Tag:
  • USP Zdrowie

    USP Zdrowie powołuje fundację. Będzie łączyć ludzi na drodze do zdrowia

    Materiał promocyjny

    Lider na rynku leków OTC w Polsce, firma USP Zdrowie należąca do Grupy USP, powołała Fundację Hello Zdrowie, która w swoich działaniach będzie koncentrować się na popularyzacji wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia kobiet, podejmując liczne inicjatywy społeczne i edukacyjne.

    2 minuty czytania
  • Michele Ursi/Adobe

    Krioterapia – zimno ratujące życie 

    Nagłe zatrzymanie krążenia, złośliwe nowotwory, także w stadium nieoperacyjnym, skomplikowane wady serca, ale także brodawki, pieprzyki czy bolące stawy – to wszystko leczy się zimnem. Krioterapia, choć znana od wieków, nie odchodzi w zapomnienie, a nawet zyskuje nowe zastosowania.

    5 minut czytania
  • Adobe Stock

    Jak zwalczyć jesienne przeziębienie? Te sposoby musisz poznać

    Materiał promocyjny

    Jesienne przeziębienia potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zmienna pogoda, spadek temperatury i wilgotności sprzyjają osłabieniu odporności, a to z kolei prowadzi do kataru, kaszlu i bólu gardła. Kiedy pierwsze objawy przeziębienia zaczynają się pojawiać, nie musisz czekać, aż choroba się rozwinie. Warto działać od razu! Poznaj sposoby, które pomogą ci szybko poradzić sobie z przeziębieniem.

    3 minuty czytania
  • Fot.PAP

    Komora hiperbaryczna – pacjenci jak nurkowie

    Komora hiperbaryczna przypomina batyskaf. Surowe wnętrze, śluza, szczelne drzwi, okrągłe okna, na zewnątrz zegary i wajchy. To w niej pacjenci w czasie nawet kilkudziesięciu sesji korzystają z tlenoterapii. Na „sucho”, ale w maskach „nurkują” na głębokość 15 m. Jak wygląda leczenie, kto musi, a kto może z niego skorzystać – wyjaśniali specjaliści z oddziału Medycyny Hiperbarycznej z Wojskowego Instytutu Medycznego–PIB.

    4 minuty czytania
  • Fot. Adobe Stock; ImageFlow

    Wirtualna rzeczywistość pomaga koić ból

    Ponieważ ból o różnym nasileniu towarzyszy wielu chorobom i różnorodnym medycznym procedurom, nieustannie poszukuje się nowych metod jego bezpiecznego zmniejszania. Obok farmaceutyków, które nierzadko wykazują działania niepożądane, bada się także bardziej niekonwencjonalne sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie coraz doskonalszej wirtualnej rzeczywistości (VR). Jak się okazuje, metoda ta może mieć niemało do zaoferowania.

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP/ T.Waszczuk

    Niewielkie dolegliwości. Czy pacjent może leczyć się sam?

    Czy z każdą, nawet niewielką dolegliwością trzeba iść do lekarza? W jakich przypadkach pacjent może leczyć się sam, a kiedy niezwłocznie powinien pojawić się w przychodni – wyjaśnia prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

    1 minuta czytania
  • Fot. PAP; od lewej: dr Bartosz Czapski, MSWiA, prof. Jarosław Maciaczyk

    Życie bez bólu przewlekłego jest możliwe

    - Przy ograniczeniach finansowych w ochronie zdrowia lekarze stają przed dylematami, czy pieniądze tego samego rzędu bądź niewiele większe wydać na efektywne leczenie pacjenta z bólem przewlekłym, czy też zoperować pacjenta z niestabilnością kręgosłupa, dyskopatią, czy innymi problemami. Tym bardziej, że ból nadal nie jest traktowany jako choroba czy stan wymagający interwencji – mówi światowej sławy neurochirurg, prof. Jarosław Maciaczyk, szef neurochirurgii czynnościowej Uniwersytetu w Bonn. Przyjechał do Polski jako mentor.

    Prof. Jarosław Maciaczyk i Beata Igielska
    8 minut czytania
  • Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

    Boli, więc jest beznadziejnie

    Ból przewlekły jest chorobą, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem mającym doświadczenie w jej leczeniu. Może zlecić badania lub przepisać leki, a także zalecić inne procedury medyczne łagodzące ból. Poza tym warto spróbować zarządzać nim za pomocą technik relaksacyjnych, odpowiedniej diety, ćwiczeń i innych metod, które mogą złagodzić objawy. Pomóc może też połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią.

    5 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Gdy zwykły dotyk sprawia ból, czyli o allodynii

    Są tacy, którzy doznają bólu nawet przy lekkim dotyku czy niewielkiej zmianie temperatury. To nie fanaberia – tak manifestuje się allodynia. Doprowadzić mogą do niej różne urazy i schorzenia. Medycyna może pomagać osobom z tą przypadłością, choć nieczęsto można liczyć na całkowite wyleczenie.

    4 minuty czytania
  • Fot: Envato Elements

    Czy tylko leki mogą pomóc? 4 najskuteczniejsze metody na rwę kulszową (inf. prasowa)

    Rwa kulszowa to termin określający ból odczuwany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Najczęściej promieniuje przez pośladek, tylną powierzchnię uda - aż do stopy. Zdarza się, że dolegliwością towarzyszącą są uciążliwe objawy neurologiczne. Jak wyleczyć rwę kulszową? Czy leki są skuteczne? A może istnieją lepsze rozwiązania alternatywne?

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP