Jesteś skazany na demencję?

To mit! Wyodrębniono, które czynniki, zależne od nas, zmniejszają ryzyko demencji. Najważniejsze to dobry słuch i wysokie lub przynajmniej średnie wykształcenie. Większość seniorów zachowuje sprawność umysłową do końca życia.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Kłopoty z pamięcią i koncentracją, osłabienie zdolności przyswajania nowych informacji, utrata zainteresowań, ogólne pogorszenie codziennego funkcjonowania i utrata kontroli nad emocjami to tylko niektóre możliwe objawy otępienia, nazywanego też często demencją.

Wbrew obiegowym opiniom, otępienie, czyli nabyty deficyt czynności poznawczych, któremu mogą towarzyszyć zaburzenia zachowania, nie jest wcale problemem większości osób w starszym wieku.

Występuje ono u zaledwie 1 proc. osób w wieku 60-65. Nieco gorzej ma się sytuacja u seniorów po ukończeniu 85. roku życia. W tej grupie wiekowej różne formy otępienia diagnozuje się już u 10-35 proc. osób.

W sumie, w Polsce, na różne formy otępienia cierpi około pół miliona osób (z czego połowę stanowią osoby zmagające się z chorobą Alzheimera).

Niestety, otępienie ma zazwyczaj przebieg przewlekle postępujący i w większości przypadków jest nieodwracalne. Na wagę złota jest zatem choćby opóźnienie wystąpienia jego objawów i spowolnienie postępu choroby.

Jak zmniejszyć ryzyko demencji?

Jedna na trzy osoby uniknęłaby demencji lub znacząco opóźniła jej rozwój, gdyby w ciągu swego życia stosowała się do kilku prostych zasad – twierdzą naukowcy, którzy opublikowali niedawno w renomowanym czasopiśmie naukowym "Lancet" pracę poświęconą czynnikom ryzyka rozwoju otępienia.

"Czynniki związane ze stylem życia mogą zmniejszyć lub zwiększyć ryzyko demencji" – podkreślają w artykule "Dementia Prevention, Intervention and Care".

Autorzy pracy oceniają, że czynniki od nas niezależne (m.in. wiek i predyspozycje genetyczne) przyczyniają się w 65 proc. do rozwoju otępienia. Ale 35 proc. ryzyka rozwoju demencji zależy od czynników, na które mamy wpływ.

Oto kilka wskazówek:

  • Dbaj o słuch! Niedosłuch lub utrata słuchu w średnim wieku to jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka rozwoju demencji, istotniejszy od niewłaściwej diety i siedzącego trybu życia razem wziętych. Dlatego chrońmy uszy przed hałasem, badajmy je, a gdy dojdzie do niedosłuchu - leczmy go, nawet jeśli konieczny jest aparat słuchowy. Według autorów pracy w „Lancet” niedosłuch lub utrata słuchu w średnim wieku powoduje wzrost ryzyka otępienia w wieku starszym nawet o 9 proc.
  • Zdobądź wykształcenie! Osoby, które nie ukończyły szkoły średniej, mają nawet o 7 proc. większe ryzyko rozwoju demencji w wieku starszym.
  • Rzuć palenie! Pozostawanie w szponach nałogu w jesieni życia dodaje 5 proc. do ryzyka rozwoju otępienia.
  • Lecz depresję! Nieleczona depresja po 65. roku życia dokłada aż 4 proc. do ryzyka wystąpienia demencji.
  • Do innych czynników ryzyka, na które mamy mniejszy lub większy wpływ, poprzez nasz styl życia, należą m.in. samotność i brak kontaktów towarzyskich, mała aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta oraz związane z nimi choroby, takie jak: otyłość, cukrzyca typu 2, miażdżyca i nadciśnienie.

Justyna Wojteczek, Wiktor Szczepaniak (www.zdrowie.pap.pl)

Źródła:

Interna Szczeklika: Podręcznik chorób wewnętrznych.

http://www.thelancet.com/pdfs/journals/lancet/PIIS0140-6736(17)31363-6.pdf

ZOBACZ PODOBNE

  • Pixabay

    Zdrowie psychiczne bez granic wieku

    Materiał partnerski

    Wydłużanie okresu aktywności zawodowej sprawia, że na rynku pracy jest coraz więcej seniorów, a to stawia przed pracodawcami nowe wyzwania. Zdrowie psychiczne oraz radzenie sobie ze stresem przez starszych pracowników to istotne aspekty, które mają wpływ na ich zdolność do kontynuowania pracy. *

  • AdobeStock

    Szykują się zmiany w szczepieniach dla dorosłych

    Choć coraz więcej mówi się o konieczności szczepień dorosłych, zwłaszcza seniorów i osób z grup ryzyka, to wciąż są bariery, które sprawiają, że dla wielu osób dostęp do szczepień jest utrudniony. Eksperci liczą w tej kwestii na przełom w nadchodzącym 2025 r.

  • PAP/P. Werewka

    Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

    Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Najbardziej długowieczne są Hiszpanki, a najmniej Bułgarki. W Polsce największą szansę na długie życie mają mieszkanki wschodnich i południowo-wschodnich województw.

  • Adobe Stock

    Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku

    Osoby pozytywnie nastawione do starości na ogół cieszą się wyższą sprawnością intelektualną i lepszym zdrowiem w późnych latach życia – sugerują badania sondażowe przeprowadzone wśród amerykańskich seniorów. Naukowcy stwierdzili, że znaczące mogą być nie tylko własne przekonania, ale też męża lub żony.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

    Brukiew jest niskokaloryczna i sycąca, ma niskie IG, mnóstwo makro i mikroelementów, a także przeciwnowotworowe glukozynolany. Mimo to Polacy niemal jej nie jadają, bo wciąż jest postrzegana jako symbol biedy i wojny. 

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Dlaczego pamięć płata nam figle

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji