-
Zmęczenie po radioterapii
Brak energii i nadmierne zmęczenie są powszechne u pacjentów z chorobą nowotworową niezależnie od stosowanej terapii, jednak okazuje się, że osoby poddawane radioterapii częściej odczuwają zmęczenie, które nasila się w miarę upływu czasu (tzw. zmęczenie skumulowane). Zwykle trwa ono od 3 do 4 tygodni po zakończeniu leczenia, ale może utrzymywać się dłużej, nawet i trzy miesiące.
3 minuty czytania -
Radioterapia: mogą, nie muszą wystąpić skutki uboczne
Szacuje się, że 40 proc. pacjentów, którzy przeżyli pięć lat bez wznowy nowotworu, zawdzięcza to radioterapii. To metoda, która jest stosowana najczęściej razem z chemioterapią i chirurgicznym wycięciem guza. Coraz bezpieczniejsza, choć mogą się zdarzyć powikłania. Dowiedz się, co pomaga zmniejszyć ich ryzyko.
7 minut czytania -
Jak możesz pomóc sobie w trakcie radioterapii?
Radioterapia jest skuteczną, bezpieczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Istota jej działania polega na precyzyjnym dostarczeniu dawki promieniowania w okolice nowotworu tak, aby jednocześnie ochronić zdrowe narządy. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo chorego, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne. Występują one tylko u części chorych.
dr n. med. Łukasz Kuncman4 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
-
"Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?