Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter
Do góry


30.01.2023 , 11:13 Aktualizacja: 21.03.2023, 11:53
Informacja prasowa

Wyniki Konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2022

Podczas zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia dorocznej Konferencji Noworocznej rozstrzygnięty został, organizowany od 15 lat, Konkurs na Dziennikarza Medycznego Roku. 

zdjęcia wykonane przez PAP w ramach OM zdjęcia wykonane przez PAP w ramach OM

W sali Dacota Hotelu Airport Okęcie 27 stycznia w godzinach wczesnowieczornych trzeba było dostawiać krzesła. Do Warszawy na zorganizowaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia Konferencję Noworoczną przyjechali przedstawiciele mediów ze wszystkich niemal regionów kraju, podejmujący w swoich materiałach: w prasie, radio, telewizji i internecie tematy zdrowia.

Spotkanie rozpoczęła red. Ewa Dux-Prabucka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia, witając licznie przybyłych gości związanych z ochroną zdrowia, znamienitych lekarzy – wykładowców paneli i debat, warsztatów edukacyjnych i konferencji prasowych oraz oczywiście, najważniejszych w tym dniu uczestników Konferencji – dziennikarzy.  

 Pierwszą część uroczystości stanowiły wykłady:

•    Czy nowelizacja ustawy refundacyjnej w „trudnych czasach” poprawi dostęp pacjentów do leków i wyrobów medycznych sprzedawanych w aptekach?
dr Jarosław Frąckowiak, Prezes Zarządu PEX PharmaSequence.
•    Intrygująca historia epigenetyki i jej znaczenie dla medycyny
dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz, prof. PUM, Kierownik Samodzielnej Pracowni Epigenetyki Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Prof. Wojdacz zapoznał uczestników z najnowszymi osiągnięciami epigenetyki – dziedziny medycyny, która w ostatnich latach notuje szybki rozwój dzięki nowoczesnym technologiom. Badania epigenetyczne poszerzają naszą wiedzę na temat tego, jak środowisko i inne czynniki zewnętrzne, w tym tryb życia, silny stres wywołujący emocje oraz m.in.  decyzje żywieniowe, wpływają na funkcjonowanie komórek w organizmach zwierząt i ludzi.  Okazuje się, że te właśnie czynniki decydują również, w którym kierunku – pożądanym lub niepożądanym – będą zmierzać procesy zakodowane w DNA.  

Z kolei dr Frąckowiak kompleksowo omówił zmiany, jakie mogą nastąpić na rynku leków, m.in.  w wyniku nowelizacji ustawy refundacyjnej. Wykładowca wyjaśnił jaki wpływ na dostępność farmaceutyków w Polsce mogą mieć takie czynniki jak: zachwianie sytuacji ekonomicznej spowodowane wojną w Ukrainie, intensywna migracja, inflacja oraz zmiany w dostawach surowców do produkcji leków z Chin i krajów dalekiego Wschodu, jak również  prognozowane zmiany lokalizacji  produkcji leków.  

W dalszej części spotkania red. Ewa Dux-Prabucka mówiła o działalności Stowarzyszenia w 2022 roku, o roli mediów w edukacji zdrowotnej, zwłaszcza w czasach, kiedy nie wszystkie skutki niedawnej pandemii udało się opanować, a jednocześnie przed zdrowiem publicznym już pojawiają się kolejne, ogromne wyzwania natury społeczno-ekonomicznej.

Działania dziennikarzy zajmujących się zdrowiem, ich rzetelne artykuły prasowe i internetowe, audycje radiowe i telewizyjne stanowią niezmiennie ogromny wkład w poprawę wiedzy społeczeństwa. Z uwagi na tę odpowiedzialność, media powinny bazować wyłącznie na sprawdzonych i rzetelnych informacjach opartych na medycynie faktu. Celem Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia jest ułatwienie dziennikarzom dostępu do fachowej wiedzy i autorytetów medycznych. Między innymi do tej kwestii odnieśli się w swoich wystąpieniach również zaproszeni goście, m.in. prof. Mariusz Bidziński, prof. Mariusz Wyleżoł, prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, oraz dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.  

Swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji i perspektyw dla mediów podzielili się także  doświadczeni dziennikarze, reprezentujący zarówno prasę, radio i telewizję, jak i media internetowe. 

W drugiej, wyczekiwanej z niecierpliwością części Konferencji Noworocznej Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia ogłosiło wyniki Konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2022, które prezentujemy poniżej. Oprócz wyróżnień konkursowych Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowe tytuły dla osób i organizacji szczególnie aktywnych w działaniach na rzecz świadomości prozdrowotnej i w walce o zdrowie Polek i Polaków.

Za wyjątkowe zasługi w tych zmaganiach tytuł Herkulesa otrzymali:
•    dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości,
•    dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP,
•    dr hab. n. med.  Iwona Paradowska-Stankiewicz, prof. NIZP PZH-PIB, Krajowy Konsultant ds. epidemiologii,
•    dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska ze Szpitala Zakaźnego w Warszawie,
•    dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. zakażeń epidemicznych,
•    dr Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny,
•    dr Tomasz Karauda ze Szpitala im. Barlickiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ponadto, pani Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, w uznaniu dla 30-letnich wysiłków zmierzających do wdrożenia w Polsce racjonalnej polityki lekowej, otrzymała wyróżnienie Summa cum laude – z Najwyższą Pochwałą.

Za intensywną działalność na rzecz upowszechniania aktualnej wiedzy medycznej i poprawy świadomości zdrowotnej polskiego społeczeństwa, w tym także środowiska medycznego, Stowarzyszenie przyznało honorowe tytuły

WIELKIEGO EDUKATORA, który otrzymali: 

•    Polskie Towarzystwo Wakcynologii,
•    oraz redakcje „Świat Lekarza” i „Puls Medycyny”.

Spośród przedstawicieli mediów specjalne wyróżnienia otrzymali:
•    red. Eliza Dolecka z serwisu zdrowie.gazeta.pl – tytuł „Waleczne serce” za medialną aktywność, która zainicjowała pozytywne zmiany w dostępie do nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych dla osób z mukowiscydozą, zwróciła też uwagę instytucji publicznych na problem, jaki z dostępem do edukacji przedszkolnej mają dzieci z autyzmem. 
•    red. Bożena Stasiak-Klukowska z „Super Expressu” i „Świata Lekarza” – Wyróżnienie specjalne za cykl książek o zdrowiu, w uznaniu za aktywne szerzenie wiedzy na temat profilaktyki i leczenia, również w tej postaci.
•    red. Adrianna Borowicz z Polsat News oraz red. Violetta Długosz-Leończuk, TVP3 Warszawa, – tytuł Edukator Zdrowia, przyznany przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP za wkład w walkę o zdrowsze płuca i oskrzela, w kontekście zanieczyszczenia powietrza.

Indywidualne, specjalne wyróżnienie i tytuł MISTRZA TELEWIZYJNEGO PRZEKAZU otrzymali:
•    red. Maria Zawała, TVS,
•    red. Adam Giza, Telewizja Polska S.A.
•    red. Jacek Michalak, TVP3 Poznań,

 MISTRZAMI RADIOWEGO PRZEKAZU zostali:
•    red. Barbara Kozłowska, Polskie Radio Rzeszów, 
•    red. Anna Sojka, Polskie Radio Katowice,
•    red. Krzysztof Czerwiecki, Radio Płock FM i Chicago FM,
•    red. Artur Wolski, Program 1 Polskiego Radia.

Za MISTRZA PRASOWEGO PRZEKAZU Stowarzyszenie uznało red. Katarzynę Pinkosz z redakcji „Wprost” i „Świat Lekarza”. 
Specjalne wyróżnienie otrzymali też autorzy audycji o tematyce medycznej, które cechowały się szczególną rzetelnością, aktualnością i sprawnością przekazu:
•    red. Ewa Podolska z TOK FM za cykl U TOKtora,
•    red. Piotr Poraj-Poleski i red. Regina Sawicka z TVP za cykl programów Rytmy Zdrowia, 
•    red. Anna Kurzępa z TVP3 Lublin za cykl Zdrowie w Twoich Rękach,
•    red. Marianna Dufek z TVP3 Katowice za cykl Bilans Zdrowia.

W ramach rywalizacji konkursowej nagrodzeni zostali:

– w kategorii specjalnej Aktualna sytuacja zdrowotna Polaków oraz prezentacja ogólnopolskich kampanii społecznych i działań profilaktyczno-diagnostycznych wpływających na poprawę stanu zdrowia:

•    w kategorii Prasa: red. Klara Klinger i red. Patrycja Otto, „Dziennik Gazeta Prawna”,
•    w kategorii Radio: red. Julita Nobis i red. Robert Łuchniak, Radio dla Ciebie,
•    w kategorii Telewizja: red. Adrianna Otręba, TVN24,
•    wkategorii Internet: red. Agnieszka Katrynicz, ISB Zdrowie.

Partnerem tej kategorii była firma Adamed Pharma S.A.

– w kategorii specjalnej Stowarzyszenia na najlepsze publikacje poświęcone profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka trzonu macicy:

•    red. Ewa Podolska, TOK FM, 
•    red. Krzysztof Czerwiecki, Radio Płock FM i Chicago FM. 

W kategorii głównej Laureatami zostali:

RADIO:

Tytuł DZIENNIKARZ MEDYCZNY ROKU 2022, ex aequo: red. Barbara Góra, Polskie Radio oraz red. Michał Dobrołowicz, RMF FM.

 • I Nagroda, ex aequo: red. Jolanta Fischer i red. Wojciech Sobociński z Polskiego Radio PiK, a także red. Renata Reda, Polskie Radio Białystok.
 • II Nagroda, ex aequo: red. Katarzyna Pelc, Polskie Radio Kraków, red. Przemysław Iwańczyk i red. Tomasz Kopka, radio TOK FM, a także red. Julita Nobis i red. Robert Łuchniak, Radio dla Ciebie.  

III Nagroda: red. Wojciech Brakowiecki, Polskie Radio Lublin. 
   

Wyróżnienia: red. Aleksandra Ziemiańczyk, Polskie Radio 24, red. Marzena Florkowska, Polskie Radio Kraków, red. Jakub Jamrozek, Czwórka Polskie Radio oraz red. Szymon Taranda, Polskie Radio Rzeszów. 

PRASA:

Tytuł DZIENNIKARZ MEDYCZNY ROKU 2022, ex aequo: red. Justyna Grzechocińska, „Służba Zdrowia” oraz red. Martyna Śmigiel, „Gazeta Wyborcza”.

 • I Nagroda, ex aequo: red. Natalia Miller, „Plus Minus” („Rzeczpospolita”), oraz red. Urszula Wróbel, „Nasz Dziennik”.
 • II Nagroda, ex aequo: red. Zuzanna Kuffel, „Wysokie Obcasy” i „Gazeta Wyborcza”, red. Klara Klinger, „Dziennik Gazeta Prawna”, oraz red. Olga Tymanowska, „Puls Medycyny”.
 • III Nagroda, ex aequo: red. Olga Kamińska, „Rewia” i „Dobry Tydzień”, red. Maja Marklowska-Tomar, „Kwartalnik NTM”, oraz red. Marzena Brzozowska-Herod, „Smaki i Style Życie”. 
 • IV Nagroda, ex aequo: red. Anna Wojtasik, „Gazeta Wyborcza” i red. Patrycja Dziadosz, „Gazeta Krakowska” oraz „Dziennik Polski”. 
 • Wyróżnienie: red. Katarzyna Matusewicz, red. Monika Majewska i red. Marek Stankiewicz „Puls Medycyny”, oraz red. Paweł Buczkowski, „Dziennik Wschodni”.


