Tag:
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Po samobójczej śmierci dziecka: Mount Everest ludzkiego bólu

    Samobójcza śmierć dziecka to ogromne poczucie winy. Ocalałych dręczą pytania: „Jakim ja byłem rodzicem?”, „Dlaczego nic nie zauważyłem/am?”. Dr Halszka Witkowska, suicydolog i koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy” podkreśla, że szukanie winy w tej granicznej sytuacji jest odruchem i potrzebą. Podpowiada, jak pomóc ocalałym.

    Dr Halszka Witkowska, suicydolog, i Beata Igielska
    9 minut czytania
  • Fot. P. Werewka

    Co robić w szkole, kiedy uczeń zginął śmiercią samobójczą

    O uczniów, którzy zostaną dotknięci samobójczą śmiercią kolegi czy koleżanki szkoła powinna zadbać w przemyślany sposób. Inne będą metody wobec klasy zmarłego dziecka, inne wobec dzieci, które były z nim skonfliktowane. Co robić, jak dorośli mogą zapobiegać samobójstwom - opowiada Serwisowi Zdrowie dr Halszka Witkowska, suicydolog i  koordynatorka platformy „Życie warte jest rozmowy”.

    Dr Halszka Witkowska, suicydolog, i Beata Igielska
    10 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Samobójstwa dzieci i młodzieży – epidemia, której nie ma

    W ciągu dekady wskutek samobójstw ginie tyle osób, jakby z mapy zniknęła Łomża. Zarazem jednak obserwujemy pierwszy od 2018 r. spadek liczby samobójstw osób poniżej 19. roku życia. W 2022 r. samobójstw wśród dzieci i młodzieży było 156, a w 2023 r. już 145. Mimo tych faktów w mediach rozdmuchiwany jest temat rzekomego „kryzysu” i „tragedii”. To bardzo niebezpieczne, bo może zaowocować efektem Wertera. 

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Słowa mogą niszczyć lub budować

    – Informując o zachowaniach samobójczych, musimy mieć poczucie odpowiedzialności. Nasze słowa mają wielką moc! Mogą przyczynić się do wzrostu prób samobójczych albo zachęcić do sięgnięcia po pomoc i podjęcia walki o siebie. Ważne jest nawet to, jak skonstruujemy post na Facebooku, bo nie każdy jest dziennikarzem, ale sporo osób wypowiada się na różne tematy w mediach społecznościowych – mówi dr Halszka Witkowska, suicydolog, pomysłodawczyni i koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy”.

    Dr Halszka Witkowska, suicydolog, i Beata Igielska
    6 minut czytania
  • Infografika - organizator konferencji

    Zapraszamy na transmisję konferencji o profilaktyce samobójstw

    Jak zapobiegać samobójstwom, jak promować zdrowie psychiczne, jak powinien być zorganizowany system opieki nad osobami doświadczającymi kryzysów psychicznych - to główne tematy konferencji zorganizowanej przez Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Sambójczym w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii, która odbędzie się we wtorek 12 grudnia br. o godz. 10.00. Portal "Serwis Zdrowie" będzie ją transmitować. Zapraszamy do oglądania.

    2 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Mity o samobójstwach

    Choć o samobójstwach i próbach samobójczych, zwłaszcza wśród młodzieży, mówi się ostatnio dużo, wciąż krąży wiele stereotypów, które sprawiają, że chcąc pomóc osobie w kryzysie możemy zaszkodzić. Poznaj najczęstsze mity, by uniknąć błędu.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/W.Olkuśnik

    Zapobieganie samobójstwom: jak mogą w tym pomóc media i twórcy kultury?

    Sposób informowania o samobójstwach ma realne przełożenie na statystyki zachowań samobójczych – podkreślają eksperci Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, realizowanego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii. W związku z tym, w ramach programu m.in. zaoferowane zostaną dziennikarzom, reżyserom, scenarzystom i innym twórcom kultury nowe, konkretne formy wsparcia oraz narzędzia, które mają umożliwić zmianę narracji dotyczącej samobójstw.

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Samobójstwa: jak można im zapobiegać (zapis webcastu)

    Choć liczba popełnionych samobójstw utrzymuje się w Polsce od kilku lat na mniej więcej tym samym, stabilnym poziomie, to wciąż – za każdym takim wydarzeniem kryją się ludzkie tragedie, którym często można było zapobiec. Psychiatra dr Iwona Koszewska, która koordynuje specjalny program zapobiegania samobójstwom, wskazuje, jakie są najważniejsze metody zapobiegania tym niepotrzebnym śmierciom i jakie sygnały wysyła osoba rozważająca zamach na własne życie.

    1 minuta czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Samobójstwa po 60-tce: ukryty problem 

    Pod względem zachowań samobójczych osoby starsze bardzo różnią się od osób w młodym wieku. Młodzi bowiem zwykle popełniają samobójstwo pod wpływem impulsu, często po spożyciu alkoholu, podczas gdy osoby starsze z reguły długo planują zamach samobójczy i niestety, najczęściej skutecznie realizują swój plan. Wielu z tych niepotrzebnych śmierci można jednak uniknąć! Jak można im zapobiegać – podpowiada psychiatra dr Iwona Koszewska.

    Dr n. med. Iwona Koszewska, psychiatra, i Wiktor Szczepaniak
    14 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Ktoś ma myśli samobójcze. Jak można pomóc?

    Każdy z nas może kiedyś zetknąć się z osobą, która znajduje się właśnie w kryzysie samobójczym. I każdy z nas jest w stanie udzielić jej wtedy wsparcia, które może uratować jej życie. Dowiedz się, co warto w takiej sytuacji robić i mówić. 

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku