Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
12.03.2024 , 09:00 Aktualizacja: 13.03.2024, 10:13

Niewielkie dolegliwości. Czy pacjent może leczyć się sam?

Klaudia Torchała

Czy z każdą, nawet niewielką dolegliwością trzeba iść do lekarza? W jakich przypadkach pacjent może leczyć się sam, a kiedy niezwłocznie powinien pojawić się w przychodni – wyjaśnia prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Fot. PAP/ T.Waszczuk Fot. PAP/ T.Waszczuk

– W wielu przypadkach pacjent może skorzystać z samoleczenia. To są sytuacje, kiedy mamy drobne dolegliwości, czyli na przykład przeziębienie, niewielkie dolegliwości bólowe związane z przeciążeniem kręgosłupa czy miesiączką – wymieniła lekarka. Zastrzegła jednak, że w każdej takiej sytuacji trzeba zachować czujność i zgłosić się do lekarza bezzwłocznie, jeśli dolegliwości przedłużają się, ból się nasila lub dochodzą nowe niepokojące objawy. Trzeba też pamiętać, by leków bez recepty (OTC) nie stosować długo.

W najnowszym raporcie pt. „Rola samoleczenia w systemie opieki zorientowanym na wartość zdrowotną” opracowanym przez Uczelnię Łazarskiego we współpracy z PASMI „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty” czytamy, że w Unii Europejskiej występuje 3,3 mln przypadków drobnych dolegliwości dziennie. W Polsce rozpoznanych jest ponad 160 problemów terapeutycznych (ICD-10) zaliczanych do drobnych dolegliwości, które tylko w nieco ponad połowie leczone są w ramach samodzielnego dbania o zdrowie.

Badanie wykonane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej wśród lekarzy POZ wskazuje, że pacjenci jako źródło wiedzy na temat stosowanych leków najczęściej wymieniają rekomendacje lekarza (62,5 proc).

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:


https://pasmi.pl/raport-rola-samoleczenia-w-systemie-opieki-zorientowanym-na-wartosc-zdrowotna/

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3745

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.