Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską - zapraszamy na cykl wydarzeń
Serwis Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej zaprasza na cykl spotkań dla dziennikarzy poświęconych tematyce zdrowia w kontekście inicjatyw Komisji Europejskiej. Będzie interesująco, bo KE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen już przygotowała szereg działań.
Każdy kraj Unii Europejskiej samodzielnie ustala system opieki zdrowotnej, jednak ochrona zdrowia - olbrzymi obszar życia społeczno-gospodarczego - nie jest wyłączona ze wspólnotowych rozwiązań. Zapraszamy na Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską - cykl eksperckich rozmów oraz artykułów, które przybliżą tematykę zdrowia w kontekście europejskich inicjatyw.
Wraz z ekspertami różnych dziedzin dziennikarze Serwisu Zdrowia będą m.in. dyskutować o tym, jakie cele przyświecają Europejskiej Unii Zdrowotnej, czym ma zajmować się nowa struktura – Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA), co z polskiej perspektywy jest najistotniejsze w europejskim planie walki z rakiem, czy w ślad za unijnym certyfikatem o zaszczepieniu przeciw COVID-19 pójdą inne dokumenty związane z naszym zdrowiem, jakie są prawa obywateli UE w dostępie do opieki zdrowotnej itp.
- Pierwsza rozmowa, pt. „O co chodzi w Europejskiej Unii Zdrowotnej?", m.in. na temat HERA, nowych kompetencji Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejskiej Agencji Leków, odbędzie się z dr. Andrzejem Rysiem - dyrektorem ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Komisji Europejskiej, byłym wiceministrem zdrowia w Polsce, z wykształcenia lekarzem - radiologiem, w środę 6 października o godz. 11.00.
- Kolejne spotkanie w ramach tego cyklu, zatytułowane „Europejski Plan Walki z Rakiem. Na ile wspólnie można pokonać tę chorobę?", odbędzie się w środę 20 października o godzinie 11.00. Udział wezmą w nim onkolog prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz genetyk dr Jarosław Waligóra z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności KE, kierujący zespołem ds. zdrowia w wieloletnich ramach finansowych.
- Następne spotkanie w ramach cyklu to: „EKUZ, e-recepta, unijny certyfikat COVID-19… Co dalej? Perspektywy i wyzwania w cyfryzacji danych w ochronie zdrowia”. Odbędzie się ono w środę 27 października o godz. 11.00. Wystąpią w nim: Natalia Żylińska-Puta, ekspertka ds. cyfryzacji usług w zdrowiu, z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Komisji Europejskiej oraz dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia, konsultant JASPERS, reprezentujący Europejski Bank Inwestycyjny. Przybliżą oni problematykę unijnych dokumentów medycznych i cyfryzacji w ochronie zdrowia.
Spotkania będą transmitowane na http://zdrowie.pap.pl. Zachęcamy do rejestracji – tylko w taki sposób dziennikarze będą mogli zadawać pytania w trakcie rozmowy. Pytania można również przesyłać już teraz na adres zdrowie@pap.pl.
Linki do rejestracji będą na bieżąco publikowane w osobnych zapowiedziach każdej rozmowy. Zapis wideo każdego spotkania zostanie opublikowany na portalu Serwis Zdrowie. W ramach cyklu, realizowanego we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, odbędzie się sześć spotkań. W ramach cyklu dziennikarze Serwisu Zdrowie przygotują też szereg artykułów poświęconych tematyce cyklu.
Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl
Copyright
Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.