Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry


26.07.2022 , 15:06 Aktualizacja: 03.08.2022, 12:38
Informacja prasowa

Zapalenie zatok przynosowych – co je wywołuje?

Katar, trudności w oddychaniu, ból głowy nasilający się przy schylaniu – to mogą być objawy zapalenia zatok. Tych dolegliwości nie wolno lekceważyć. Ostre zapalenie zatok poddaje się leczeniu zachowawczemu, ale jeśli nie zostaną zniwelowane przyczyny stanu zapalnego, problemy z zatokami mogą przybrać charakter nawracający lub chroniczny. Sprawdź, co wywołuje zapalenie zatok przynosowych i jak radzić sobie z tą dolegliwością.

Fot. Pexels Fot. Pexels

Zapalenie zatok przynosowych to jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych [1]. Może mieć charakter ostry, podostry lub przewlekły [2].

Ostre zapalenie zatok przynosowych trwa poniżej 8 tygodni i poddaje się leczeniu zachowawczemu. O podostrym zapaleniu zatok mówimy, gdy dolegliwości utrzymują się od 8 do 12 tygodni. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to sytuacja, gdy objawy utrzymują się powyżej 12 tygodni, a stan zapalny w obrębie zatok i błon śluzowych nosa nie poddaje się leczeniu zachowawczemu [2].

Przyczyny zapalenia zatok to infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza. Może do niej dojść w wyniku chorób takich jak grypa czy przeziębienie, gdy katar i niedrożne przewody nosowe utrudniają spływanie wydzieliny zatokowej. Gromadzi się ona wówczas w zatokach, powodując ich zatkanie, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów powodujących stan zapalny.

Do przyczyn zapalenia zatok należą również stany zapalne zębów oraz niewłaściwie leczona alergia [3]. Reakcja uczuleniowa powodująca przewlekły nieżyt nosa sprzyja blokowaniu odpływu wydzieliny z jam zatok. Nieodpowiednia wentylacja zatok sprzyja infekcjom bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym, co dodatkowo zwiększa ilość wydzieliny produkowanej w zatokach. Obrzęk, stan zapalny i nagromadzona wydzielina powodują dolegliwości takie jak ból głowy i nasady nosa, uczucie rozpierania, zatkany nos i trudności w oddychaniu oraz obrzęk oczu [4].

Jak diagnozować i leczyć zapalenie zatok?

Ostre zapalenie zatok przynosowych, także to o charakterze nawracającym, leczy się zachowawczo zależnie od charakteru infekcji. Stan zapalny spowodowany infekcją bakteryjną leczy się, podając antybiotyk. Przy wirusowym zapaleniu zatok przynosowych stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych leczy się operacyjnie. Zabieg przeprowadzany jest wewnątrznosowo i polega na usunięciu uszkodzonej tkanki błon śluzowych i udrożnieniu zatok [5].

Nawracające i przewlekłe zapalenie zatok wymaga diagnostyki na podstawie tomografii komputerowej zatok przynosowych, rynoskopii oraz endoskopowego badania jam nosa. Badania te wykonuje się po ustąpieniu ostrych objawów. Poszerzona diagnostyka pomaga lekarzowi podjąć decyzję o sposobie leczenia [1].

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Przy zapaleniu zatok warto zastosować leczenie wspomagające terapię zaordynowaną przez lekarza. Przydatne są inhalacje z dodatkiem olejku mentolowego, sosnowego lub eukaliptusowego, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odprowadzanie oraz usuwanie. Zaleca się również regularne irygacje, czyli płukanie jam nosowych roztworem soli fizjologicznej. Ta metoda pomaga oczyścić nozdrza, co ułatwia spływanie wydzieliny z zatok. Co ważne, wydmuchując nos, należy zatkać jedną dziurkę i oczyszczać je w ten sposób kolejno. Zapobiega to powstawaniu nadmiernego ciśnienia i wtłaczaniu chorobotwórczych drobnoustrojów do zatok.

Profilaktyka zapalenia zatok

Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania zapaleniu zatok jest utrzymywanie prawidłowej drożności przewodów nosowych oraz poziomu nawilżenia błon śluzowych nosa. Wydzielina z zatok powinna mieć zapewniony swobodny odpływ, dlatego kluczowe jest leczenie kataru, zwłaszcza na tle alergicznym.

Przy podejrzeniu alergii należy udać się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie testy i zaleci metodę terapii. Przy alergiach wziewnych najczęściej stosowane są leki przeciwhistaminowe oraz leki z kortykosteroidami do aplikacji donosowej [6]. Dobrym wyborem w przypadku osób dorosłych jest spray do nosa Nasometin Control (https://www.nasometin-control.pl/index.html)*. (Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu). Jedna aplikacja wystarcza na cały dzień [7].

Nasometin błyskawicznie obkurcza śluzówkę nosa i niweluje objawy takie jak katar i kichanie. Udrażnia przewody nosowe i ułatwia oddychanie na długi czas. Profilaktyka zapalenia zatok obejmuje również kontrolne wizyty u stomatologa, by nie dopuścić do stanów zapalnych korzeni zębowych, oraz dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Przypisy:
 
1. Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Via Medica 2014, 159-169.

2. Antoni Krzeski, Zapalenie zatok przynosowych, Magazyn Otorynolaryngologiczny, wydanie specjalne, wrzesień 2003.
 
3. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergiczny nieżyt nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, data dostępu 11.03.2022.

4. Mariola Zagor i in., Zapalenie zatok przynosowych, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/179617,zapalenie-zatok-przynosowych, data dostępu 14.03.2022.

5. Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Via Medica 2014, 159-169.

6. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013.

7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.

Więcej na: https://nasometin-control.pl/

Źródło informacji prasowej: nasometin-control.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2508

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.