Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
03.07.2023 , 13:30 Aktualizacja: 03.07.2023, 13:39
Materiał partnerski

Umowa między Polfą a PWPW pozwoli zrealizować dwie historyczne inwestycje

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych za kwotę 143 milionów złotych nabyła od Polfy Tarchomin działkę pod nową drukarnię banknotów i dokumentów. Pozyskana suma pozwoli czołowej polskiej firmie farmaceutycznej sfinalizować budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. To jedna z najważniejszych umów pomiędzy spółkami Skarbu Państwa ostatnich lat.

Fot. PAP Fot. PAP

Już za kilka lat na 18 hektarach gruntów w Warszawie, należących dotychczas do Polfy Tarchomin S.A., powstaną nowoczesne zakłady drukarskie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. 

- Porozumienie zawarte pomiędzy obiema, tak ważnymi dla bezpieczeństwa i stabilności całego kraju spółkami Skarbu Państwa, ma charakter historyczny. Z jednej strony PWPW zyskuje atrakcyjny grunt pod budowę nowoczesnej fabryki banknotów oraz innych, ważnych dokumentów jak prawa jazdy czy dowody osobiste. Z drugiej zaś, pozyskana ze sprzedaży ziemi kwota pozwoli Polfie ukończyć jej sztandarową inwestycję, jaką jest Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – powiedział podczas konferencji prasowej Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. 

Centrum będzie największym zakładem produkującym leki onkologiczne w naszej części Europy. W kompleksie o powierzchni użytkowej 12 tys. m2 powstaną laboratoria oraz szerokie zaplecze badawcze dla produkcji leków, które dotychczas nie były wytwarzane w Polsce. Sercem kompleksu będą dwie linie produkcyjne, umożliwiające bezpieczną i nieprzerwaną produkcję preparatów onkologicznych (do walki m.in. ze szpiczakiem mnogim, ostrą białaczką czy rakiem piersi), anestezjologicznych, reumatoidalnych oraz antybiotyków iniekcyjnych. 

Z kolei dotychczasowe budynki Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, zlokalizowane w sercu stolicy i objęte ochroną konserwatorską, pomimo pięknej architektury i bogatej, choć też tragicznej historii, związanej m.in. z walkami podczas Powstania Warszawskiego, nie pozwalają już na dalsze rozwijanie w nich produkcji. Nowoczesny park maszynowy i zaawansowane technologie PWPW, umożliwiające tworzenie dokumentów o wysokim stopniu zabezpieczeń przed fałszerstwami, wymagają nowocześniejszej infrastruktury, która powstanie właśnie na działce należącej do Polfy Tarchomin. 

- Główną misją, świętująca właśnie 200-lecie swego istnienia, Polfy Tarchomin jest dbanie o bezpieczeństwo lekowe wszystkich Polaków. Realizuje ją ona zarówno poprzez budowę Centrum, jak i codzienne funkcjonowanie na rynku jako największy polski producent antybiotyków czy penicyliny. Jednak będąc spółką Skarbu Państwa, Polfa zaangażowana jest również w ochronę polskich interesów w innych, strategicznych obszarach — a takowym jest z pewnością zapewnienie naszym obywatelom dostępu do narodowej waluty czy dokumentów osobistych – zauważył Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. 

Minister Małecki przypomniał również , że w 2019 roku rząd dokapitalizował spółkę kwotą 200 mln zł, dzięki którym firma Polfa Tarchomin może rozwijać nowe, strategiczne projekty inwestycyjne. 

- Ostatnie lata pokazały, że obywatele państw opierających swoje bezpieczeństwo lekowe na imporcie preparatów zza granicy, mogą z dnia na dzień zostać pozbawieni dostępu do produktów ratujących zdrowie i życie. Dlatego nasze inwestycje, wzmacniające krajowy potencjał w zakresie tworzenia leków powszechnie używanych w polskich szpitalach i przychodniach, mają dla milionów pacjentów fundamentalne znaczenie. Pozyskując środki na ich sfinalizowanie ze wsparcia dla kluczowego dla stabilności finansów państwa projektu, jakim jest nowa drukarnia PWPW, możemy mówić o modelowym przykładzie umowy, na której zyskują wszyscy, a przede wszystkim: obywatele Polski – podkreślił Jarosław Król, prezes zarządu Polfy Tarchomin.

Żródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3238

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.