Czy tylko leki mogą pomóc? 4 najskuteczniejsze metody na rwę kulszową (inf. prasowa)

Rwa kulszowa to termin określający ból odczuwany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Najczęściej promieniuje przez pośladek, tylną powierzchnię uda - aż do stopy. Zdarza się, że dolegliwością towarzyszącą są uciążliwe objawy neurologiczne. Jak wyleczyć rwę kulszową? Czy leki są skuteczne? A może istnieją lepsze rozwiązania alternatywne?

Fot: Envato Elements
Fot: Envato Elements

Fizjoterapia i rehabilitacja na rwę kulszową - czy mogą zastąpić leki?

Najczęstszą przyczyną wystąpienia rwy kulszowej jest nacisk wywoływany przez zwyrodniały krążek międzykręgowy na nerwy. Szacuje się, że prawie połowa społeczeństwa w swoim życiu doświadczy objawów bólowych charakterystycznych dla rwy kulszowej. Często stosuje się nawet określenie tego schorzenia jako choroby cywilizacyjnej. Pierwszym krokiem, po który sięga wiele osób są powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. Jednak leki na rwę kulszową są skuteczne jedynie na krótką metę.

Bez fizjoterapii, ani rusz. Nie zaleca się jej jedynie w pierwszym okresie choroby - wtedy pacjent z reguły otrzymuje polecenie unieruchomienia oraz stosowania farmakoterapii. Jednak kiedy intensywny ból ulegnie redukcji - niezbędne jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty. Specjalista może zalecić terapię manualną, a także podpowie w jaki sposób poprawnie się poruszać, aby uniknąć nawrotów i zminimalizować objawy. Czasem stosuje się także hydroterapię, naświetlanie lub ultradźwięki.

Ćwiczenia na kręgosłup w zaciszu domowym

Leczenie rwy kulszowej polega także na odciążeniu kręgosłupa. Najczęściej polecanym przez lekarzy i fizjoterapeutów ćwiczeniem jest położenie się na plecach z półwałkiem rehabilitacyjnym - lub innym wypełnieniem w okolicy lędźwiowej - i umieszczenie ugiętych pod kątem prostym nóg na podwyższeniu.

PAP

Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!

Przybywa dowodów, że aktywność fizyczna to doskonały sposób na zachowanie i polepszenie funkcji poznawczych. Przynajmniej u osób, które są w grupie ryzyka rozwinięcia zaburzeń funkcji poznawczych z racji wieku – mają 50 lat i więcej.

Dobrym pomysłem może być też wykonanie ćwiczenia polegającego na postawieniu jednej stopy na podwyższeniu (chociażby na pierwszym stopniu schodów). Noga powinna być prosta, a palce skierowane do góry. Następnie należy pochylić się do przodu i całą pozycję przytrzymać około pół minuty. Całe ćwiczenie powinno zostać powtórzone 2/3 razy na każdą nogę.

Najskuteczniejsze będzie jednak zwrócenie się do specjalisty, aby pokazał ćwiczenia dostosowane do konkretnego pacjenta. Nie należy wykonywać ruchów sprawiających dyskomfort, gdyż mogą one jedynie pogorszyć samopoczucie. Ważny jest dobór odpowiedniego planu ćwiczeń i konsekwencja w ich wykonywaniu. O ćwiczeniach na kręgosłup przeczytasz na blogu Wapetka.pl.

Odpoczynek czy ruch?

Pytaniem, które często zadają osoby cierpiące na rwę kulszową jest to, czy należy odpoczywać, czy jednak ból można "rozchodzić". Z reguły w pierwszym etapie leczenia zalecany jest odpoczynek i zmniejszenie poziomu aktywności. Warto jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej może pogorszyć ból. Aktywność jest istotna - znacząco wpływa na elastyczność mięśni.

Uprawianie sportu/Fot. PAP/M. Kmieciński

21 udowodnionych korzyści z ruchu

Każdy z nas słyszał hasła w stylu: ruch to zdrowie albo w zdrowym ciele zdrowy duch. Tylko co to konkretnie znaczy? Przedstawiamy 21 najważniejszych, potwierdzonych naukowo korzyści z regularnej aktywności fizycznej.

Najczęściej zaleca się wykonywanie prostych ćwiczeń rozciągających, treningi aerobowe o umiarkowanej intensywności, a także ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie brzucha i grzbietu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć rwę kulszową

Rwa kulszowa to nieprzyjemny ból, ciężki do zniesienia. Warto więc prowadzić tryb życia, który nie będzie prowokował wystąpienia tego schorzenia. Niezbędne jest wprowadzenie do planu dnia ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie odpowiadające za prawidłową postawę ciała. Czasem zaleca się redukcję masy ciała oraz ograniczenie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Przede wszystkim jednak warto obserwować swoje ciało gdyż silny ból rwy kulszowej jest z reguły poprzedzony dyskomfortem odczuwanym w okolicy lędźwiowej - warto już w tedy zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Więcej na: https://www.wapteka.pl/

Źródło informacji: wapteka.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Robert Przybysz

    Ćwicz dla siebie i dziecka

    Aktywność fizyczna przyszłej mamy to inwestycja w zdrowie nie tylko jej własne, ale również dziecka. To lepsze samopoczucie, zmniejszone ryzyko powikłań ciążowych i korzystniejszy przebieg porodu. Nawet gdy ciąża nie przebiega książkowo, odchodzi się w tej chwili od tzw. reżimu łóżkowego i nie zaleca leżenia, choć każdą sytuację należy skonsultować z lekarzem. Jakie są korzyści z ćwiczeń w ciąży, wyjaśniają specjaliści ginekologii i neonatologii.

  • Adobe Stock

    Ruch w ciąży

    Ciąża wcale nie wyklucza ruchu, wręcz przeciwnie. Kobiety o prawidłowym przebiegu ciąży powinny podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną 3–5 razy w tygodniu, łącznie co najmniej 150 minut sportów, które nie grożą upadkiem i urazem, jak spacery, basen, joga czy pilates – zaznacza mgr Katarzyna Kowalska, fizjoterapeutka uroginekologiczna z warszawskiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny. Wyjaśnia też, dlaczego kobieta w tym czasie powinna unikać pewnych ćwiczeń mięśni brzucha.

  • Adobe Stock/Roman

    Nadwaga, otyłość i szkoła

    Nadwaga i otyłość wśród uczniów to problem, który dotyka bardziej dzieci w początkach szkoły podstawowej niż nastolatki. Niemniej problem narasta u 17-latków – zauważa prof. Anna Fijałkowska, kierowniczka Zakładu Kardiologii w Instytucie Matki i Dziecka.

  • AdobeStock

    Piłka nożna – świetna na zdrowie, byle z głową

    Naukowcy twierdzą, że gra w piłkę nożną na różne sposoby pomaga zachować dobre zdrowie. Trzeba jednak grać rozsądnie, bo istnieją pewne zagrożenia związane z urazami.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP