Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter
Do góry


18.01.2023 , 16:55 Aktualizacja: 18.01.2023, 17:05
Materiał partnerski

Debata o raku nerki. Teraźniejszość i rekomendacje na przyszłość

Zespół ekspertów z POlskiej Grupy Raka Nerki opracował raport, w którym zawarte zostały najważniejsze zalecenia dla władz odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną w Polsce. Prezentacji tego dokumentu towarzyszyła debata na temat diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Obejrzyj zapis dyskusji.

Rak nerki jest o tyle trudnym wyzwaniem, że we wczesnym stadium wykrywany jest najczęściej przypadkowo. Objawy daje wtedy, gdy jest już w postaci zaawansowanej - stąd wynikają też późniejsze trudności z jego leczeniem. Raki nerki stanowią ok. 2-3 proc. liczby wszystkich zachorowań na nowotwory.

 

W dyskusji wzięli udział:

  • prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski - kierownik i ordynator Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Stowarzyszenia Urologii Akademickiej,
  • dr hab. n. med. Jakub Kucharz - Klinika Nowotworów Układu Moczowego, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy,
  • dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - prezes Stowarzyszenia Polska Grupa Raka Nerki,
  • Maciej Urban – pacjent.

Źródło informacji: Polska Grupa Raka Nerki

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2843

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.