Karpacz’23: „Srebrna gospodarka” jest coraz bardziej prężna

„Srebrna gospodarka”, czyli sektor gospodarki skierowany na zaspokojenie potrzeb ludzi starszych, ale korzystający również z ich doświadczenia oraz siły nabywczej, nabiera coraz większego znaczenia. W Polsce 28 proc. społeczeństwa to seniorzy w wieku 60+. Tylko w tym roku 450 tys. osób ukończy 60 lat, podczas gdy tych, które przekroczą barierę wieku 20 lat, będzie o 100 tys. mniej.

Fot: PAP/S. Leszczyński
Fot: PAP/S. Leszczyński

- Idziemy w kierunku 14 milionów osób starszych w najbliższych dziesięciu latach. To będzie 40 procent społeczeństwa – olbrzymi potencjał i olbrzymia przyszłość, jeśli chodzi o rozwój "srebrnej gospodarki” – uważa Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO i Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego, redaktor naczelny „Głosu Seniora”.

- Wydaje mi się, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy "czujnie" podążają za klientami, tej okazji nie przegapią. Pytanie brzmi, jak powinna rozwijać się gospodarka, żeby przyczyniała się nie do powiększania, ale niwelowania barier, które dotyczą osób starszych. Patrzymy na gospodarkę senioralną z perspektywy zaspokojenia ich potrzeb – powiedziała Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Fundacja Biedronki zajmuje się niesieniem pomocy osobom starszym i poprawą jakości ich życia. Koncentruje się na pomocy tym seniorom, którzy z różnych powodów są wykluczeni społecznie.

- Osób starszych, które nie będą mogły kupić ważnych dla nich usług, będzie coraz więcej. Może to wynikać z ich niedostatecznych zasobów finansowych, ale i także z tego, że na przykład, w małych miejscowościach dostępność usług jest mniejsza. Naszą troską jest więc takie wspieranie rozwoju „srebrnej gospodarki", by była w stanie zaspokoić potrzeby także tych seniorów – mówi prezeska.

Największe programy prowadzone przez Fundację dotyczą wsparcia finansowego seniorów. W październiku br. liczba osób, które otrzymują od Fundacji Biedronki karty, którymi można płacić za zakupy w sklepach tej sieci, sięgnie 16 tys. Karty są zasilane co miesiąc stałą kwotą.

- Wiemy z badań, że dzięki temu osoby te lepiej się odżywiają, są w stanie wykupić leki. Wsparcie finansowe jest ważne, ale karta pozwala także dotrzeć do konkretnych osób, poznać ich potrzeby, dlatego wchodzimy w partnerstwo z organizacjami, które rozwijają wolontariat i różne formy wsparcia, np. sąsiedzkiego – wyjaśnia prezeska Scheer.

Najnowszy projekt Fundacji „Danie Wspólnych Chwil” dotyczy walki z samotnością i angażuje Koła Gospodyń Wiejskich w organizowanie regularnych spotkań dla samotnych, starszych osób.

- Zmieniają się sami seniorzy. Dzisiejsi 60- i 70-latkowie to zupełnie inne osoby, niż ich równolatkowie sprzed kilkunastu lat. Są bardziej świadomi swych potrzeb, mają zasobniejsze portfele. Wykluczenie cyfrowe występuje, ale z powodu pandemii doświadczenie cyfrowe osób starszych wzrosło – podkreśla prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Z badań wynika, że stosunkowo mało, bo tylko ok. 28 proc. seniorów, korzysta z Internetu. Przemysław Mroczek, założyciel Fundacji SeniorApp wyjaśnia, że skierowana do osób starszych platforma internetowa, dzięki której mogą zamówić potrzebną im pomoc, np. przy sprzątaniu, została zaprojektowana właśnie zgodnie z zaleceniami przyszłych użytkowników, czyli seniorów.

- Zgodnie z tymi zaleceniami bardzo duży nacisk został położony na aspekt bezpieczeństwa, ważny dla seniorów – wyjaśnia Mroczek.

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, zaznaczył, że program wsparcia PIT 0, skierowany do osób starszych, które chcą pozostać na rynku pracy, zachęca przedsiębiorców do zatrudniania osób z doświadczeniem.

Tiberiu Andrioaiei, wiceprezydent Generalnego Związku Przemysłu Rumuńskiego (UGiR) zaznaczył, że podobny trend widoczny jest na rynku rumuńskim.

- Seniorzy mają inne podejście do zmian systemowych niż młode pokolenia. Dzięki swoim doświadczeniom zawodowym są bardziej elastyczni, łatwo dostosowują się do nowych wymagań – zauważył.

 Paulina Braun, pomysłodawczyni i organizatorka start-upu społecznego Dancing Międzypokoleniowy, dodaje, że jeszcze trzy lata temu liczba projektów skierowanych do osób starszych była relatywnie niewielka.

- Dzisiaj mamy do czynienia z prawdziwym "silver tsunami” – zaznaczyła Braun.

Panel „Srebrna gospodarka - czy to dobry pomysł na biznes?” odbył się w ramach Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2023, które trwało w dniach 5-7 września.

Źródło:

PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • Marta Kadej

    Senior Café – filiżanka kawy zmieniająca opiekę długoterminową

    Materiał partnerski

    Senior Café jest impulsem do zmiany opieki długoterminowej. To oddolna inicjatywa, która ma wypracować ogólnopolskie standardy, zaangażować resorty i NFZ. Czasu jest niewiele, bo stoimy przed demograficznym wyzwaniem – społeczeństwo się starzeje, a system wciąż niedomaga. Rozwiązania są gotowe, leżą na kawowym stole. Kto przyjął już zaproszenie?

  • AdobeStock/Andrii

    Niewykorzystane możliwości leczenia choroby Parkinsona

    Materiał partnerski

    Sytuacja chorych z chorobą Parkinsona w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła. Pilotaż zawierający programu opieki koordynowanej nad pacjentem z chorobą Parkinsona, przygotowany już kilka lat temu, wciąż leży w ministerialnej szufladzie, a nowy plan finansowy dla programów lekowych w neurologii praktycznie zredukował możliwości leczenia chorych z zaawansowaną chorobą Parkinsona. Są w leczeniu tej choroby pewne sukcesy, ale brakuje nam kompleksowego myślenia. Konieczne jest uporządkowanie systemu opieki nad tymi chorymi – apelowali specjaliści podczas debaty, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona.

  • Adobe Stock

    Dlaczego ludzie tracą wzrok?

    AMD, jaskra i cukrzyca to główne przyczyny utraty wzroku w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce. W wielu przypadkach ślepocie można zapobiec. Tymczasem w Polsce liczba osób niewidomych sięga 100 tysięcy i ze względu na starzenie się społeczeństwa, jak szacują specjaliści, będzie rosnąć. 

  • Fot. Aleksandra Went - Pracownia Wela Ont Ceramika współpracująca ze Stowarzyszeniem PARK ON

    Dostęp pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona do terapii jest często fikcyjny

    Materiał promocyjny

    Lekcje tańca, zajęcia z ceramiki, wsparcie psychologiczne: gdańskie Stowarzyszenie PARK ON na co dzień pomaga osobom z Parkinsonem mierzyć się z chorobą oraz motywuje je do regularnych ćwiczeń.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Opieka paliatywna – by uśmierzyć ból

    Pacjent objęty opieką paliatywną nie musi być wcale osobą w ostatnich chwilach życia. W tej specjalizacji chodzi o to, by uśmierzyć ból i nam się to w tej chwili z sukcesem udaje, bo mamy praktycznie refundowane wszystkie nowoczesne leki, ale też kilka absurdów, które można by rozwiązać jednym podpisem ministry zdrowia – zaznacza dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Senior Café – filiżanka kawy zmieniająca opiekę długoterminową

    Materiał partnerski
  • Sąd uznał „metodę pulsacyjną” w leczeniu boreliozy za nieskuteczną

  • Przełom w leczeniu cytomegalii wrodzonej

  • Nadwaga, otyłość i szkoła

  • Adobe

    Przeszczep mikrobioty w chorobie alkoholowej

    Trwają zaawansowane badania nad leczeniem choroby alkoholowej za pomocą przeszczepów mikrobioty od nieuzależnionych dawców. Wyniki są tak obiecujące, że zdaniem badaczy przyczyn alkoholizmu można szukać w jelitach. 

  • Niedoceniane badania laboratoryjne

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy