Zespół cieśni nadgarstka niedocenianą cechą RZS

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) może zwiastować reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Z badań amerykańskich naukowców wynika, że przypadłość ta zdarza się dwukrotnie częściej u osób, które w późniejszym czasie słyszą diagnozę RZS.

Adobe Stock
Adobe Stock

Powiązanie tych chorób nie jest nowością, amerykańscy naukowcy sugerują jednak, że CTS może służyć jako wczesny wskaźnik ryzyka zachorowania na RZS.
Badacze przeanalizowali historie chorób 1335 pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, spełniających w latach 1980–2019 kryteria klasyfikacji American College of Rheumatology z 1987 r. 

Jak ustalili naukowcy, łącznie u 13 proc. osób, u których rozwinęło się RZS, przed wystąpieniem RZS lub w momencie jego wystąpienia rozpoznano zespół cieśni nadgarstka (CTS – ang. Carpal Tunnel Syndrome), w porównaniu z 6 proc. osób bez RZS. U pacjentów chorych na RZS większość rozpoznań CTS wystąpiła co najmniej dwa lata przed rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) to nieprawidłowość funkcji czuciowej i ruchowej w unerwionym obszarze nerwu pośrodkowego, która powstaje w wyniku jego ucisku przez kanał nadgarstka. Jest to najczęstszy zespół ucisku nerwu obwodowego w praktyce klinicznej stanowiący około 90 proc. wszystkich zespołów ucisku nerwu. 

Fot. Envato Elements

Do czego prowadzi nieleczony zespół cieśni nadgarstka?

Jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości kończyny górnej jest zespół cieśni nadgarstka. Jakie są konsekwencje bagatelizowania tego schorzenia?

RZS rozwija się w wyniku nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego, który atakuje błonę maziową stawów. W konsekwencji dochodzi do przewlekłego zapalenia, powstawania przerośniętej tkanki zapalnej oraz degradacji chrząstki i kości.

Pacjenci z RZS zwykle zgłaszają się z różnym stopniem bólu stawów i obrzęku, którym towarzyszy ograniczona ruchomość i poranna sztywność. Zdaniem amerykańskich naukowców po wystąpieniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka było zwiększone.
Ich zdaniem ponieważ zespół cieśni nadgarstka u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów ze względu na podobieństwo objawów nie zawsze jest oczywisty, każdy pacjent z RZS powinien zostać zbadany także pod kątem CTS.
 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Afazja – odbiera język, zostawia rozum

    Pewnego dnia budzisz się i odkrywasz, że słowa już nie są ci posłuszne. Próbujesz się komunikować, ale w oczach bliskich widzisz tylko niezrozumienie; w głowie kłębią się myśli, ale nie sposób ich przekazać. Taki koszmar stał się rzeczywistością dla tysięcy ludzi dotkniętych afazją – zaburzeniem neurologicznym, które odbiera człowiekowi język, choć nie wpływa na inteligencję. 

  • Dr Rabczenko: mężczyźni palą więcej niż kobiety, co przekłada się na poważne skrócenie długości życia.

    Materiał promocyjny

    Behawioralne czynniki ryzyka jak np. palenie papierosów silnie wpływają na zdrowie całej populacji, często te nawyki wyrabiane są w dzieciństwie pod wpływem domu i otoczenia - wskazał dr Daniel Rabczenko z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowaniach 2025”. Ekspert zwrócił uwagę, że mężczyźni palą więcej niż kobiety w każdej grupie wiekowej, co mocno skraca im życie.           

  • Adobe

    Zawał serca bez miażdżycy. Przyczyną bywa stres, zmęczenie lub używki

    Czy zawał serca może wystąpić, gdy tętnice wieńcowe są drożne i nie widać w nich klasycznych zmian miażdżycowych? Okazuje się, że tak. Zjawisko to nie jest wcale rzadkie – według badań zawał mięśnia sercowego bez istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych może dotyczyć nawet co dziesiątego pacjenta z zawałem.

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

    W leczeniu białaczek limfoblastycznych immunoterapia zwiększa szanse na wyzdrowienie także dzieciom z grupy wysokiego ryzyka nawrotu choroby. Daje też mniej toksycznych skutków ubocznych i nie wymaga hospitalizacji. Staramy się, aby była dostępna w ramach programu lekowego – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Lex Szarlatan uderza w pseudoterapie

  • Adobe

    Afazja – odbiera język, zostawia rozum

    Pewnego dnia budzisz się i odkrywasz, że słowa już nie są ci posłuszne. Próbujesz się komunikować, ale w oczach bliskich widzisz tylko niezrozumienie; w głowie kłębią się myśli, ale nie sposób ich przekazać. Taki koszmar stał się rzeczywistością dla tysięcy ludzi dotkniętych afazją – zaburzeniem neurologicznym, które odbiera człowiekowi język, choć nie wpływa na inteligencję. 

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP