Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
31.08.2018 , 15:17 Aktualizacja: 31.08.2018, 15:24

Biurowa gimnastyka

Zdecydowana większość z nas źle siedzi przy biurku w pracy. Konsekwencje tego mogą być poważne: bóle szyi i nadgarstków. Na szczęście można zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu dzięki odpowiednim ćwiczeniom.

Praca przy biurku, to codzienna rzeczywistość wielu z nas. I wielu z nas nieprawidłowo siedzi w trakcie takiej pracy. Ale nie to jest najgorsze. - Źle w biurze siedzi około 90- 95 procent  osób pracujących w pozycji siedzącej. Większym problemem jest to, że siedzą za długo, niż to, że siedzą nieprawidłowo – mówi mgr Jakub Nowosad, fizjoterapeuta z centrum rehabilitacji Fizjo4Life.Z osób pracujących w biurze, mniej więcej połowa skarży się na bóle wynikające ze zbyt długiego siedzenia przed komputerem. Bóle wynikające ze złej postawy za biurkiem dotyczą głównie rąk i ramion, ale najczęściej boli szyja.

 • bóle nadgarstka dotyczą 21 proc. pracowników
 • bóle ramion 38 proc. pracowników
 • bóle szyi 55 proc. pracowników

Kiedy siedzimy nieprawidłowo przy biurku najbardziej cierpi nasz kręgosłup, ponieważ nie pracują otaczające go mięśnie. Ale wynikających z tego problemów zdrowotnych jest dużo więcej. - Zbyt długie siedzenie to przede wszystkim problemy krążeniowe, problemy kręgosłupa, bóle głowy, cierpnięcia i mrowienia dłoni, ale też patrząc bardziej długofalowo, takie rzeczy, jak depresja czy nowotwory – ostrzega mgr Nowosad.

Bólom wynikającym ze złej postawy można zapobiegać. Przede wszystkim należy raz na godzinę na kilka minut wstać od biurka, rozprostować kończyny, przejść się. Można w tym czasie zrobić sobie herbatę albo poćwiczyć.  

Proponujemy przeprowadzić następujące ćwiczenia:

 1. Głębokie oddychanie
  Prostujemy się, kładziemy rękę na przeponie i bierzemy kilkanaście głębokich oddechów.
   
 2. Naprzemienne unoszenie pośladków
  Siadamy prosto i podnosimy naprzemiennie pośladki, podnosząc nogę, ale nie odrywając całkowicie stóp od podłoża.
   
 3. Rozciąganie mięśni szyi
  Siedząc prosto, łapiemy prawą ręką lewą stronę głowy i delikatnie przyciągamy ją do ramienia, po chwili, gdy poczujemy, że mięśnie są napięte, powtarzamy ruch tym razem lewą ręką w przeciwną stronę.
   
 4. Stawanie na palcach
  Stajemy za krzesłem, opieramy ręce na oparciu i kilkukrotnie stajemy na palcach. Staramy się przy tym napiąć mięśnie stóp.
   
 5. Przysiady
  Stajemy za krzesłem, ręce opieramy na oparciu i robimy przysiady.

Powyższe ćwiczenia można wielokrotnie powtarzać w ciągu dnia.
Już po paru dniach regularnych ćwiczeń powinno być lepiej!

Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl

 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 915

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.