Niewielkie dolegliwości. Czy pacjent może leczyć się sam?
Czy z każdą, nawet niewielką dolegliwością trzeba iść do lekarza? W jakich przypadkach pacjent może leczyć się sam, a kiedy niezwłocznie powinien pojawić się w przychodni – wyjaśnia prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.
– W wielu przypadkach pacjent może skorzystać z samoleczenia. To są sytuacje, kiedy mamy drobne dolegliwości, czyli na przykład przeziębienie, niewielkie dolegliwości bólowe związane z przeciążeniem kręgosłupa czy miesiączką – wymieniła lekarka. Zastrzegła jednak, że w każdej takiej sytuacji trzeba zachować czujność i zgłosić się do lekarza bezzwłocznie, jeśli dolegliwości przedłużają się, ból się nasila lub dochodzą nowe niepokojące objawy. Trzeba też pamiętać, by leków bez recepty (OTC) nie stosować długo.
W najnowszym raporcie pt. „Rola samoleczenia w systemie opieki zorientowanym na wartość zdrowotną” opracowanym przez Uczelnię Łazarskiego we współpracy z PASMI „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty” czytamy, że w Unii Europejskiej występuje 3,3 mln przypadków drobnych dolegliwości dziennie. W Polsce rozpoznanych jest ponad 160 problemów terapeutycznych (ICD-10) zaliczanych do drobnych dolegliwości, które tylko w nieco ponad połowie leczone są w ramach samodzielnego dbania o zdrowie.
Badanie wykonane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej wśród lekarzy POZ wskazuje, że pacjenci jako źródło wiedzy na temat stosowanych leków najczęściej wymieniają rekomendacje lekarza (62,5 proc).
Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl
Źródło:
https://pasmi.pl/raport-rola-samoleczenia-w-systemie-opieki-zorientowanym-na-wartosc-zdrowotna/