Zmęczenie po radioterapii

Brak energii i nadmierne zmęczenie są powszechne u pacjentów z chorobą nowotworową niezależnie od stosowanej terapii, jednak okazuje się, że osoby poddawane radioterapii częściej odczuwają zmęczenie, które nasila się w miarę upływu czasu (tzw. zmęczenie skumulowane). Zwykle trwa ono od 3 do 4 tygodni po zakończeniu leczenia, ale może utrzymywać się dłużej, nawet i trzy miesiące.

Fot. PAP/J. Turczyk/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/J. Turczyk/Zdjęcie ilustracyjne

Może to być bardzo frustrujące, ponieważ odczuwane jest jako ciągły brak energii, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przypuszcza się, że zmęczenie, które pojawia się podczas radioterapii, to efekt ciężkiej pracy jaką organizm podejmuje, by naprawić uszkodzenia wyrządzone zdrowym komórkom podczas leczenia. 

W przeprowadzonym przez zespół z University of Toronto badaniu opublikowanym w International Journal of Cancer (onlinelibrary.wiley.com ) 1443 kobiet chorych na raka piersi wypełniło ankietę dotyczącą uczucia osłabienia przed, w trakcie i po zakończeniu radioterapii. Ankieta zawierała pięć wymiarów zmęczenia: ogólne, fizyczne, psychiczne, utratę motywacji oraz ograniczenie aktywności. 

Badanie wykazało, że stopień zmęczenia na ogół różni się w zależności od ilości napromienianej tkanki, a także lokalizacji. Zmęczenie w trakcie radioterapii narastało we wszystkich pięciu wymiarach i u większości kobiet powracało do wyjściowego poziomu między pierwszym a drugim rokiem po zakończeniu radioterapii.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Radioterapia konieczna, a skutki uboczne można skutecznie łagodzić

Ok. 90 proc. chorych onkologicznie przejdzie napromienianie. W żadnym razie nie należy bać się radioterapii - ratuje życie, choć nie da się ukryć, że miewa skutki uboczne. Ale mogą być lżejsze, gdy pacjent wie, co go czeka, oraz to, że na napromienioną skórę nie stosuje się przeżytków jak np. rywanol czy spirytus salicylowy. Ważna jest też odpowiednia dieta! 

Około 24 proc. chorych doświadczało wysokiego poziomu zmęczenia, 25 proc. -umiarkowanego, a 46 proc. - niskiego.
Osoby doświadczające bólu, bezsenności, depresji oraz kobiety w młodym wieku częściej odczuwały wysoki poziom zmęczenia.

Jak sobie radzić ze zmęczeniem w chorobie onkologicznej

  • Poświęć w ciągu dnia czas na odpoczynek. Jeśli tego potrzebujesz, rób sobie  krótkie drzemki (nie dłuższe niż godzinę) w ciągu dnia lub po prostu posiedź w odprężającym miejscu i miej czas dla siebie.
  • Oszczędzaj energię. Zaobserwuj, kiedy czujesz się najlepiej i zaplanuj wykonywanie ważnych czynności w tym czasie. 
  • Wysypiaj się: jeśli masz problemy ze snem w nocy, staraj się zachować stały harmonogram snu, postaraj się zwolnić tempo przed snem, utrzymuj chłód w sypialni i ogranicz drzemki do 30 lub 45 minut w ciągu dnia. W razie problemów ze snem poradź się lekarza.
  • Nie wahaj się poprosić o pomoc, nie zmuszaj się do wykonywania codziennych obowiązków, takich jak sprzątanie, zakupy czy koszenie trawnika
  • Pij duże ilości płynów i dobrze się odżywiaj - to może pomóc w utrzymaniu zapasów energii. Specjaliści szacują, że w bardzo dużej mierze to brak odpowiedniej ilości składników odżywczych jest dokłada się do przyczyn zmęczenia popromiennego. Jeśli masz nudności, woda o temperaturze pokojowej może być łatwiej tolerowana niż woda bardzo zimna. Jeśli nudności i wymioty utrudniają jedzenie, porozmawiaj o tym z lekarzem.
  • Staraj się unikać kofeiny – działa ona moczopędnie i może powodować odwodnienie. 
  • Unikaj napojów energetycznych - mogą one powodować, przyspieszone bicie serca, odwodnienie, uczucie niepokoju i problemy ze snem. 
  • Ruszaj się. Umiarkowane ćwiczenia, takie jak szybki marsz, jazda na rowerze i pływanie mogą pomóc w utrzymaniu energii. Ćwicz regularnie – gdy wpadniesz w rutynę ćwiczeń, może uda ci się wyeliminować zmęczenie podczas leczenia. Pamiętaj jednak, że jeśli ostatnio nie ćwiczyłeś dużo, skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz, aby upewnić się, że jest to bezpieczne. 
  • Niektóre osoby chore na raka znajdują ulgę w medytacji, jodze i innym formom relaksu. Pomocny może być również masaż i akupunktura – ale to skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że to dla ciebie bezpieczne, zwłaszcza jeśli liczba krwinek jest niska lub jeśli bierzesz leki rozrzedzające krew.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31255946/

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy