Mieszkanie dla seniora - jak zapobiegać upadkom

Co roku, blisko jednej trzeciej osób powyżej 65. roku życia zdarza się upaść – najczęściej we własnym domu. Architekt dr Jan P. Cieśla podpowiada, co zmienić w mieszkaniu, aby stało się przyjazne seniorom – czyli bezpieczne, komfortowe i łatwe w utrzymaniu (WIDEO).

Fot. PAP
Fot. PAP

Dla osoby starszej, zwłaszcza schorowanej czy niepełnosprawnej, własne mieszkanie może stać się prawdziwym torem przeszkód albo pułapką bez wyjścia – jeśli jest źle zaprojektowane, niewłaściwie wyposażone, zbyt zagracone lub też położone na wyższej kondygnacji w budynku bez windy. 

- Nasze mieszkania kształtują jakość naszego życia. Ludzie generalnie spędzają większość czasu we wnętrzach, natomiast seniorzy niemal cały swój czas spędzają niestety w mieszkaniach. Mówię niestety, bo większość mieszkań seniorów nie stanowi przestrzeni bezpiecznej i zdrowej. W efekcie dochodzi tam do wielu wypadków, co nierzadko zmusza osoby starsze do przedwczesnego oddania się pod długotrwałą opiekę – mówi dr inż. Jan P. Cieśla, architekt, współtwórca wzorcowego, pokazowego mieszkania dla seniorów („U siebie mimo wieku”), zlokalizowanego w Warszawie, które jest inicjatywą należącą do Europejskiego Partnerstwa Innowacji na Rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia Się.

Jak zatem powinno wyglądać mieszkanie bezpieczne i przyjazna dla seniorów? Konkretne cechy takiego lokum i praktyczne wskazówki na ten temat można znaleźć w naszym filmie. 

Po obejrzeniu filmu wiele osób może zastanawiać się, ile pieniędzy trzeba wydać, aby wyposażyć mieszkanie we wszystkie te udogodnienia. 

- Koszt wyposażenia tego mieszkania, według naszych kalkulacji, jest zbliżony do kosztu 2-2,5 letniego pobytu w domu opieki (całodobowej placówce opiekuńczej dla seniorów) – mówi Jan P. Cieśla.  

Koszt ten można jednak znacznie obniżyć lub rozłożyć w czasie, np. rezygnując z niektórych bardziej wyrafinowanych rozwiązań lub wdrażając zmiany etapami, zaczynając od tych najbardziej potrzebnych.  

Więcej szczegółowych informacji i praktycznych porad na temat adaptowania mieszkań do potrzeb osób starszych znaleźć można w bezpłatnym opracowaniu pt. „Cechy bezpiecznego mieszkania seniora”,które zostało wydane w ramach projektu „Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa”, realizowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny. Projekt ten jest finansowany z budżetu Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2016-2020, w ramach celu operacyjnego nr 5:„Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się”.  

Wspomniany poradnik, a także wiele innych przydatnych materiałów dotyczących profilaktyki upadków i urazów osób starszych, znaleźć można na stronie internetowej projektu.

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B