Tag:
  • © European Union, 2021

    Europejska inicjatywa obrazowania raka

    Opisy 100 tys. przypadków raka i co najmniej 60 mln - opatrzonych adnotacjami -  obrazów nowotworów ma się znaleźć na opracowywanej właśnie platformie obrazowania raka. To unijna inicjatywa, która da potężne narzędzie naukowcom i klinicystom zajmującym się onkologią. Platforma ma być uruchomiona do końca 2024 roku, ale w pełnej wersji - dwa lata później.

    3 minuty czytania
  • Grafika: PAP

    Środy o zdrowiu z Komisją Europejską: rozmowa na temat Europejskiego Planu Walki z Rakiem

    W jaki sposób Unia Europejska chce powstrzymać narastającą epidemię chorób nowotworowych? Na to i wiele innych pytań dotyczących Europejskiego Planu Walki z Rakiem odpowiadali goście Serwisu Zdrowie - dr Jarosław Waligóra z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej oraz prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - w rozmowie online z Justyną Wojteczek. Zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu wideo tej rozmowy.

    1 minuta czytania
  • © European Union, 2021

    Europejski Plan Walki z Rakiem – czyli jak UE chce powstrzymać raka

    Przedstawiony niedawno przez Komisję Europejską unijny plan przeciwdziałania epidemii chorób nowotworowych (tzw. cancer plan) ma budżet wynoszący 4 mld euro. Sprawdź, jakiego rodzaju konkretne działania będą wspierane w ramach tej inicjatywy oraz kto będzie mógł skorzystać z finansowego wsparcia w tym zakresie.

    7 minut czytania
  • © European Union, 2021

    Europa wypowiada walkę rakowi

    Europejski plan walki z rakiem ma za zadanie uchronić przed śmiercią z powodu raka 3 miliony Europejczyków. Warta miliardy euro inicjatywa Komisji Europejskiej to wyraz przekonania, że tylko zintegrowane działania pozwolą uzyskać istotne zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów, wyrównać szanse w dostępie do opieki, diagnostyki i leczenia i dawać takie same szanse na przeżycie, niezależnie od miejsca zamieszkania.

    6 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie, ścięgna i więzadła w sporcie

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Ciało człowieka to skomplikowana architektura, szczególnie w sporcie narażona na ekstremalne siły. Jak odnajdują się w tym mięśnie, więzadła i ścięgna? Co to za struktury i dlaczego powinno zmienić się filozofię sportu? – wyjaśnia dr Marek Krochmalski, specjalista ortopedii, traumatolog, prezes Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł.

  • Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

  • Podsumowanie roku w kardiologii

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • AdobeStock/Natallia

    Farmakoterapia pomoże osobom ze spektrum autyzmu?

    Choć zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są coraz częściej, nadal słabo je rozumiemy. Prowadzący badania w tym obszarze z nadzieją mówią jednak o potencjale nowych leków w łagodzeniu niektórych trudności doświadczanych przez osoby w spektrum.

  • Malaria – wcale nie tak odległa choroba

  • HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego – prawdy i mity