Usunięcie błony dziewiczej - kiedy, jak, dla kogo?

Zabieg usunięcia błony dziewiczej, czyli hymenotomia, polega na nacięciu i usunięciu błony dziewiczej lub jej fragmentów. Przeprowadza się go najczęściej u młodych kobiet, które chcą podjąć aktywność seksualną, a twarda, niepodatna błona im na to nie pozwala. Wskazaniem do zabiegu są też kwestie psychologiczne - obawy pacjentki dotyczące bólu i krwawienia związanego z inicjacją seksualną.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Czym jest błona dziewicza? To fałd śluzówki znajdujący się u wejścia do pochwy, który oddziela przedsionek pochwy od jej wnętrza. Śluzówka ta nie jest całkowicie nieprzepuszczalna. Znajdują się w niej otwory, które pozwalają krwi menstruacyjnej na swobodny przepływ.

Pojęcie dziewictwa

Warto pamiętać, że pojęcie „dziewictwa” w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z obecnością lub brakiem błony dziewiczej. To konstrukt społeczny - nie termin medyczny. W przeszłości na podstawie badania ginekologicznego oceniano „czystość” kobiety. Dziś - zgodnie z wiedzą medyczną - wiemy już, że przerwana błona nie zawsze oznacza podjęcie czynności seksualnych.

Kiedy następuje przerwanie błony dziewiczej?

Przyjęło się sądzić, że przerwanie błony dziewiczej następuje wyłącznie przy inicjacji seksualnej. Tymczasem śluzówka może zostać uszkodzona również przy okazji aplikacji tamponów, podczas badania ginekologicznego czy intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Hymenotomia - co to takiego?

Bywa jednak, że błona dziewicza jest na tyle twarda i niepodatna, że nie ulega przerwaniu podczas próby inicjacji seksualnej. U kobiety pojawia się ból, który uniemożliwia odbycie stosunku. W takiej sytuacji specjaliści Invimed zalecają hymenotomię, czyli zabieg usunięcia błony dziewiczej.

Na czym polega zabieg hymenotomii?

Procedura polega na nacięciu lub całkowitym usunięciu błony dziewiczej. Dzięki temu możliwe jest podjęcie aktywności seksualnej, przeprowadzenie badania ginekologicznego czy stosowanie tamponów lub kubeczków menstruacyjnych.

Rekonwalescencja po hymenotomii

Hymenotomia to prosty zabieg, który nie wymaga hospitalizacji. Rekonwalescencja najczęściej trwa do dwóch tygodni. Po zabiegu u pacjentki mogą pojawić się takie objawy jak:

  • ból podbrzusza,
  • plamienia,
  • obrzęk okolic sromu.

Po hymenotomii należy ograniczyć aktywność fizyczną oraz wstrzymać się minimum cztery tygodnie z próbami podjęcia inicjacji seksualnej.

Hymenoplastyka - czym jest?

Zabieg hymenotomii jest przeciwieństwem hymenoplastyki, czyli odbudowy błony dziewiczej, na który to zabieg kobiety najczęściej decydują się w wyniku przekonań religijnych czy kulturowych. Procedura polega na zszyciu fragmentów przerwanej błony dziewiczej i nadaniu jej wyglądu sprzed uszkodzenia.

Więcej na https://www.invimed.pl/ 

Źródło informacji: InviMed
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Przeszczep mikrobioty w chorobie alkoholowej

    Trwają zaawansowane badania nad leczeniem choroby alkoholowej za pomocą przeszczepów mikrobioty od nieuzależnionych dawców. Wyniki są tak obiecujące, że zdaniem badaczy przyczyn alkoholizmu można szukać w jelitach. 

  • Senior Café – filiżanka kawy zmieniająca opiekę długoterminową

    Materiał partnerski
  • Przełom w leczeniu cytomegalii wrodzonej

  • Nadwaga, otyłość i szkoła

  • Peptyd z marchewki i buraka goi jelita

  • Adobe Stock/dennisjacobsen

    Sąd uznał „metodę pulsacyjną” w leczeniu boreliozy za nieskuteczną

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta, że „metoda pulsacyjna”, czyli stosowanie antybiotyków w określonych odstępach czasu i długotrwale np. przez kilka miesięcy a nawet lat, jest nieskuteczne i niepoparte dowodami naukowymi.

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

  • Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne