Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
15.02.2017 , 16:29 Aktualizacja: 30.12.2018, 17:39

Maski antysmogowe. Którą wybrać?

Na rynku dostępnych jest już wiele rodzajów półmasek filtrujących czy chroniących przed smogiem. Lepiej je stosować w sytuacji, w której przekroczone są dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń, przede wszystkim pyłu zawieszonego. Trzeba jednak uważać na certyfikaty.

Zwykłe półmaski higieniczne czy tzw. antysmogowe nie gwarantują odpowiedniej ochrony – mówi dr inż. Agnieszka Brochocka z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Prof. Wojciech Hanke z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi przypomniał, że smog powstaje w wyniku przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza, w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Te warunki to inwersja temperatur – niżej powietrze ma niższą temperaturę, a wyżej jest ciepłe, przy czym jednocześnie jest bezwietrzna pogoda i duża wilgotność.

Smog powoduje kumulacja tych wszystkich czynników: zanieczyszczenia i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Źródła zanieczyszczeń

Główną przyczyną złej jakości powietrza jest spalanie niskiej jakości węgla, a także śmieci, w mało wydajnych piecach i kotłach domowych. Swoje dokładają spaliny samochodów i pyły powstające w wyniku ścierania się klocków hamulcowych czy opon.

W skład smogu wchodzą m.in. silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren, dwutlenki siarki i azotu, czy tlenek węgla.

Jaka maska?

Na rynku dostępnych jest już wiele półmasek filtrujących czy tzw. przeciw smogowych. Jak podkreśla dr inż. Agnieszka Brochocka z Centralnego Instytuty Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB) to, jaka półmaska będzie skuteczna i zapewni odpowiednią ochronę, zależy od tego czy w powietrzu występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń.

- Jeżeli mówimy o przekroczeniach najwyższych dopuszczalnych stężeń i są one 4-6-krotne, to należy zastosować filtrujące półmaski ochronne, o odpowiedniej klasie ochrony, bezzaworowe lub z zaworem wydechowym, który poprawia komfort użytkowania - podkreśla Brochocka.

Z koli wtedy, kiedy stężenia zanieczyszczeń nie przekraczają najwyższych norm, wystarczające są półmaski chirurgiczne, higieniczne czy tzw. anty-smogowe. Nie zapewniają one jednak całkowitej ochrony dla użytkownika w przypadku przekroczenia dopuszczalnych stężeń.

Półmaski ochronne oczyszczają powietrze tylko z pyłów; nie oczyszczają go z gazów i par substancji chemicznych, tj. tlenek węgla, tlenki azotu, ozon czy węglowodory. Żeby w pełni się zabezpieczyć należałoby w momencie dużych przekroczeń zastosować sprzęt oczyszczający w postaci półmaski skompletowanej z filtro-pochłaniaczami, ale – jak podkreśla ekspertka - jest to profesjonalny, specyficzny sprzęt, raczej nie nadający się do noszenia przez zwykłego użytkownika na ulicy.

Zakładając półmaskę filtrującą należy postępować zgodnie z instrukcją producenta, bowiem musi być ona szczelnie dopasowana do twarzy użytkownika.

Sklasyfikowane półmaski ochronne – w przeciwieństwie do zwykłych anty-smogowych - testowane są również pod kątem zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wdychanym, który gromadzi się pod częścią twarzową półmaski - tzw. przestrzeni martwej. Półmaski mogą być jednorazowego, lub wielokrotnego użycia – oznaczone odpowiednio symbolami NR lub R.

szu/

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 128

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.