Do czego prowadzi nieleczony zespół cieśni nadgarstka?

Jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości kończyny górnej jest zespół cieśni nadgarstka. Jakie są konsekwencje bagatelizowania tego schorzenia?

Fot. Envato Elements
Fot. Envato Elements

Główną funkcją nadgarstka - zespolenia dłoni z przedramieniem - jest umożliwienie sprawnego wykonywania różnorodnych ruchów i czynności dłonią. Zbudowany jest z licznych elementów, a ze względu na delikatną konstrukcję narażony jest na urazy oraz rozwój patologii uniemożliwiających mu prawidłowe działanie.Jedną z nich jest zespół cieśni nadgarstka.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

To schorzenie układu ruchu prowadzące do odczuwania przewlekłego bólu oraz niemożności wykonywania pełnych zakresów ruchu. Dzieje się tak ze względu na rozwój patologii w budowie nadgarstka, a główną przyczyną bólu jest długotrwałe uciskanie nerwu półśrodkowego, który ulokowany jest w kanale nadgarstka.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Ruch rozwija nie tylko mięśnie, ale i mózg. Od dawna.

Ćwiczysz, biegasz, chodzisz – rozwijasz swój mózg, a zwiększanie aktywności fizycznej zapobiega demencji. To wszystko dlatego, że miliony lat temu zaczęliśmy wędrować w poszukiwaniu pożywienia.

Schorzenie najczęściej rozwija się w ręce dominującej, a jednym ze sposobów na jego rozpoznanie jest wykonanie USG ortopedycznego, o którym więcej można przeczytać na: https://rehmedicon.com/oferta/usg-ortopedyczne/usg-reki. Zespół cieśni nadgarstka pojawia się najczęściej u pacjentów po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia, niemniej jednak regularne obciążanie tej okolicy ciała, a także powtarzanie tych samych czynności prowadzących do ucisku nerwu półśrodkowego może doprowadzić do rozwoju patologii na wcześniejszym etapie życia.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka - co warto wiedzieć?

Objawy zespołu cieśni nadgarstka, mimo że dość charakterystyczne, bardzo często są bagatelizowane przez pacjentów lub tłumaczone przemęczeniem czy przybieraniem złej pozycji w trakcie snu. Głównymi symptomami, które mogą świadczyć o rozwoju dolegliwości są:

  • odczuwanie mrowienia w okolicy kciuka lub wszystkich palców,
  • zanikanie mięśni kłębu kciuka,
  • pojawienie się problemów z chwytaniem, osłabienie chwytu,
  • zauważenie braku precyzji w wykonywaniu prostych ruchów dłonią objętą patologią,
  • niemożność zaciskania dłoni w pięść,
  • powtarzające się wypadanie przedmiotów z dłoni.
Fot. PAP

Ćwicz nie tylko po pracy, w pracy też

Większość z nas za biurkiem siedzi nie tylko nieprawidłowo, ale przede wszystkim za długo. Konsekwencje? Spięty kark, ból pleców, nadgarstka, a nawet...depresja. "Obrywają" mięśnie i kręgosłup. Dlatego nawet jeśli regularnie trenujesz, zrób sobie co godzinę krótką przerwę, wykonaj kilka prostych ćwiczeń.

Bagatelizowanie mrowienia, drętwienia czy też bólu w nadgarstku może doprowadzić do rozwoju głębokich zmian, dlatego przy rozpoznaniu symptomów schorzenia należy bezzwłocznie udać się na wizytę do specjalisty.

Nieleczony zespół cieśni nadgarstka - jakie są jego konsekwencje?

Odczuwanie dolegliwości świadczących o rozwoju patologicznych zmian w okolicy nadgarstka powinno być sygnałem alarmowym skłaniającym pacjentów do wizyty u specjalisty. Leczenie schorzenia we wczesnym stadium daje zadowalające efekty, a także prowadzi do odzyskania całkowitej sprawności dłoni i ręki.

Nieleczony zespół cieśni prowadzi do zaostrzenia się zmian chorobowych, czego efektem jest silne odczuwanie objawów dolegliwości. Nasilenie objawów jest również związane z zanikiem mięśni kłębu kciuka, a także silnych degradacji nerwu pośrodkowego, co zmusza do konieczności przeprowadzenia operacji. Obecnie istnieją innowacyjne, nieoperacyjne metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka, dokładniej opisane na: https://rehmedicon.com/hydrodekompresja-nieoperacyjne-leczenie-zespolu-ciesni-kanalu-nadgarstka-sonochirurgia. Skorzystanie z nich daje szanse na szybką, bezbolesną rekonwalescencję, a także możliwość przywrócenia pełnej sprawności.

Więcej na: https://rehmedicon.com

Źródło informacji prasowej: rehmedicon.com

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy