Internetowe wsparcie pacjentów z różnymi nowotworami

2 czerwca o godz. 18. na stronie www.centrumkryzysowe.org.pl. odbędzie się webinar z hematologiem dr Marcinem Rymko. Platforma powstała z inicjatywy stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny i krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy nowotworu.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Do tej pory były tam dostępne tylko informacje dla osób z rakiem piersi, jajnika oraz płuc. 2 czerwca br, na stronie www.centrumkryzysowe.org.pl pojawią się nowe treści, dotyczące chłoniaków indolentnych, szpiczaka plazmocytowego i przewlekłej białaczki limfocytowej.

O godz. 18:00 odbędzie się tam natomiast spotkanie online z dr Marcinem Rymko. Ekspert opowie o najczęstszych problemach pacjentów hematologicznych oraz jak w ich rozwiązywaniu może pomóc Centrum Kryzysowe. Rejestracja na webinar możliwa jest pod linkiem: https://premierahemato.getresponsepages.com/ 

Polskie Amazonki oprócz wiedzy zapewniają również wsparcie psychologiczne, które jest jednym z kluczowych aspektów w przypadku nowotworów. Uruchomiona została infolinia pod numerem 22 105 55 33, gdzie wykwalifikowane osoby od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00 niosą bezpłatną pomoc pacjentom i ich bliskim.

Centrum Kryzysowe – po co?

Platforma skupia treści opracowane przez specjalistów, nad którymi czuwa powołana przez organizację Rada Naukowa. To ważne, gdy 1,17 mln Polaków żyje z nowotworami, a rocznie są one diagnozowane u ok. 170 tys. osób. 

Fot. PAP

Czosnek leczy raka? Nie! Weryfikuj informacje!

Diagnoza: „rak” sprawia, że szukamy wiadomości o metodach jego leczenia. Internet „pomaga” - można znaleźć wiele rzekomo cudownych recept na raka, np. stosowanie czosnku czy hipertermii. Jest gdzie sprawdzić wiarygodność takich metod.

Informacja o chorobie to dla wielu szok, lęk o zdrowie własne lub kogoś bliskiego, pojawia się wiele niewiadomych. W momencie rozpoznania pacjenci czują się zagubieni, dlatego często dopiero po wyjściu z gabinetu lekarskiego zdają sobie sprawę, ilu pytań nie zadali. Poszukiwanie odpowiedzi rozpoczynają zazwyczaj w Internecie, ale znalezienie tam merytorycznych treści nie jest łatwe. W sieci roi się od fake newsów, przerażających historii czy informacji o „cudownych” sposobach na wyleczenie. 

– W Centrum Kryzysowym pacjent w każdej chwili ma dostęp do aktualnej wiedzy medycznej, przygotowanej w przystępny dla niego sposób. To sprawdzone informacje, stworzone przez konkretnych autorów – praktykujących lekarzy, ekspertów w swoich dziedzinach – mówi dr Marcin Rymko, koordynator oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

– Dostarczając pacjentom odpowiedzi na nurtujące pytania, zmniejszamy ich niepokój i pomagamy odnaleźć się w procesie diagnostycznym i terapeutycznym. Na naszej stronie zainteresowani mogą znaleźć też listę referencyjnych ośrodków, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i gwarantują najwyższy standard leczenia w przypadku danego nowotworu. To bardzo ważne, bo wybór odpowiedniej placówki medycznej ma wpływ na rokowania choroby – dodaje Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Wiedza nie tylko o raku piersi

Centrum Kryzysowe zostało uruchomione jesienią 2022 r. – początkowo umieszczono tam treści dotyczące raka piersi, płuca oraz jajnika. Do bazy wiedzy dołączono nowotwory hematologiczne – chłoniaki indolentne, szpiczaka plazmocytowego oraz przewlekłą białaczkę limfocytową. W przeciwieństwie do raka piersi czy jelita grubego, w ich przypadku nie ma dostępnych badań screeningowych, które umożliwiają wczesne wykrycie choroby. 

Co więcej, początkowe stadia często nie dają objawów, alarmujące symptomy mogą być mylone z przewlekłymi objawami przeziębienia czy osłabienia, a pacjenci zazwyczaj stawiają się u lekarza w związku z nieprawidłowymi wynikami morfologii. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie podstawowych badań krwi i baczna obserwacja organizmu. Na platformie pacjenci znajdą m.in. informacje o objawach, czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania, przebiegu nowotworów, ścieżkach ich leczenia czy postępowaniu w sytuacji wznowy. 

Fot. PAP

Nie daj się nabrać na badanie „żywej kropli krwi”

Nie badanie żywej kropli krwi, a morfologia krwi obwodowej pokazuje, czy z naszym zdrowiem nie dzieje się coś złego. Do corocznej morfologii oraz badania ogólnego moczu zachęcają lekarze.

W kolejnych miesiącach planowana jest rozbudowa treści o informacje na temat kolejnych nowotworów. 

– Gdybym był pacjentem onkologicznym chciałbym wiedzieć trzy podstawowe rzeczy. Gdzie się leczyć, czy informacje, które czytam są aktualne – w przypadku hematologii stan wiedzy zmienia się bardzo szybko - oraz kto jest ich autorem, czy mogę zweryfikować te informacje. Wówczas jako pacjent czułbym się bezpiecznie. Centrum Kryzysowe daje rzetelną, przystępną wiedzę i poczucie bezpieczeństwa – komentuje dr Marcin Rymko. 

bi, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku