Zapraszamy na transmisję konferencji o profilaktyce samobójstw

Jak zapobiegać samobójstwom, jak promować zdrowie psychiczne, jak powinien być zorganizowany system opieki nad osobami doświadczającymi kryzysów psychicznych - to główne tematy konferencji zorganizowanej przez Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Sambójczym w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii, która odbędzie się we wtorek 12 grudnia br. o godz. 10.00. Portal "Serwis Zdrowie" będzie ją transmitować. Zapraszamy do oglądania.

Infografika - organizator konferencji
Infografika - organizator konferencji

Konferencja ma tytuł „Organizacja systemu ochrony zdrowia psychicznego: promocja, profilaktyka, zapobieganie zachowaniom samobójczym - czy jako społeczeństwo jesteśmy gotowi?” i jest zaplanowana na ok. 2 godziny.

Plan konferencji:

10:00–11:30 Uroczyste otwarcie

  • Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, przedstawiciel Dyrekcji Instytutu Psychiatrii i Neurologii, 
  • Nino Berdzuli, MD, MPH, PhD, dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, specjalny wysłannik WHO ds. działań na rzecz uchodźców z Ukrainy w państwach przyjmujących,
  • Dr Anna Depukat – kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii

10:30–11:15 NPZ realizacja i wyzwania na tle reformy psychiatrii

  • Rola IPIN-u w realizacji projektu – prof. Anna Mosiołek
  • Nowy model organizacji świadczeń w ramach CZP jako sposób na poprawę dostępności do leczenia – dr Anna Depukat
  • Narastająca izolacja seniorów w obliczu rozwoju cyfryzacji w opiece zdrowotnej - prof. Agnieszka Gmitrowicz 
  • Reforma psychiatrii DiM – dr n. med. Aleksandra Lewandowska
  • Warunki współpracy międzysektorowej – jako kolejny etap wdrażanej reformy – dr Tomasz Rowiński
  • mhGAP jako narzędzie podnoszące kompetencje zespołów POZ w zakresie postępowania z osobami zaburzeniami psychicznymi – dyrektor DZP w MZ Joanna Głażewska (TBC), dr Daria Biechowska IPIN
  • Skalowalne Interwencje Psychologiczne Światowej Organizacji Zdrowia – Joanna Brzezińska, konsultantka ds. zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego w biurze Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce

11:15–11:30 Podsumowanie i zakończenie konferencji

kierownik Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym – mgr Anna Gil

Transmisja: https://zdrowie.pap.pl, https://pap-mediaroom.pl/

jw, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Afazja – odbiera język, zostawia rozum

    Pewnego dnia budzisz się i odkrywasz, że słowa już nie są ci posłuszne. Próbujesz się komunikować, ale w oczach bliskich widzisz tylko niezrozumienie; w głowie kłębią się myśli, ale nie sposób ich przekazać. Taki koszmar stał się rzeczywistością dla tysięcy ludzi dotkniętych afazją – zaburzeniem neurologicznym, które odbiera człowiekowi język, choć nie wpływa na inteligencję. 

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Adobe Stock/myboys.me

    Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

    Zaburzenia ze spektrum autyzmu wiążą się z charakterystycznymi objawami, które występują w różnym nasileniu i konfiguracji. Ujawniają się najczęściej w pierwszych trzech latach życia dziecka, dlatego rodzic musi być czujny, a budzące niepokój zachowania konsultować ze specjalistą. Na co szczególnie zwracać uwagę, wyjaśnia dr Anna Budzińska, psycholożka, twórczyni i dyrektorka Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.

  • HOLO vectors Sp. z o.o.

    Czy klasyczne atlasy odchodzą do lamusa? Przewaga modeli 3D w edukacji medycznej

    Materiał promocyjny

    Papierowe atlasy anatomiczne przez dekady stanowiły podstawę nauki anatomii. Jednak rozwój technologii 3D znacząco zmienia sposób przyswajania wiedzy. Obecnie możesz nie tylko oglądać statyczne ilustracje, ale również interaktywnie eksplorować struktury anatomiczne w przestrzeni - w pełnym trójwymiarze. Co więcej, rozwiązania cyfrowe pozwalają zrozumieć powiązania między układami, a także ich funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Między cukrem trzcinowym i białym znak równości

    Cukier trzcinowy to wciąż sacharoza, czyli ta sama cząsteczka, która zawarta jest w cukrze białym. Na ich tle syrop glukozowo-fruktozowy nie jawi się wcale „zdrowszą” alternatywą – wyjaśnia dr Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

  • Co warto wiedzieć o antyoksydantach

  • Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

  • Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

  • W upały pij wodę, ilekroć czujesz pragnienie

Serwisy ogólnodostępne PAP