Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
29.08.2017 , 11:19 Aktualizacja: 30.08.2017, 11:21

Seniorko, myj zęby – przegonisz raka

Stany zapalne dziąseł drastycznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka u starszych kobiet. Ale o zdrowie jamy ustnej warto dbać w każdym wieku.

fot.PAP/Jacek Turczyk fot.PAP/Jacek Turczyk

Choroby przyzębia, objawiające się przede wszystkim stanami zapalnymi dziąseł oraz ubytkami w zębach mogą mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji, w tym powodować utratę zębów. Zły stan jamy ustnej może też skutkować problemami z sercem, być przyczyną miażdżycy oraz powodować kłopoty z zajściem w ciążę. Do tej pory niewiele było jednak wiadomo o powiazaniach schorzeń przyzębia z ryzykiem zachorowania na raka u starszych kobiet. Lukę tą postanowił wypełnić zespół epidemiolożki prof. Jean Wactawski-Wende z University of Buffalo.

Przełyk w niebezpieczeństwie

Uczeni przeanalizowali dane zebrane w trakcie Women’s Health Initiative Observational Study, dużego amerykańskiego badania, w którym udział wzięły kobiety po menopauzie. Analizy objęły 65 869 przypadków pań w wieku od 54 do 86 roku (średnia wieku wyniosła 68 lat.) Uczestniczki wypełniały ankiety związane ze stanem uzębienia, a ich losy naukowcy śledzili potem przez średnio osiem lat. W tym czasie w grupie badanych wystąpiło 7 149 przypadków nowotworów.

Nasze badania objęły swym zasięgiem wystarczającą liczbę uczestniczek, by przeegzaminować nie tylko ogólne ryzyko raka wśród starszych kobiet z chorobami przyzębia, ale i dostarczyć szczegółowych informacji w związku z konkretnymi rodzajami nowotworów – podkreśla prof. Wactawski-Wende.

Okazało się, że choroby przyzębia przede wszystkim drastycznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka przełyku, aż o 228 proc.!

– Przełyk znajduje się bardzo blisko ubytków w jamie ustnej, stąd znajdujące się w nich chorobotwórcze bakterie, mają łatwy dostęp do błon śluzowych przełyku i mogą je infekować, zwiększając ryzyko nowotworu – mówi prof. Wactawski-Wende.

Jak podkreślają naukowcy, rak przełyku jest jednym z najbardziej niebezpiecznych i śmiertelnych nowotworów spotykanych u człowieka. Jego przyczyny nie są do końca znane, stąd odkryte właśnie korelacje mogą stać się inspiracją dla kolejnych bardziej szczegółowych badań.

Nie tylko uśmiech

Wśród starszych kobiet ze schorzeniami dziąseł wzrasta również ryzyko zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego - o 73 proc.

Przewlekłe zapalenie w organizmie było brane pod uwagę jako jedna z przyczyn tego nowotworu, ale do tej pory nie było danych wiążących choroby przyzębia z ryzykiem zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego. Nasze badania są pierwszymi, które wykazały takie powiązania – mówi jedna z autorek badań dr Ngozi Nwizu z University of Texas Health Science Center w Houston.

A oto kolejne powiązania między chorobami przyzębia a nowotworami:
- o 13 proc. zwiększają ryzyko raka piersi,
- o 23 proc. raka skóry,
- o 31 proc. raka płuc.

Jak przyznaje zespół prof. Wactawski-Wende w artykule opublikowanym na łamach „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”, przeprowadzone analizy mają jedną słabą stronę. Większość kobiet biorących udział w badaniach była biała. Uczestniczki nie odzwierciedlały więc całego przekroju amerykańskiego społeczeństwa, gdzie jest sporo Latynosek, Azjatek, jak również kobiet o nieco ciemniejszym kolorze skóry. Dla nas jest to jednak dobra wiadomość, ponieważ wyniki tych analiz da się łatwo odnieść do dość jednolitego pod względem pochodzenia społeczeństwa europejskiego.

Wiele więc wskazuje na to, że dbanie o zdrowie zębów może przynieść nam wszystkim, a zwłaszcza starszym kobietom wiele pozytywnych efektów, nie tylko piękny uśmiech.

Anna Piotrowska (zdrowie.pap.pl)


 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 479

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.