Tag:
  • fot. Instytut Spraw Społecznych

    Priorytety zdrowotne polskiej prezydencji w Radzie UE

    30 stycznia w Warszawie odbyła się całodniowa konferencja poświęcona priorytetom zdrowotnym polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 r. Wydarzenie, zorganizowane przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych zgromadziło ponad 60 ekspertów z różnych dziedzin życia publicznego w tym: ochrony zdrowia, praw kobiet, cyfryzacji i demografii. Debata poświęcona była wspólnej analizie wyzwań społecznych i zdrowotnych, a jej efektem będzie wypracowanie rekomendacji dotyczących priorytetowych zagadnień polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze zdrowia.

    14 minut czytania
  • Flaga Unii Europejskiej

    Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską - zapraszamy na cykl wydarzeń

    Serwis Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej zaprasza na cykl spotkań dla dziennikarzy poświęconych tematyce zdrowia w kontekście inicjatyw Komisji Europejskiej. Będzie interesująco, bo KE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen już przygotowała szereg działań.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/M. Kmieciński

    70 proc. dorosłych w UE zaszczepionych, niektórzy wkrótce przyjmą trzecią dawkę

    70 proc. w pełni zaszczepionych osób w całej Unii Europejskiej – podała w tym tygodniu Komisja Europejska. W Polsce ten odsetek to 58 proc. Tym samym w UE jest ponad 256 mln dorosłych w pełni zaszczepionych, w tym w Polsce – ponad 18 820 milionów. Eksperci przypominają: pandemia się nie skończyła i warto, by decyzję o szczepieniu podjęli ci, którzy nadal tego nie zrobili. Szczepionek nie zabraknie, a niektórzy mają już wystawione skierowanie na trzecią dawkę.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Obolały jak Polak

    Jak zdrowi czują się Polacy? Ponad 58 proc. z nas ocenia swój stan zdrowia jako dobry lub bardzo dobry. Ale to wynik znacznie gorszy od średniej dla UE. Okazuje się, że Polacy najczęściej w Europie skarżą się na ból.

    7 minut czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku