Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
31.12.2018 , 13:13 Aktualizacja: 31.12.2018, 16:12

Mieszkanie dla seniora - jak zapobiegać upadkom

Co roku, blisko jednej trzeciej osób powyżej 65. roku życia zdarza się upaść – najczęściej we własnym domu. Architekt dr Jan P. Cieśla podpowiada, co zmienić w mieszkaniu, aby stało się przyjazne seniorom – czyli bezpieczne, komfortowe i łatwe w utrzymaniu (WIDEO).

Dla osoby starszej, zwłaszcza schorowanej czy niepełnosprawnej, własne mieszkanie może stać się prawdziwym torem przeszkód albo pułapką bez wyjścia – jeśli jest źle zaprojektowane, niewłaściwie wyposażone, zbyt zagracone lub też położone na wyższej kondygnacji w budynku bez windy. 

- Nasze mieszkania kształtują jakość naszego życia. Ludzie generalnie spędzają większość czasu we wnętrzach, natomiast seniorzy niemal cały swój czas spędzają niestety w mieszkaniach. Mówię niestety, bo większość mieszkań seniorów nie stanowi przestrzeni bezpiecznej i zdrowej. W efekcie dochodzi tam do wielu wypadków, co nierzadko zmusza osoby starsze do przedwczesnego oddania się pod długotrwałą opiekę – mówi dr inż. Jan P. Cieśla, architekt, współtwórca wzorcowego, pokazowego mieszkania dla seniorów („U siebie mimo wieku”), zlokalizowanego w Warszawie, które jest inicjatywą należącą do Europejskiego Partnerstwa Innowacji na Rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia Się.

Jak zatem powinno wyglądać mieszkanie bezpieczne i przyjazna dla seniorów? Konkretne cechy takiego lokum i praktyczne wskazówki na ten temat można znaleźć w naszym filmie. 

Po obejrzeniu filmu wiele osób może zastanawiać się, ile pieniędzy trzeba wydać, aby wyposażyć mieszkanie we wszystkie te udogodnienia. 

- Koszt wyposażenia tego mieszkania, według naszych kalkulacji, jest zbliżony do kosztu 2-2,5 letniego pobytu w domu opieki (całodobowej placówce opiekuńczej dla seniorów) – mówi Jan P. Cieśla.  

Koszt ten można jednak znacznie obniżyć lub rozłożyć w czasie, np. rezygnując z niektórych bardziej wyrafinowanych rozwiązań lub wdrażając zmiany etapami, zaczynając od tych najbardziej potrzebnych.  

Więcej szczegółowych informacji i praktycznych porad na temat adaptowania mieszkań do potrzeb osób starszych znaleźć można w bezpłatnym opracowaniu pt. „Cechy bezpiecznego mieszkania seniora”,które zostało wydane w ramach projektu „Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa”, realizowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny. Projekt ten jest finansowany z budżetu Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2016-2020, w ramach celu operacyjnego nr 5:„Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się”.  

Wspomniany poradnik, a także wiele innych przydatnych materiałów dotyczących profilaktyki upadków i urazów osób starszych, znaleźć można na stronie internetowej projektu.

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1053

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.