Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

10.04.2017 , 17:39 Aktualizacja: 10.04.2017, 15:36

Niepotrzebnym śmierciom można zapobiegać

Ktoś, kto rozważa zamach na swoje życie, zmienia zachowanie. Osoby z otoczenia czują się bezradne, zwłaszcza gdy ich bliski jest drażliwy i zamyka się w swoim świecie. Obawiają się ingerować w prywatność. - Narzucajmy się – mówi psychiatra prof. Agnieszka Gmitrowicz.

Dlaczego? Tu może chodzić o czyjeś życie. Dlatego nie należy obawiać się zadawania pytań, bycia blisko takiej osoby. Jeśli zaś nie potrafimy pomóc, trzeba zwrócić się o profesjonalną pomoc (wykaz przydatnych telefonów znajduje się na stronie www.pokonackryzys.pl). Można też zadzwonić pod numer alarmowy 112.

- W szpitalach są lekarze, którzy wiedzą, że samobójstwo jest przyczyną zgonów wcale nierzadką – mówi prof. Gmitrowicz, która kieruje Kliniką Psychiatrii Młodzieżowej UM w Łodzi.

W wyniku zamachu na własne życie w Polsce ginie więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych. W ubiegłym roku było ich 5406.

Samobójstwo ma jedną przyczynę? TO MIT!

Samobójstwo to splot wielu czynników, genetycznych, psychologicznych, zdrowia fizycznego, okoliczności rodzinnych i zawodowych.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, z którą nie będzie potrafił sobie poradzić.

- 80 proc. ludzi doświadcza zaburzeń psychicznych  w ciągu swojego życia – podkreśla prof. Gmitrowicz. - Jeśli jesteśmy w kryzysie, pomocy trzeba szukać natychmiast.

Samobójstwo nigdy nie pojawia się bez zapowiedzi lub przynajmniej sygnałów zwiastujących zagrożenie. W większości przypadków jest czas na to, by je dostrzec, tylko trzeba być wyczulonym na nietypowe dla kogoś zachowania. Od 80 do 85 proc. samobójców ostrzegało uprzednio najbliższych o zamiarze odebrania sobie życia. Wiele takich sygnałów zostało jednak odczytanych dopiero po ich śmierci.

Justyna Wojteczek

 

Id materiału: 215

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.