Zespół cieśni nadgarstka niedocenianą cechą RZS

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) może zwiastować reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Z badań amerykańskich naukowców wynika, że przypadłość ta zdarza się dwukrotnie częściej u osób, które w późniejszym czasie słyszą diagnozę RZS.

Adobe Stock
Adobe Stock

Powiązanie tych chorób nie jest nowością, amerykańscy naukowcy sugerują jednak, że CTS może służyć jako wczesny wskaźnik ryzyka zachorowania na RZS.
Badacze przeanalizowali historie chorób 1335 pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, spełniających w latach 1980–2019 kryteria klasyfikacji American College of Rheumatology z 1987 r. 

Jak ustalili naukowcy, łącznie u 13 proc. osób, u których rozwinęło się RZS, przed wystąpieniem RZS lub w momencie jego wystąpienia rozpoznano zespół cieśni nadgarstka (CTS – ang. Carpal Tunnel Syndrome), w porównaniu z 6 proc. osób bez RZS. U pacjentów chorych na RZS większość rozpoznań CTS wystąpiła co najmniej dwa lata przed rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) to nieprawidłowość funkcji czuciowej i ruchowej w unerwionym obszarze nerwu pośrodkowego, która powstaje w wyniku jego ucisku przez kanał nadgarstka. Jest to najczęstszy zespół ucisku nerwu obwodowego w praktyce klinicznej stanowiący około 90 proc. wszystkich zespołów ucisku nerwu. 

Fot. Envato Elements

Do czego prowadzi nieleczony zespół cieśni nadgarstka?

Jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości kończyny górnej jest zespół cieśni nadgarstka. Jakie są konsekwencje bagatelizowania tego schorzenia?

RZS rozwija się w wyniku nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego, który atakuje błonę maziową stawów. W konsekwencji dochodzi do przewlekłego zapalenia, powstawania przerośniętej tkanki zapalnej oraz degradacji chrząstki i kości.

Pacjenci z RZS zwykle zgłaszają się z różnym stopniem bólu stawów i obrzęku, którym towarzyszy ograniczona ruchomość i poranna sztywność. Zdaniem amerykańskich naukowców po wystąpieniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka było zwiększone.
Ich zdaniem ponieważ zespół cieśni nadgarstka u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów ze względu na podobieństwo objawów nie zawsze jest oczywisty, każdy pacjent z RZS powinien zostać zbadany także pod kątem CTS.
 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

  • Adobe

    Co warto wiedzieć o antyoksydantach

    Antyoksydanty (przeciwutleniacze) są powszechnie wychwalane jako cząsteczki chroniące organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Dla wielu osób stały się synonimem zdrowia – w końcu dieta bogata w warzywa i owoce uchodzi za receptę na długowieczność. Jednak naukowy obraz działania antyoksydantów okazuje się znacznie bardziej złożony. 

  • Expert PR

    CIDP - rzadka choroba, z którą można żyć. Od 1 lipca nowa nadzieja dla pacjentów

    Materiał promocyjny

    Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia (CIDP) to rzadka, wyniszczająca choroba neurologiczna, w której organizm atakuje własne nerwy obwodowe. Choć diagnoza zazwyczaj jest szokiem, to dzięki szybko podjętemu, nowoczesnemu leczeniu wielu pacjentów może wrócić do sprawności. Leczenie CIDP może być w Polsce realizowane w ramach programu lekowego B.67. Od 1 lipca dostępna jest w nim nowa opcja terapeutyczna - immunoglobulina podskórna z hialuronidazą, która może znacząco poprawić jakość życia pacjentów z CIDP, a także przynieść wymierne oszczędności systemowe.

  • Adobe

    Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

    Piorun to jedno z najpotężniejszych zjawisk przyrodniczych – błyskawica o napięciu sięgającym nawet 10 mln woltów i prądzie liczonym w setkach kiloamperów może osiągnąć temperaturę do kilkudziesięciu tysięcy stopni. Wystarczy ułamek sekundy, by doszło do dramatycznych zaburzeń w organizmie. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Między cukrem trzcinowym i białym znak równości

    Cukier trzcinowy to wciąż sacharoza, czyli ta sama cząsteczka, która zawarta jest w cukrze białym. Na ich tle syrop glukozowo-fruktozowy nie jawi się wcale „zdrowszą” alternatywą – wyjaśnia dr Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

  • Co warto wiedzieć o antyoksydantach

  • Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

  • Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

  • W upały pij wodę, ilekroć czujesz pragnienie

Serwisy ogólnodostępne PAP