-
Ćwicz nie tylko po pracy, w pracy też
Większość z nas za biurkiem siedzi nie tylko nieprawidłowo, ale przede wszystkim za długo. Konsekwencje? Spięty kark, ból pleców, nadgarstka, a nawet...depresja. "Obrywają" mięśnie i kręgosłup. Dlatego nawet jeśli regularnie trenujesz, zrób sobie co godzinę krótką przerwę, wykonaj kilka prostych ćwiczeń.
2 minuty czytania -
Nasz kręgosłup nie został stworzony do siedzenia
Wakacyjne wojaże często oznaczają wiele godzin spędzonych w samochodzie, a to - nawet dla zdrowych pleców - może oznaczać uciążliwy ból. Można tego uniknąć, ale jeśli wybieramy się w długą podróż, trzeba się przygotować.
3 minuty czytania -
Życie bez bólu przewlekłego jest możliwe
- Przy ograniczeniach finansowych w ochronie zdrowia lekarze stają przed dylematami, czy pieniądze tego samego rzędu bądź niewiele większe wydać na efektywne leczenie pacjenta z bólem przewlekłym, czy też zoperować pacjenta z niestabilnością kręgosłupa, dyskopatią, czy innymi problemami. Tym bardziej, że ból nadal nie jest traktowany jako choroba czy stan wymagający interwencji – mówi światowej sławy neurochirurg, prof. Jarosław Maciaczyk, szef neurochirurgii czynnościowej Uniwersytetu w Bonn. Przyjechał do Polski jako mentor.
8 minut czytania -
Czy tylko leki mogą pomóc? 4 najskuteczniejsze metody na rwę kulszową (inf. prasowa)
Rwa kulszowa to termin określający ból odczuwany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Najczęściej promieniuje przez pośladek, tylną powierzchnię uda - aż do stopy. Zdarza się, że dolegliwością towarzyszącą są uciążliwe objawy neurologiczne. Jak wyleczyć rwę kulszową? Czy leki są skuteczne? A może istnieją lepsze rozwiązania alternatywne?
3 minuty czytania -
Kręgosłup – dlaczego boli i jak sobie pomóc
Badania wskazują na genetyczne predyspozycje do kłopotów z kręgosłupem, ale pokazują też duże znaczenie codziennych nawyków. Medycyna ogranicza jednocześnie stosowanie leków i coraz bardziej stawia na rehabilitację, a nawet na metody alternatywne.
6 minut czytania -
Kiedy boli kręgosłup, często boli też dusza!
Naukowcy odkrywają niespodziewane powiązania między bólami kręgosłupa a różnorodnymi zaburzeniami ze sfery psychiki, np. nadużywaniem alkoholu, paleniem, depresją, a nawet psychozami i zmianami w mózgu.
5 minut czytania -
Konferencyjne rozciąganie
Konferencja naukowa, seminarium podsumowujące projekt czy prezentacje na firmowym spotkaniu oznacza wielogodzinne siedzenie na niewygodnym krzesełku, w jednej pozycji, nierzadko z notatnikiem lub laptopem na kolanach. To może się skończyć poważnym bólem głowy.
2 minuty czytania -
Plecak na kółkach lepszy niż zwykły
Dziecko ma ciężki tornister? Plecak na kółkach jest lepszym wyborem - pomoże mu uniknąć nadmiernego wysiłku oraz bólu pleców. To nie tylko intuicyjne przekonanie, a wiedza!
3 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
-
"Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?