Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter
Do góry


17.08.2022 , 15:26 Aktualizacja: 18.08.2022, 11:49
Informacja prasowa

Do czego prowadzi nieleczony zespół cieśni nadgarstka?

Jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości kończyny górnej jest zespół cieśni nadgarstka. Jakie są konsekwencje bagatelizowania tego schorzenia?

Fot. Envato Elements Fot. Envato Elements

Główną funkcją nadgarstka - zespolenia dłoni z przedramieniem - jest umożliwienie sprawnego wykonywania różnorodnych ruchów i czynności dłonią. Zbudowany jest z licznych elementów, a ze względu na delikatną konstrukcję narażony jest na urazy oraz rozwój patologii uniemożliwiających mu prawidłowe działanie.Jedną z nich jest zespół cieśni nadgarstka.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

To schorzenie układu ruchu prowadzące do odczuwania przewlekłego bólu oraz niemożności wykonywania pełnych zakresów ruchu. Dzieje się tak ze względu na rozwój patologii w budowie nadgarstka, a główną przyczyną bólu jest długotrwałe uciskanie nerwu półśrodkowego, który ulokowany jest w kanale nadgarstka.

Schorzenie najczęściej rozwija się w ręce dominującej, a jednym ze sposobów na jego rozpoznanie jest wykonanie USG ortopedycznego, o którym więcej można przeczytać na: https://rehmedicon.com/oferta/usg-ortopedyczne/usg-reki. Zespół cieśni nadgarstka pojawia się najczęściej u pacjentów po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia, niemniej jednak regularne obciążanie tej okolicy ciała, a także powtarzanie tych samych czynności prowadzących do ucisku nerwu półśrodkowego może doprowadzić do rozwoju patologii na wcześniejszym etapie życia.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka - co warto wiedzieć?

Objawy zespołu cieśni nadgarstka, mimo że dość charakterystyczne, bardzo często są bagatelizowane przez pacjentów lub tłumaczone przemęczeniem czy przybieraniem złej pozycji w trakcie snu. Głównymi symptomami, które mogą świadczyć o rozwoju dolegliwości są:

  • odczuwanie mrowienia w okolicy kciuka lub wszystkich palców,
  • zanikanie mięśni kłębu kciuka,
  • pojawienie się problemów z chwytaniem, osłabienie chwytu,
  • zauważenie braku precyzji w wykonywaniu prostych ruchów dłonią objętą patologią,
  • niemożność zaciskania dłoni w pięść,
  • powtarzające się wypadanie przedmiotów z dłoni.

Bagatelizowanie mrowienia, drętwienia czy też bólu w nadgarstku może doprowadzić do rozwoju głębokich zmian, dlatego przy rozpoznaniu symptomów schorzenia należy bezzwłocznie udać się na wizytę do specjalisty.

Nieleczony zespół cieśni nadgarstka - jakie są jego konsekwencje?

Odczuwanie dolegliwości świadczących o rozwoju patologicznych zmian w okolicy nadgarstka powinno być sygnałem alarmowym skłaniającym pacjentów do wizyty u specjalisty. Leczenie schorzenia we wczesnym stadium daje zadowalające efekty, a także prowadzi do odzyskania całkowitej sprawności dłoni i ręki.

Nieleczony zespół cieśni prowadzi do zaostrzenia się zmian chorobowych, czego efektem jest silne odczuwanie objawów dolegliwości. Nasilenie objawów jest również związane z zanikiem mięśni kłębu kciuka, a także silnych degradacji nerwu pośrodkowego, co zmusza do konieczności przeprowadzenia operacji. Obecnie istnieją innowacyjne, nieoperacyjne metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka, dokładniej opisane na: https://rehmedicon.com/hydrodekompresja-nieoperacyjne-leczenie-zespolu-ciesni-kanalu-nadgarstka-sonochirurgia. Skorzystanie z nich daje szanse na szybką, bezbolesną rekonwalescencję, a także możliwość przywrócenia pełnej sprawności.

Więcej na: https://rehmedicon.com

Źródło informacji prasowej: rehmedicon.com

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2533

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.