Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
02.10.2024 , 08:00 Aktualizacja: 02.10.2024, 16:34

Ćwicz nie tylko po pracy, w pracy też

Większość z nas za biurkiem siedzi nie tylko nieprawidłowo, ale przede wszystkim za długo. Konsekwencje? Spięty kark, ból pleców, nadgarstka, a nawet...depresja. "Obrywają" mięśnie i kręgosłup. Dlatego nawet jeśli regularnie trenujesz, zrób sobie co godzinę krótką przerwę, wykonaj kilka prostych ćwiczeń.

Fot. PAP Fot. PAP

Praca przy biurku, to codzienna rzeczywistość wielu z nas. I wielu z nas nieprawidłowo siedzi w trakcie takiej pracy. Ale nie to jest najgorsze.

- Źle w biurze siedzi około 90- 95 procent  osób pracujących w pozycji siedzącej. Większym problemem jest to, że siedzą za długo, niż to, że siedzą nieprawidłowo – mówi mgr Jakub Nowosad, fizjoterapeuta z centrum rehabilitacji Fizjo4Life.



Z osób pracujących w biurze, mniej więcej połowa skarży się na bóle wynikające ze zbyt długiego siedzenia przed komputerem. Bóle wynikające ze złej postawy za biurkiem dotyczą głównie rąk i ramion, ale najczęściej boli szyja.

  • bóle nadgarstka dotyczą 21 proc. pracowników
  • bóle ramion 38 proc. pracowników
  • bóle szyi 55 proc. pracowników

Kiedy siedzimy nieprawidłowo przy biurku najbardziej cierpi nasz kręgosłup, ponieważ nie pracują otaczające go mięśnie. Ale wynikających z tego problemów zdrowotnych jest dużo więcej. - Zbyt długie siedzenie to przede wszystkim problemy krążeniowe, problemy kręgosłupa, bóle głowy, cierpnięcia i mrowienia dłoni, ale też patrząc bardziej długofalowo, takie rzeczy, jak depresja czy nowotwory – ostrzega mgr Nowosad.

Bólom wynikającym ze złej postawy można zapobiegać. Przede wszystkim należy raz na godzinę na kilka minut wstać od biurka, rozprostować kończyny, przejść się. Można w tym czasie zrobić sobie herbatę albo poćwiczyć.  

Proponujemy przeprowadzić następujące ćwiczenia:

  1. Głębokie oddychanie
    Prostujemy się, kładziemy rękę na przeponie i bierzemy kilkanaście głębokich oddechów.
     
  2. Naprzemienne unoszenie pośladków
    Siadamy prosto i podnosimy naprzemiennie pośladki, podnosząc nogę, ale nie odrywając całkowicie stóp od podłoża.
     
  3. Rozciąganie mięśni szyi
    Siedząc prosto, łapiemy prawą ręką lewą stronę głowy i delikatnie przyciągamy ją do ramienia, po chwili, gdy poczujemy, że mięśnie są napięte, powtarzamy ruch tym razem lewą ręką w przeciwną stronę.
     
  4. Stawanie na palcach
    Stajemy za krzesłem, opieramy ręce na oparciu i kilkukrotnie stajemy na palcach. Staramy się przy tym napiąć mięśnie stóp.
     
  5. Przysiady
    Stajemy za krzesłem, ręce opieramy na oparciu i robimy przysiady.

Powyższe ćwiczenia można wielokrotnie powtarzać w ciągu dnia.
Już po paru dniach regularnych ćwiczeń powinno być lepiej!

Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl

 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 915

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.