Zapalenie zatok przynosowych – co je wywołuje?

Katar, trudności w oddychaniu, ból głowy nasilający się przy schylaniu – to mogą być objawy zapalenia zatok. Tych dolegliwości nie wolno lekceważyć. Ostre zapalenie zatok poddaje się leczeniu zachowawczemu, ale jeśli nie zostaną zniwelowane przyczyny stanu zapalnego, problemy z zatokami mogą przybrać charakter nawracający lub chroniczny. Sprawdź, co wywołuje zapalenie zatok przynosowych i jak radzić sobie z tą dolegliwością.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Zapalenie zatok przynosowych to jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych [1]. Może mieć charakter ostry, podostry lub przewlekły [2].

Ostre zapalenie zatok przynosowych trwa poniżej 8 tygodni i poddaje się leczeniu zachowawczemu. O podostrym zapaleniu zatok mówimy, gdy dolegliwości utrzymują się od 8 do 12 tygodni. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to sytuacja, gdy objawy utrzymują się powyżej 12 tygodni, a stan zapalny w obrębie zatok i błon śluzowych nosa nie poddaje się leczeniu zachowawczemu [2].

Przyczyny zapalenia zatok to infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza. Może do niej dojść w wyniku chorób takich jak grypa czy przeziębienie, gdy katar i niedrożne przewody nosowe utrudniają spływanie wydzieliny zatokowej. Gromadzi się ona wówczas w zatokach, powodując ich zatkanie, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów powodujących stan zapalny.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Alergia kontaktowa - co nas uczula?

Kobieta użyła farby do włosów. Po jej nałożeniu pojawiło się swędzenie głowy. Na głowie, twarzy, szyi, uszach pojawiły się grudki i obrzęk oczu. Była to alergia kontaktowa na substancję użytą w farbie. Sprawdź, co jeszcze może nas uczulać?

Do przyczyn zapalenia zatok należą również stany zapalne zębów oraz niewłaściwie leczona alergia [3]. Reakcja uczuleniowa powodująca przewlekły nieżyt nosa sprzyja blokowaniu odpływu wydzieliny z jam zatok. Nieodpowiednia wentylacja zatok sprzyja infekcjom bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym, co dodatkowo zwiększa ilość wydzieliny produkowanej w zatokach. Obrzęk, stan zapalny i nagromadzona wydzielina powodują dolegliwości takie jak ból głowy i nasady nosa, uczucie rozpierania, zatkany nos i trudności w oddychaniu oraz obrzęk oczu [4].

Jak diagnozować i leczyć zapalenie zatok?

Ostre zapalenie zatok przynosowych, także to o charakterze nawracającym, leczy się zachowawczo zależnie od charakteru infekcji. Stan zapalny spowodowany infekcją bakteryjną leczy się, podając antybiotyk. Przy wirusowym zapaleniu zatok przynosowych stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych leczy się operacyjnie. Zabieg przeprowadzany jest wewnątrznosowo i polega na usunięciu uszkodzonej tkanki błon śluzowych i udrożnieniu zatok [5].

Nawracające i przewlekłe zapalenie zatok wymaga diagnostyki na podstawie tomografii komputerowej zatok przynosowych, rynoskopii oraz endoskopowego badania jam nosa. Badania te wykonuje się po ustąpieniu ostrych objawów. Poszerzona diagnostyka pomaga lekarzowi podjąć decyzję o sposobie leczenia [1].

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Przy zapaleniu zatok warto zastosować leczenie wspomagające terapię zaordynowaną przez lekarza. Przydatne są inhalacje z dodatkiem olejku mentolowego, sosnowego lub eukaliptusowego, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odprowadzanie oraz usuwanie. Zaleca się również regularne irygacje, czyli płukanie jam nosowych roztworem soli fizjologicznej. Ta metoda pomaga oczyścić nozdrza, co ułatwia spływanie wydzieliny z zatok. Co ważne, wydmuchując nos, należy zatkać jedną dziurkę i oczyszczać je w ten sposób kolejno. Zapobiega to powstawaniu nadmiernego ciśnienia i wtłaczaniu chorobotwórczych drobnoustrojów do zatok.

Profilaktyka zapalenia zatok

Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania zapaleniu zatok jest utrzymywanie prawidłowej drożności przewodów nosowych oraz poziomu nawilżenia błon śluzowych nosa. Wydzielina z zatok powinna mieć zapewniony swobodny odpływ, dlatego kluczowe jest leczenie kataru, zwłaszcza na tle alergicznym.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Pogoda dla alergików w komputerze

Pod koniec lutego zaczęły pylić leszczyna i olcha - dla alergików zaczął się trudny czas. Łatwiej go przetrwają, jeśli w aplikacji w telefonie lub na specjalnych stronach w internecie sprawdzą stężenie pyłków w konkretnej porze dnia i dostosują do tego dawkowanie leków.

Przy podejrzeniu alergii należy udać się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie testy i zaleci metodę terapii. Przy alergiach wziewnych najczęściej stosowane są leki przeciwhistaminowe oraz leki z kortykosteroidami do aplikacji donosowej [6]. Dobrym wyborem w przypadku osób dorosłych jest spray do nosa Nasometin Control (https://www.nasometin-control.pl/index.html)*. (Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu). Jedna aplikacja wystarcza na cały dzień [7].

Nasometin błyskawicznie obkurcza śluzówkę nosa i niweluje objawy takie jak katar i kichanie. Udrażnia przewody nosowe i ułatwia oddychanie na długi czas. Profilaktyka zapalenia zatok obejmuje również kontrolne wizyty u stomatologa, by nie dopuścić do stanów zapalnych korzeni zębowych, oraz dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Przypisy:
 
1. Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Via Medica 2014, 159-169.

2. Antoni Krzeski, Zapalenie zatok przynosowych, Magazyn Otorynolaryngologiczny, wydanie specjalne, wrzesień 2003.
 
3. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergiczny nieżyt nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, data dostępu 11.03.2022.

4. Mariola Zagor i in., Zapalenie zatok przynosowych, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/179617,zapalenie-zatok-przynosowych, data dostępu 14.03.2022.

5. Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Via Medica 2014, 159-169.

6. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013.

7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.

Więcej na: https://nasometin-control.pl/

Źródło informacji prasowej: nasometin-control.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji.

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” trwa

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbywa się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • AdobeStock

    Praca na stojąco przy biurku jednak szkodliwa dla zdrowia

    Tzw. stojące biurka miały być sposobem na problemy zdrowotne związane z siedzeniem przez cały dzień. Najnowsze badania wykazały jednak, że długotrwałe stanie nie poprawia zdrowia serca, a wręcz zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości układu krążenia.

  • Rak płuca od podejrzenia do leczenia – pacjent jak listonosz

  • Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego