Seniorko, myj zęby – przegonisz raka

Stany zapalne dziąseł drastycznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka u starszych kobiet. Ale o zdrowie jamy ustnej warto dbać w każdym wieku.

fot.PAP/Jacek Turczyk
fot.PAP/Jacek Turczyk

Choroby przyzębia, objawiające się przede wszystkim stanami zapalnymi dziąseł oraz ubytkami w zębach mogą mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji, w tym powodować utratę zębów. Zły stan jamy ustnej może też skutkować problemami z sercem, być przyczyną miażdżycy oraz powodować kłopoty z zajściem w ciążę. Do tej pory niewiele było jednak wiadomo o powiazaniach schorzeń przyzębia z ryzykiem zachorowania na raka u starszych kobiet. Lukę tą postanowił wypełnić zespół epidemiolożki prof. Jean Wactawski-Wende z University of Buffalo.

Przełyk w niebezpieczeństwie

Uczeni przeanalizowali dane zebrane w trakcie Women’s Health Initiative Observational Study, dużego amerykańskiego badania, w którym udział wzięły kobiety po menopauzie. Analizy objęły 65 869 przypadków pań w wieku od 54 do 86 roku (średnia wieku wyniosła 68 lat.) Uczestniczki wypełniały ankiety związane ze stanem uzębienia, a ich losy naukowcy śledzili potem przez średnio osiem lat. W tym czasie w grupie badanych wystąpiło 7 149 przypadków nowotworów.

Nasze badania objęły swym zasięgiem wystarczającą liczbę uczestniczek, by przeegzaminować nie tylko ogólne ryzyko raka wśród starszych kobiet z chorobami przyzębia, ale i dostarczyć szczegółowych informacji w związku z konkretnymi rodzajami nowotworów – podkreśla prof. Wactawski-Wende.

Okazało się, że choroby przyzębia przede wszystkim drastycznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka przełyku, aż o 228 proc.!

– Przełyk znajduje się bardzo blisko ubytków w jamie ustnej, stąd znajdujące się w nich chorobotwórcze bakterie, mają łatwy dostęp do błon śluzowych przełyku i mogą je infekować, zwiększając ryzyko nowotworu – mówi prof. Wactawski-Wende.

Jak podkreślają naukowcy, rak przełyku jest jednym z najbardziej niebezpiecznych i śmiertelnych nowotworów spotykanych u człowieka. Jego przyczyny nie są do końca znane, stąd odkryte właśnie korelacje mogą stać się inspiracją dla kolejnych bardziej szczegółowych badań.

Nie tylko uśmiech

Wśród starszych kobiet ze schorzeniami dziąseł wzrasta również ryzyko zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego - o 73 proc.

Przewlekłe zapalenie w organizmie było brane pod uwagę jako jedna z przyczyn tego nowotworu, ale do tej pory nie było danych wiążących choroby przyzębia z ryzykiem zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego. Nasze badania są pierwszymi, które wykazały takie powiązania – mówi jedna z autorek badań dr Ngozi Nwizu z University of Texas Health Science Center w Houston.

A oto kolejne powiązania między chorobami przyzębia a nowotworami:
- o 13 proc. zwiększają ryzyko raka piersi,
- o 23 proc. raka skóry,
- o 31 proc. raka płuc.

Jak przyznaje zespół prof. Wactawski-Wende w artykule opublikowanym na łamach „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”, przeprowadzone analizy mają jedną słabą stronę. Większość kobiet biorących udział w badaniach była biała. Uczestniczki nie odzwierciedlały więc całego przekroju amerykańskiego społeczeństwa, gdzie jest sporo Latynosek, Azjatek, jak również kobiet o nieco ciemniejszym kolorze skóry. Dla nas jest to jednak dobra wiadomość, ponieważ wyniki tych analiz da się łatwo odnieść do dość jednolitego pod względem pochodzenia społeczeństwa europejskiego.

Wiele więc wskazuje na to, że dbanie o zdrowie zębów może przynieść nam wszystkim, a zwłaszcza starszym kobietom wiele pozytywnych efektów, nie tylko piękny uśmiech.

Anna Piotrowska (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP/P. Werewka

    Generator Innowacyjności - od pomysłu do więzi międzypokoleniowych

    Osoby starsze często twierdzą, że są już nikomu niepotrzebne. To wielki błąd, bo są skarbnicą wartości, umiejętności, które mogą przekazać młodszym. Co zrobić, by tego nie zmarnować? Wystarczy pomysł, niekoniecznie dopięty na ostatni guzik, bo od tego są eksperci, by wspólnie go dopracować w „Generatorze Innowacyjności”. Co to za inicjatywa i jakie znaczenie ma magia międzypokoleniowa opowiada Lucyna Kicińska, pedgagożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

  • zdj. P.Werewka

    Nie dawaj się samotności

    Osoby, które czują się samotne są prawie pięć razy bardziej skłonne ocenić swoje obecne życie źle niż te, które nie zgłaszają codziennego osamotnienia.

  • zdj. AdobeStock/DimaBerlin

    Gdy dużo siedzisz, lepsze częste przerwy niż regularne ćwiczenia

    Naukowcy odkryli, że negatywne skutki długotrwałego siedzenia mogą być tak silne, że dojrzałe osoby, które przez większą część dnia siedzą, ale regularnie ćwiczą, mogą być i tak w grupie ryzyka różnych schorzeń, w tym - demencji. Lepiej robić sobie częste przerwy na ćwiczenia czy krótki intensywny spacer.

  • PAP

    Cukrzyca to choroba dziedziczna?

    To MIT, choć można odziedziczyć pewne predyspozycje do zachorowania na tę chorobę, zarówno typu 1, jak i typu 2. Z wiedzy na ten temat warto wyciągnąć praktyczne wnioski.

NAJNOWSZE

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • Generator Innowacyjności - od pomysłu do więzi międzypokoleniowych

  • Budynki podświetlone na czerwono na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci

  • Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

  • Cukier = próchnica

  • Adobe Stock

    Rany trudno gojące się pod kontrolą

    W Polsce aż milion pacjentów zmaga się z ranami trudno gojącymi się albo inaczej przewlekłymi, takimi jak odleżyny oraz owrzodzenia – cukrzycowe, żylne, niedokrwienne czy nowotworowe. Ten typ ran odpowiada za ogromne cierpienia fizyczne i psychiczne chorych oraz stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.

  • Mikroplastik można znaleźć nawet w mózgu czy sercu – wskazują wstępne badania

  • Nie do kosza ani do WC, czyli jak utylizować leki