INTERNET:

Tytuł DZIENNIKARZ MEDYCZNY ROKU 2022, ex aequo – red. Karina Konieczna, Fakt.pl oraz red. Anna Zimny-Zając, Medonet.pl.

 • I Nagroda, ex aequo: red. Sylwia Stachura, Medonet.pl, red. Patrycja Pupiec, poradnikzdrowie.pl, oraz red. Łukasz Waligórski, MGR.FARM.
 • II Nagroda, ex aequo: red. Anna Wilczyńska-Ciupa, TVN24 GO, red. Beata Igielska oraz red. Agnieszka Grzelak-Michałowska z Polskiej Agencji Prasowej, a także red. Dorota Szadkowska, wysokieobcasy.pl.
 • III Nagroda, ex aequo: red. Katarzyna Gałązkiewicz, WP abcZdrowie.pl, 
 • red. Joanna Rokicka, Medonet.pl, red. Dominika Wantuch, wyborcza.pl i wysokieobcasy.pl, oraz red. Małgorzata Janik, Interia.pl.
 • IV Nagroda, ex aequo: red. Magdalena Bury, HelloZdrowie.pl i HelloMama.pl, red. Ewa Podsiadły-Natorska, HelloZdrowie.pl, red. Piotr Kallalas, trojmiasto.pl, red. Mateusz Kasiak, eska.pl, red. Adrian Dąbek, Medonet.pl.
 • o    Wyróżnienia: red. Monika Mikołajska, Medonet.pl, red. Aleksandra Zalewska- Stankiewicz, zdrowie.wprost.pl, red. Karolina Świdrak, Medonet.pl, red. Anna Klimczyk, Wirtualna Polska, red. Maria Krasicka, WP Parenting, red. Karolina Rozmus, WP abcZdowie.pl, red. Tatiana Naklicka, Medonet.pl, red. Beata Pieniążek-Osińska, Natemat.pl, red. Katarzyna Prus, Wirtualna Polska.

TELEWIZJA:

Tytuł DZIENNIKARZ MEDYCZNY ROKU 2022 ex aequo: red. Adrianna Otręba, TVN 24 oraz red. Grażyna Rakowicz, TVP3 Bydgoszcz.

 • I Nagroda ex aequo: red. Katarzyna Poluchowicz, TVP3 Olsztyn, oraz red. Anna Włodkowska-Kaszuba, TVP3 Gdańsk.
 • II Nagroda ex aequo: red. Małgorzata Lis-Skupińska, TVP3 Opole, oraz red. Maria Kaczorowska, TVP3 Poznań. 
 • III Nagroda ex aequo: red. Beata Wolańska, TVP3 Rzeszów, red. Tomasz Boruszczak, TV TOYA oraz red. Izabela Kozdraś, TVP3 Szczecin.

Wyróżnienia: Anna Trzcińska, TVP3 Bydgoszcz, red. Marta Gołąb-Kocięcka TVP3 Olsztyn, red. Anna Łukasik, TVP3 Łódź, red. Natalia Patyk, TVP3 Poznań, red. Natalia Słomkowska, TVP3 Bydgoszcz, red. Marta Janota, TVP3 Katowice, red. Marcelina Krawczak-Widomska, TVP3 Lublin.

Dziękujemy za wszystkie zgłoszone prace, Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy wszystkich do udziału w przyszłorocznej rywalizacji!

Konferencja Noworoczna odbyła się pod patronatem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Rzecznika Praw Pacjenta, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Prezydenta m. st. Warszawy, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”,Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz Serwisu Zdrowie. Organizacja spotkania była możliwa dzięki wsparciu PZU Zdrowie, a także firm: Adamed Pharma, MSD, Abbvie, MSD, Sanofi, Lekam, Takeda, KRKA i Servier i Żywiec Zdrój.

źródło: AGENCJA REKLAMOWA DEVA SPÓŁKA JAWNA 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2875

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.