-
Kongres Wyzwań Zdrowotnych: problemy chorych na PZZPzPN lepiej rozumiane niż rok temu
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN) to choroba, która dotyczy aż 4 proc. populacji, chorzy to głównie młodzi dorośli. To poważne schorzenie układu oddechowego, które ma wyjątkowo negatywny wpływ na komfort życia pacjentów. Specjaliści zwracają uwagę na to, że PZZPzPN jest chorobą interdyscyplinarną i dlatego przy jej leczeniu trzeba pamiętać o współpracy alergologów i laryngologów.
4 minuty czytania -
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa - problem młodych
Ponad 88 proc. osób, które miały zabieg usuwania polipów z nosa, przyznało, że operacja nie przyniosła oczekiwanego i trwałego efektu - wynika z badania zaprezentowanego na konferencji z okazji Światowego Dnia Świadomości Przewlekłego Zapalenia Zatok Przynosowych z Polipami Nosa. Spotkanie zapoczątkowało kampanię pod hasłem „Masz to w nosie?”, która ma zwiększyć świadomość społeczną choroby.
4 minuty czytania -
Kongres Wyzwań Zdrowotnych: lekceważone zapalenie zatok z polipami nosa
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa dotyka około 4 proc. populacji. Jest niesłusznie bagatelizowane, zarówno przez lekarzy, jak i samych pacjentów. W wielu przypadkach leczenie wymaga interwencji chirurgicznych. Nowe leki uderzające prosto w procesy zapalne stojące za tym schorzeniem dają nadzieję na skuteczne jego wyleczenie – dowodzili uczestnicy VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbywał się w Katowicach.
3 minuty czytania -
Zapalenie zatok przynosowych – co je wywołuje?
Katar, trudności w oddychaniu, ból głowy nasilający się przy schylaniu – to mogą być objawy zapalenia zatok. Tych dolegliwości nie wolno lekceważyć. Ostre zapalenie zatok poddaje się leczeniu zachowawczemu, ale jeśli nie zostaną zniwelowane przyczyny stanu zapalnego, problemy z zatokami mogą przybrać charakter nawracający lub chroniczny. Sprawdź, co wywołuje zapalenie zatok przynosowych i jak radzić sobie z tą dolegliwością.
4 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
-
"Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?