Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
30.09.2021 , 14:40 Aktualizacja: 26.10.2021, 10:01

Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską - zapraszamy na cykl wydarzeń

Justyna Wojteczek

Serwis Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej zaprasza na cykl spotkań dla dziennikarzy poświęconych tematyce zdrowia w kontekście inicjatyw Komisji Europejskiej. Będzie interesująco, bo KE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen już przygotowała szereg działań.

Flaga Unii Europejskiej Flaga Unii Europejskiej

Każdy kraj Unii Europejskiej samodzielnie ustala system opieki zdrowotnej, jednak ochrona zdrowia - olbrzymi obszar życia społeczno-gospodarczego - nie jest wyłączona ze wspólnotowych rozwiązań. Zapraszamy na Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską - cykl eksperckich rozmów oraz artykułów, które przybliżą tematykę zdrowia w kontekście europejskich inicjatyw.

Wraz z ekspertami różnych dziedzin dziennikarze Serwisu Zdrowia będą m.in. dyskutować o tym, jakie cele przyświecają Europejskiej Unii Zdrowotnej, czym ma zajmować się nowa struktura – Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA), co z polskiej perspektywy jest najistotniejsze w europejskim planie walki z rakiem, czy w ślad za unijnym certyfikatem o zaszczepieniu przeciw COVID-19 pójdą inne dokumenty związane z naszym zdrowiem, jakie są prawa obywateli UE w dostępie do opieki zdrowotnej itp.

  • Pierwsza rozmowa, pt. „O co chodzi w Europejskiej Unii Zdrowotnej?", m.in. na temat HERA, nowych kompetencji Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejskiej Agencji Leków, odbędzie się z dr. Andrzejem Rysiem - dyrektorem ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Komisji Europejskiej, byłym wiceministrem zdrowia w Polsce, z wykształcenia lekarzem - radiologiem, w środę 6 października o godz. 11.00. 
  • Kolejne spotkanie w ramach tego cyklu, zatytułowane „Europejski Plan Walki z Rakiem. Na ile wspólnie można pokonać tę chorobę?", odbędzie się w środę 20 października o godzinie 11.00. Udział wezmą w nim onkolog prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz genetyk dr Jarosław Waligóra z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności KE, kierujący zespołem ds. zdrowia w wieloletnich ramach finansowych.
  • Następne spotkanie w ramach cyklu to: „EKUZ, e-recepta, unijny certyfikat COVID-19… Co dalej? Perspektywy i wyzwania w cyfryzacji danych w ochronie zdrowia”. Odbędzie się ono w środę 27 października o godz. 11.00. Wystąpią w nim: Natalia Żylińska-Puta, ekspertka ds. cyfryzacji usług w zdrowiu, z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Komisji Europejskiej oraz dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia, konsultant JASPERS, reprezentujący Europejski Bank Inwestycyjny. Przybliżą oni problematykę unijnych dokumentów medycznych i cyfryzacji w ochronie zdrowia.

Spotkania będą transmitowane na http://zdrowie.pap.pl. Zachęcamy do rejestracji – tylko w taki sposób dziennikarze będą mogli zadawać pytania w trakcie rozmowy. Pytania można również przesyłać już teraz na adres zdrowie@pap.pl.

Linki do rejestracji będą na bieżąco publikowane w osobnych zapowiedziach każdej rozmowy. Zapis wideo każdego spotkania zostanie opublikowany na portalu Serwis Zdrowie. W ramach cyklu, realizowanego we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, odbędzie się sześć spotkań. W ramach cyklu dziennikarze Serwisu Zdrowie przygotują też szereg artykułów poświęconych tematyce cyklu.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2187

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.