanisław Błachowicz, Adocbe Stock

    Słodko-cukierkowe e-papierosy jednorazowe plagą wśród młodzieży

    Aż 75 proc. 16-17 latków inicjację nikotynową przeszło przed 15. rokiem życia. Większość z nich – 58 proc. - sięgnęła po e-papierosy, głównie z ciekawości smaku. Największym wzięciem cieszą się te o smakach owocowych lub w typie słodyczy. Dlatego państwo polskie powinno podjąć zdecydowane kroki w kierunku ograniczenia dostępności tej używki.

  • Fot. Adobe Stock; Angelov

    Dlaczego w Polsce pacjenci wciąż mają kolejki a szpitale technologię?

    Pieluchomajki z sensorem, wojskowe kombajny medyczne, tomografia spektralna umożliwiająca analizę pierwiastków w ciele - w tej chwili na świecie mamy ok. 0,5 mln różnych cyfrowych wyrobów medycznych. W Polsce wartość tego rynku w 2020 r wyniosła 10 mld zł, jego światowa wartość w 2024 - 0,5 biliona dolarów. Jest się, o co bić. Tylko czy zawsze wygranym w tej bitwie jest pacjent?

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Nieproste mechanizmy reakcji na przemoc

    Dlaczego jedne ofiary napaści na tle seksualnym się bronią, a inne nie? Jakie mechanizmy psychologiczne stoją za postawą czynną lub bierną? Po dokonanym w centrum Warszawy brutalnym gwałcie na 25-letniej Białorusince Lizie rozgorzała dyskusja: dlaczego nie krzyczała? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Adobe Stock

    Rak płuca od podejrzenia do leczenia – pacjent jak listonosz

    W przypadku raka płuca najważniejsze jest wczesne wykrycie oraz skrócenie ścieżki diagnostycznej. Wciąż bywa tak, że pacjent z podejrzeniem choroby zostaje ze skierowaniem i nie wie, gdzie pójść. Konieczna jest zatem ścisła współpraca między lekarzami POZ, pulmonologami, onkologami, radiologami, chirurgami, radioterapeutami i patomorfologami.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy