Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
17.03.2023 , 11:35 Aktualizacja: 17.03.2023, 11:47

Diagności laboratoryjni w pandemii stanęli na wysokości zadania

Klaudia Torchała

Diagności laboratoryjni do tej pory pozostający często w cieniu zawodów medycznych, w pandemii odegrali kluczową rolę. Często od wyników testów zależały decyzje gospodarcze czy medyczne. Stanęli jednak na wysokości zadania – oceniła Monika Pintal-Ślimak, prezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

- Rola diagnostów laboratoryjnych została ukazana w pandemii, To właśnie oni wydawali wyniki badań. Dzięki ich ciężkiej pracy podejmowane były istotne decyzje, nawet te gospodarcze o lockdownie – przypomniała w rozmowie z Serwisem Zdrowie prezes KRDL, która uczestniczyła w VIII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych.

Odpowiedzialność za opracowane wyniki laboratoryjne była tym większa, że to od nich – szczególnie na początku pandemii -  zależało to, czy pacjent będzie dopuszczony do zabiegu.  
- Czas tutaj odgrywał znaczącą rolę i diagności naprawdę się sprawdzili – podsumowała ekspertka.

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2979

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.