Tag:
  • © European Union, 2021

    Europejska inicjatywa obrazowania raka

    Opisy 100 tys. przypadków raka i co najmniej 60 mln - opatrzonych adnotacjami -  obrazów nowotworów ma się znaleźć na opracowywanej właśnie platformie obrazowania raka. To unijna inicjatywa, która da potężne narzędzie naukowcom i klinicystom zajmującym się onkologią. Platforma ma być uruchomiona do końca 2024 roku, ale w pełnej wersji - dwa lata później.

    3 minuty czytania
  • Grafika: PAP

    Środy o zdrowiu z Komisją Europejską: rozmowa na temat Europejskiego Planu Walki z Rakiem

    W jaki sposób Unia Europejska chce powstrzymać narastającą epidemię chorób nowotworowych? Na to i wiele innych pytań dotyczących Europejskiego Planu Walki z Rakiem odpowiadali goście Serwisu Zdrowie - dr Jarosław Waligóra z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej oraz prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - w rozmowie online z Justyną Wojteczek. Zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu wideo tej rozmowy.

    1 minuta czytania
  • © European Union, 2021

    Europejski Plan Walki z Rakiem – czyli jak UE chce powstrzymać raka

    Przedstawiony niedawno przez Komisję Europejską unijny plan przeciwdziałania epidemii chorób nowotworowych (tzw. cancer plan) ma budżet wynoszący 4 mld euro. Sprawdź, jakiego rodzaju konkretne działania będą wspierane w ramach tej inicjatywy oraz kto będzie mógł skorzystać z finansowego wsparcia w tym zakresie.

    7 minut czytania
  • © European Union, 2021

    Europa wypowiada walkę rakowi

    Europejski plan walki z rakiem ma za zadanie uchronić przed śmiercią z powodu raka 3 miliony Europejczyków. Warta miliardy euro inicjatywa Komisji Europejskiej to wyraz przekonania, że tylko zintegrowane działania pozwolą uzyskać istotne zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów, wyrównać szanse w dostępie do opieki, diagnostyki i leczenia i dawać takie same szanse na przeżycie, niezależnie od miejsca zamieszkania.

    6 minut czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku