Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
10.04.2017 , 17:39 Aktualizacja: 09.06.2021, 11:52

Niepotrzebnym śmierciom można zapobiegać

Ktoś, kto rozważa zamach na swoje życie, zmienia zachowanie. Osoby z otoczenia czują się bezradne, zwłaszcza gdy ich bliski jest drażliwy i zamyka się w swoim świecie. Obawiają się ingerować w prywatność. - Narzucajmy się – mówi psychiatra prof. Agnieszka Gmitrowicz.

Dlaczego? Tu może chodzić o czyjeś życie! Dlatego nie należy obawiać się zadawania pytań, bycia blisko takiej osoby. Jeśli zaś nie potrafimy pomóc, trzeba zwrócić się o profesjonalną pomoc (wykaz przydatnych telefonów znajduje się m.in. na stronie www.pokonackryzys.pl). Można też zadzwonić pod numer alarmowy 112.

W poniższym materiale wideo eksperci podpowiadają m.in., na jakie sygnały ostrzegawcze, wysyłane przez osoby w kryzysie psychicznym, należy zwrócić szczególną uwagę.

- W szpitalach są lekarze, którzy wiedzą, że samobójstwo jest przyczyną zgonów wcale nierzadką – mówi prof. Gmitrowicz, która kieruje Kliniką Psychiatrii Młodzieżowej UM w Łodzi.

W wyniku zamachu na własne życie w Polsce ginie więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych. W ubiegłym roku było ich 5406.

Samobójstwo ma jedną przyczynę? TO MIT!

Samobójstwo to splot wielu czynników, genetycznych, psychologicznych, zdrowia fizycznego, okoliczności rodzinnych i zawodowych.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, z którą nie będzie potrafił sobie poradzić.

- 80 proc. ludzi doświadcza zaburzeń psychicznych  w ciągu swojego życia – podkreśla prof. Gmitrowicz. - Jeśli jesteśmy w kryzysie, pomocy trzeba szukać natychmiast.

Samobójstwo nigdy nie pojawia się bez zapowiedzi lub przynajmniej sygnałów zwiastujących zagrożenie. W większości przypadków jest czas na to, by je dostrzec, tylko trzeba być wyczulonym na nietypowe dla kogoś zachowania. Od 80 do 85 proc. samobójców ostrzegało uprzednio najbliższych o zamiarze odebrania sobie życia. Wiele takich sygnałów zostało jednak odczytanych dopiero po ich śmierci.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 215

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.