Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
16.05.2023 , 09:36 Aktualizacja: 16.05.2023, 09:44
Informacja prasowa

Bezpłatne leki dla młodszej populacji

Będą bezpłatne leki dla młodszych seniorów. Jarosław Kaczyński zapowiedział to podczas konwencji PiS. Rządzący dostrzegli potrzebę sygnalizowaną od miesięcy przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” i ekspertów. Pod apelem dotyczącym obniżenia wieku, złożonym przez Radę Organizacji Pacjentów działającą przy Rzeczniku Praw Pacjenta, podpisało się ponad 50 organizacji. O tym i o innych wyzwaniach w opiece senioralnej dyskutowano podczas debaty „W trosce o polskich seniorów”.

Źródło: Koalicja Na Pomoc Niesamodzielnym Źródło: Koalicja Na Pomoc Niesamodzielnym

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna Osób Starszych, Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zorganizowała debatę ekspercką „W trosce o polskich seniorów”. Grono ekspertów dyskutowało o najpilniejszych potrzebach, codziennych problemach i niezbędnych rozwiązaniach, jakie należy wdrożyć, by poprawić sytuację polskich seniorów.

Pierwsze badania dotyczące tej sytuacji Koalicja przygotowała w sierpniu 2022 r. Wynikało z nich m.in., że ponad 80 proc. ankietowanych ze względu na konieczność oszczędzania, przynajmniej raz nie wykupiło recepty oraz, że wydatki na leki obciążają budżety domowe prawie 95 proc. osób starszych.

„Teraz przygotowaliśmy kolejne badanie - mówi Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji. - Ponad 98 proc. respondentów odpowiedziało w nim, że sytuacja gospodarcza odbija się na codziennym funkcjonowaniu osób starszych. Zwracali szczególną uwagę na ceny leków (82 proc.), trudności w dostępie do wizyt lekarskich (68 proc.) i świadczeń medycznych (65 proc.)”.

Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają jednak złudzeń - społeczeństwo się starzeje, więc wyzwań stojących przed systemem opieki zdrowotnej, związanych z seniorami będzie przybywać. Dostrzegają to pacjenci, eksperci medyczni i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Seniorzy oszczędzają na lekach

Już pierwsze badanie Koalicji pokazało, że seniorzy często nie wykupują recept ze względu na ograniczenia finansowe. Do rezygnacji z realizacji recept przyznało się ponad 80 proc. ankietowanych.

„Seniorzy, którzy do nas trafiają, są zwykle w przedziale wiekowym 70-80 plus. Jeśli chodzi o leki, to często rezygnują z ich kupowania. Kilka razy miałam do czynienia z sytuacją, kiedy nagle stan zdrowia podopiecznego bardzo się pogorszył. Potem okazywało się, że on nie wykupił leków i potrzebna jest opieka i pomoc medyczna” - mówiła podczas debaty Agnieszka Sawka, kierownik Domu Dziennego Pobytu Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Do sytuacji odniósł się Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta.

„Nie może być tak, żeby pacjent wybierał między kosztami utrzymania a lekami. Dużo już zrobiono, by sytuacja była lepsza, ale powinniśmy dążyć do tego, by żaden polski senior nie miał dylematu, czy kupić leki, które są mu niezbędne, czy jedzenie, czy zapłacić za czynsz, energię czy wodę. Wierzę, że wszyscy interesariusze działają w tym kierunku, by tę kwestię rozwiązać” - deklarował minister Błażewicz.

Apel środowiska w sprawie bezpłatnych leków dla młodszych seniorów

27 marca Rada Organizacji Pacjentów działająca przy Rzeczniku Praw Pacjenta wystosowała apel do Ministra Zdrowia w sprawie poszerzenia dostępu do bezpłatnych leków dla seniorów o młodszą populację, pacjentów 70 plus. Na potrzebę obniżenia przedziału wiekowego, od którego osoby starsze będą mogły otrzymywać bezpłatne leki, zwróciła także uwagę prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

„Liczba leków dla seniorów powinna być zwiększona, podobnie jak powinno być wdrożone rozwiązanie dotyczące darmowych leków od 70. roku życia. Faktycznie widzimy, że pacjenci nie wykupują leków, widzimy też ogromną wielolekowość, z którą się spotykamy” - mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Bezpłatne leki dla osób od 65. roku życia

W debacie wzięła również udział posłanka Prawa i Sprawiedliwości Barbara Dziuk, deklarowała poparcie dla postulatu mówiąc.

„To, co jest najbardziej istotne dla mnie i mojej formacji, to że seniorzy są oczkiem w głowie i myślę, że nie będę musiała szczególnie przekonywać ani Ministerstwa Zdrowia, ani Ministerstwa Polityki Społecznej do działań na rzecz seniorów” – podkreśla Barbara Dziuk.

Zaledwie trzy dni po debacie, podczas Konwencji PiS prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od nowego roku darmowe leki będą dostępne dla osób od 65. roku życia.

„Bardzo nas cieszą te deklaracje - skomentowała na gorąco Magdalena Osińska-Kurzywilk. - Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac legislacyjnych nad projektem, tak aby mógł faktycznie wejść w życie od przyszłego roku”.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wpisie na Twitterze, że już na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się propozycjami ogłoszonymi na Konwencji PiS. Rzecznik rządu zapowiedział w PAP, że rząd przyjmie specjalny harmonogram działań, dotyczący między innymi projektu senioralnego. Zaznaczył, że będą one przygotowane na ścieżce rządowej, a następnie trafią do Sejmu.

„Te projekty będą przyjęte przez rząd i uchwalone przez Sejm jeszcze w tej kadencji” - zadeklarował.

Link do raportu: W_trosce_o_polskich_seniorow_badanie_opinii.pdf (niesamodzielnym.pl)

KONTAKT:

Magdalena Osińska-Kurzywilk

prezes Koalicji

tel.: 602-641-938 e-mail: m.osinska-kurzywilk@niesamodzielnym.pl

Źródło informacji: Koalicja Na Pomoc Niesamodzielnym

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3118

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.