Zapalenie ucha u dziecka. Czy zawsze trzeba dać antybiotyk?

U wielu chorych ostre zapalenie ucha środkowego cofa się samoistnie bez antybiotykoterapii. Po 24 godzinach dolegliwości ustępują u ok. 60 proc. nieleczonych chorych. Jednak są sytuacje, gdy antybiotyk jest konieczny.

Fot. PAP
Fot. PAP

Ostre zapalenie ucha środkowego w większości wypadków cofa się bez powikłań i trwałych następstw nawet wtedy, gdy w jego przebiegu doszło do pęknięcia (perforacji) błony bębenkowej. Błona zamyka się zwykle w ciągu kilku dni.

Uwaga! Nie zwlekaj i nie obawiaj się antybiotyku w tych sytuacjach:

  • U dzieci w wieku od 6 do 24 miesięcy, gdy jest pewne rozpoznanie ostrego zapalenia ucha środkowego (OZUŚ). Nie powinno się zwlekać z podaniem antybiotyku, gdy niemowlę jest wyraźnie obolałe i rozgorączkowane, a jednocześnie zakatarzone i w przeszłości przebyło OZUŚ;
  • U dzieci w wieku od 6 do 24 miesięcy, gdy nie ma pewnego rozpoznania OZUŚ, ale objawy są nasilone, czyli dziecko ma co najmniej średnio nasilony ból ucha lub gorączkę 39 stopni Celsjusza, wymioty. Wysoka gorączka i wymioty świadczą o zakażeniu bakteryjnym ucha środkowego;
  • Gdy z ucha dziecka wycieka krwisty płyn. - Nawet jeśli zapalenie zaczęło się od infekcji wirusowej i doszło do krwistego wycieku, antybiotyk jest konieczny. Jeśli go nie podamy, ucho może się źle wygoić – mówi olanta Rzewuska, laryngolog, foniatra, z Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz w Warszawie.

U 40 proc. chorych po przebytym ostrym zapaleniu ucha środkowego przez ponad miesiąc utrzymuje się w uchu wysięk powodujący czasowy niedosłuch.

Uwaga! Nie przerywaj na własną rękę terapii!

Zapalenie uszu długo się leczy. Warto pamiętać jednak o tym, że gdy dziecko dostanie lek, ból mija często już następnego dnia, ale ucho ciągle jest chore.

- Jak kontroluję dzieci po siedmiu dniach, to często stan zapalny w uchu jeszcze jest, dlatego ważne jest, by wyleczyć uszy do końca i nie przerywać wcześniej antybiotykoterapii – podkreśla laryngolog.

Co oznacza kolor i gęstość kataru?

Zarówno barwa kataru, jak i jego gęstość są ważnymi wskazówkami:

  • Wodnista i bezbarwna wydzielina z nosa - zwykle wskazuje na alergię - tzw. alergiczny nieżyt nosa. Taki katar najczęściej pojawia się w sezonie pylenia uczulających roślin. Dodatkowo pojawiają się: świąd nosa, łzawienie i swędzenie oczu, częste kichanie. Nie ma natomiast podwyższonej temperatury ciała.
  • Żółtozielona wydzielina - może świadczyć o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Gdy dojdzie do infekcji wirusowej, katar na początku jest wodnisto-śluzowy, jednak po pewnym czasie wydzielina staje się gęsta i biała.
  • Śluzoworopna wydzielina - jest objawem ostrego zapalenia błon śluzowych, które najczęściej wywołują wirusy, rzadziej bakterie. Jeśli wydzielina z nosa staje się bardzo gęsta, żółtozielona, ropna, może oznaczać to, że katar wirusowy zmienił się w bakteryjny, ale nie zawsze można to potwierdzić wymazem.

Kiedy można się wstrzymać z antybiotykiem?

W związku ze wzrostem oporności bakterii, towarzystwa pediatryczne zalecają leczenie antybiotykami pacjentów wysokiego ryzyka, czyli małe dzieci i poważnie chore oraz tych z nawracającym ostrym zapaleniem ucha środkowego.

U dzieci w wieku powyżej 24 miesięcy, gdy nie ma pewnego rozpoznania ostrego zapalenia ucha środkowego (OZUŚ), a objawy nie są nasilone, można wstrzymać się na 48-72 godzin z decyzją o antybiotykoterapii i leczyć dziecko objawowo, podając leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. To tzw. czujna obserwacja.

U większości dzieci z OZUŚ objawy ustępują bez zastosowania antybiotyku w ciągu 24-48 godzin.

Badanie z randomizacją przeprowadzone w podstawowej opiece zdrowotnej w Wielkiej Brytanii wykazało, że kliniczna wyraźna poprawa w 3. dniu wystąpiła u 70 proc. dzieci chorych na OZUŚ, którym podawano leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, oraz u 86 proc. chorych, którym oprócz leków objawowych od razu przepisano amoksycylinę (antybiotyk).

Opóźnienie decyzji o antybiotykoterapii ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci o 72 godziny pozwalało ograniczyć stosowanie leków przeciwbakteryjnych. Dlatego u dzieci w wieku powyżej 24 miesięcy, gdy nie ma pewnego rozpoznania OZUŚ i objawy nie są nasilone, zaleca się obserwację dziecka przez trzy dni, a po tym czasie lekarz powinien jeszcze raz obejrzeć pacjenta i w razie nasilenia się objawów lub braku poprawy, wtedy trzeba podać antybiotyk.

Decydując się na obserwację dziecka, lekarz może też wypisać receptę na antybiotyk już podczas pierwszej wizyty. Rodzice będą musieli ją zrealizować i rozpocząć leczenie w razie utrzymywania się objawów po 48-72 godzinach leczenia objawowego.

Wyniki badań nie potwierdzają obaw, że powszechniejsze stosowanie taktyki "uważnego wyczekiwania" zwiększa zachorowalność na poważne powikłania takie jak: zapalenie wyrostka sutkowatego.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska (zdrowie.pap.pl)

Źródła:

Prof. Andrzej Radzikowski, „Rozpoznawanie i leczenie ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci. Aktualne (2004) wytyczne American Academy of Pediatrics i American Academy of Family Physicians”, Medycyna Praktyczna dla Lekarzy

Prof. Elżbieta Hassmann-Poznańska, „Ostre zapalenie ucha”, Medycyna Praktyczna-Pediatria

„Pediatria”, redakcja naukowa Krystyna Kubicka i Wanda Kawalec, Wydawnictwo Lekarskiej PZWL, Warszawa, 2008 r., rozdział dotyczący chorób uszu, tom 2.

„The Merck Manual, podręcznik do diagnostyki i terapii”, Wydanie trzecie, polskie, Wrocław 2008 r., część 8: Choroby uszu, nosa, gardła i zębów.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • Dekalog zdrowych piersi

  • Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę