Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską - zapraszamy na cykl wydarzeń

Serwis Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej zaprasza na cykl spotkań dla dziennikarzy poświęconych tematyce zdrowia w kontekście inicjatyw Komisji Europejskiej. Będzie interesująco, bo KE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen już przygotowała szereg działań.

Flaga Unii Europejskiej
Flaga Unii Europejskiej

Każdy kraj Unii Europejskiej samodzielnie ustala system opieki zdrowotnej, jednak ochrona zdrowia - olbrzymi obszar życia społeczno-gospodarczego - nie jest wyłączona ze wspólnotowych rozwiązań. Zapraszamy na Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską - cykl eksperckich rozmów oraz artykułów, które przybliżą tematykę zdrowia w kontekście europejskich inicjatyw.

Wraz z ekspertami różnych dziedzin dziennikarze Serwisu Zdrowia będą m.in. dyskutować o tym, jakie cele przyświecają Europejskiej Unii Zdrowotnej, czym ma zajmować się nowa struktura – Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA), co z polskiej perspektywy jest najistotniejsze w europejskim planie walki z rakiem, czy w ślad za unijnym certyfikatem o zaszczepieniu przeciw COVID-19 pójdą inne dokumenty związane z naszym zdrowiem, jakie są prawa obywateli UE w dostępie do opieki zdrowotnej itp.

  • Pierwsza rozmowa, pt. „O co chodzi w Europejskiej Unii Zdrowotnej?", m.in. na temat HERA, nowych kompetencji Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejskiej Agencji Leków, odbędzie się z dr. Andrzejem Rysiem - dyrektorem ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Komisji Europejskiej, byłym wiceministrem zdrowia w Polsce, z wykształcenia lekarzem - radiologiem, w środę 6 października o godz. 11.00. 
  • Kolejne spotkanie w ramach tego cyklu, zatytułowane „Europejski Plan Walki z Rakiem. Na ile wspólnie można pokonać tę chorobę?", odbędzie się w środę 20 października o godzinie 11.00. Udział wezmą w nim onkolog prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz genetyk dr Jarosław Waligóra z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności KE, kierujący zespołem ds. zdrowia w wieloletnich ramach finansowych.
  • Następne spotkanie w ramach cyklu to: „EKUZ, e-recepta, unijny certyfikat COVID-19… Co dalej? Perspektywy i wyzwania w cyfryzacji danych w ochronie zdrowia”. Odbędzie się ono w środę 27 października o godz. 11.00. Wystąpią w nim: Natalia Żylińska-Puta, ekspertka ds. cyfryzacji usług w zdrowiu, z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Komisji Europejskiej oraz dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia, konsultant JASPERS, reprezentujący Europejski Bank Inwestycyjny. Przybliżą oni problematykę unijnych dokumentów medycznych i cyfryzacji w ochronie zdrowia.

Spotkania będą transmitowane na http://zdrowie.pap.pl. Zachęcamy do rejestracji – tylko w taki sposób dziennikarze będą mogli zadawać pytania w trakcie rozmowy. Pytania można również przesyłać już teraz na adres zdrowie@pap.pl.

Linki do rejestracji będą na bieżąco publikowane w osobnych zapowiedziach każdej rozmowy. Zapis wideo każdego spotkania zostanie opublikowany na portalu Serwis Zdrowie. W ramach cyklu, realizowanego we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, odbędzie się sześć spotkań. W ramach cyklu dziennikarze Serwisu Zdrowie przygotują też szereg artykułów poświęconych tematyce cyklu.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku