-
Rusza akcja bezpłatnych badań słuchu
Odsetek seniorów cierpiących na problemy ze słuchem jest alarmujący. Boryka się z nimi aż 51 proc. Polaków po 60. roku życia, a większość z nich pierwszy raz udaje się na wizytę do specjalisty dopiero po 65. roku życia.
3 minuty czytania -
Dbasz o słuch - dbasz o to, by nie mieć demencji
W Polsce jedna na trzy osoby cierpi z powodu kłopotów ze słuchem, w tym aż 20 proc. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz 75 proc. osób starszych. Na świecie nie jest lepiej – według WHO, do 2050 roku tego typu kłopoty ma mieć aż 2,5 mld ludzi. To źle wróży dla ich zdrowia ich… mózgów, zwłaszcza w kontekście ryzyka rozwoju demencji. Ale są sposoby, by zrekompensować ubytki słuchu.
4 minuty czytania -
Jesteś skazany na demencję?
To mit! Wyodrębniono, które czynniki, zależne od nas, zmniejszają ryzyko demencji. Najważniejsze to dobry słuch i wysokie lub przynajmniej średnie wykształcenie. Większość seniorów zachowuje sprawność umysłową do końca życia.
2 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?
Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.
-
Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci
-
Szybki test diagnozujący endometriozę
-
Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk
-
Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka