Pogoda dla alergików w komputerze

Pod koniec lutego zaczęły pylić leszczyna i olcha - dla alergików zaczął się trudny czas. Łatwiej go przetrwają, jeśli w aplikacji w telefonie lub na specjalnych stronach w internecie sprawdzą stężenie pyłków w konkretnej porze dnia i dostosują do tego dawkowanie leków.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

W połowie marca, a czasami nawet wcześniej, na dobre zaczyna się sezon pylenia roślin. Apogeum przypadnie na kwiecień, ale jeśli będzie ciepło, dużo pyłków w powietrzu może być już wcześniej. Uczulenie na pyłki roślin jest jednym z najczęściej występujących.

- Ilość pyłków roślin znajdujących się w powietrzu zależy od temperatury i opadów – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Im więcej i częściej pada, tym mniej unosi się alergenów. Gdy jest ciepło i słonecznie, na dodatek bez opadów, warunki są gorsze dla osób uczulonych.

- Leki warto zacząć przyjmować jeszcze przed wstąpieniem pierwszych dolegliwości, najlepiej dwa tygodnie przed początkiem pylenia roślin, na które mamy uczulenie. Dzięki temu nasz organizm wysyci się lekami, dzięki czemu dolegliwości będą mniejsze – mówi dr Dąbrowiecki. – W ten sposób zadziałamy profilaktycznie i ograniczymy rozwój choroby.

Fot. PAP/Kuba Kamiński

Uwaga na diety z internetu!

Ale dobrze, by alergik codziennie sprawdzał informacje o aktualnym i prognozowanym stężeniu pyłku roślin w powietrzu atmosferycznym. Można je znaleźć na kilku stronach internetowych, a z niektórych można pobrać aplikację, która podaje aktualny stan pylenia w miejscu, w którym jesteśmy.

Dlaczego to ważne? Alergicy przyjmują zwykle leki antyhistaminowe. Wchłaniają się one w ciągu godziny. Dlatego, jeśli weźmiemy je godzinę przed tym, gdy będziemy mieć kontakt z wysokim stężeniem alergenu, objawy alergii powinny być mniej dolegliwe. 

Co robić, gdy stężenie uczulającego pyłku w powietrzu na danym terenie jest duże?

Oto garść praktycznych porad dla alergików: 

  • brać leki antyhistaminowe na mniej więcej godzinę przed największym stężeniem pyłków w powietrzu;
  • przed wyjściem z domu założyć okulary słoneczne, by chronić oczy przed kontaktem z alergenem;
  • unikać aktywności na wolnym powietrzu w porze najwyższego pylenia;
  • nie otwierać okien w domu i w samochodzie; jeśli chcemy wietrzyć mieszkanie, najlepiej to robić wcześnie rano lub późnym wieczorem;
  • nie spać przy otwartym oknie;
  • gdy wrócimy do domu, dobrze jest wziąć prysznic, by spłukać z ciała i włosów alergeny i zmienić odzież.

Warto też sprawdzić, jakie jest stężenie pyłków - alergenów w danym rejonie, gdy planujemy wyjazd w inną okolicę.

Typowe objawy uczulenia na pyłki roślin to wodnisty katar, zapalenie spojówek wywołujące łzawienie i pieczenie oczu, zmiany skórne, a czasami również lekkie stany podgorączkowe. Może także wystąpić lekka chrypka, uczucie wiercenia w nosie oraz uczucie rozbicia. Dla złagodzenia dolegliwości stosuje się zwykle leki antyhistaminowe (ograniczają swędzenie i obrzęk) oraz donosowe lub wziewne sterydy (mają działanie przeciwzapalne).

Infografika PAP

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy