Mieszkanie dla seniora - jak zapobiegać upadkom

Co roku, blisko jednej trzeciej osób powyżej 65. roku życia zdarza się upaść – najczęściej we własnym domu. Architekt dr Jan P. Cieśla podpowiada, co zmienić w mieszkaniu, aby stało się przyjazne seniorom – czyli bezpieczne, komfortowe i łatwe w utrzymaniu (WIDEO).

Fot. PAP
Fot. PAP

Dla osoby starszej, zwłaszcza schorowanej czy niepełnosprawnej, własne mieszkanie może stać się prawdziwym torem przeszkód albo pułapką bez wyjścia – jeśli jest źle zaprojektowane, niewłaściwie wyposażone, zbyt zagracone lub też położone na wyższej kondygnacji w budynku bez windy. 

- Nasze mieszkania kształtują jakość naszego życia. Ludzie generalnie spędzają większość czasu we wnętrzach, natomiast seniorzy niemal cały swój czas spędzają niestety w mieszkaniach. Mówię niestety, bo większość mieszkań seniorów nie stanowi przestrzeni bezpiecznej i zdrowej. W efekcie dochodzi tam do wielu wypadków, co nierzadko zmusza osoby starsze do przedwczesnego oddania się pod długotrwałą opiekę – mówi dr inż. Jan P. Cieśla, architekt, współtwórca wzorcowego, pokazowego mieszkania dla seniorów („U siebie mimo wieku”), zlokalizowanego w Warszawie, które jest inicjatywą należącą do Europejskiego Partnerstwa Innowacji na Rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia Się.

Jak zatem powinno wyglądać mieszkanie bezpieczne i przyjazna dla seniorów? Konkretne cechy takiego lokum i praktyczne wskazówki na ten temat można znaleźć w naszym filmie. 

Po obejrzeniu filmu wiele osób może zastanawiać się, ile pieniędzy trzeba wydać, aby wyposażyć mieszkanie we wszystkie te udogodnienia. 

- Koszt wyposażenia tego mieszkania, według naszych kalkulacji, jest zbliżony do kosztu 2-2,5 letniego pobytu w domu opieki (całodobowej placówce opiekuńczej dla seniorów) – mówi Jan P. Cieśla.  

Koszt ten można jednak znacznie obniżyć lub rozłożyć w czasie, np. rezygnując z niektórych bardziej wyrafinowanych rozwiązań lub wdrażając zmiany etapami, zaczynając od tych najbardziej potrzebnych.  

Więcej szczegółowych informacji i praktycznych porad na temat adaptowania mieszkań do potrzeb osób starszych znaleźć można w bezpłatnym opracowaniu pt. „Cechy bezpiecznego mieszkania seniora”,które zostało wydane w ramach projektu „Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa”, realizowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny. Projekt ten jest finansowany z budżetu Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2016-2020, w ramach celu operacyjnego nr 5:„Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się”.  

Wspomniany poradnik, a także wiele innych przydatnych materiałów dotyczących profilaktyki upadków i urazów osób starszych, znaleźć można na stronie internetowej projektu.

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku