Dieta dla seniora: nie ma jednej dobrej dla wszystkich

14.12.2016 aktualizacja 03.03.2017

To, co jednemu seniorowi w posiłkach wyjdzie na zdrowie, dla innego będzie przyczyną dolegliwości. Dieta w wieku podeszłym to taka, która uwzględnia stan zdrowia osoby starszej.

Fot. PAP Fot. PAP

Na pewno jednak służyć będzie każdemu dieta lekko strawna, a zatem: bez smażonych potraw, z małą ilością tłuszczu, z chudym mięsem, bez słodyczy, zwłaszcza przemysłowo wytwarzanych.

To, jakie potrawy najlepiej serwować seniorowi, zależy m.in.: od stanu jamy ustnej, chorób, masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej oraz upodobań.

W wieku starszym coraz trudniej jest gryźć, nadto polscy seniorzy najczęściej mają braki w uzębieniu. Tym samym raczej trudno namawiać ich na potrawy wymagające intensywnego gryzienia.

Piramida zdrowego żywienia

Co do zasady, dieta oparta ma być na tzw. piramidzie zdrowego żywienia, która wyznacza, że warzywa i owoce mają stanowić połowę wszystkiego, co zjadamy, zboża i produkty z nich wytwarzane – ok. 25 proc., nabiał – ok. 15-20 proc., a reszta – to mięso, ryby i tłuszcze.

Jednak najlepiej indywidualnie dobrać dietę do potrzeb konkretnej osoby. W celu uniknięcia zdrowotnych powikłań i zapewnienia lepszego samopoczucia, warto wybrać się do dietetyka.

UWAGA REDAKCJE!

PAP S.A. zezwala na bezpłatną publikację artykułów z Serwisu Zdrowie w Polsce pod warunkiem zarejestrowania się w Serwisie Zdrowie i akceptacji regulaminu.

Zaloguj się   lub   Zarejestruj