Wirtualna rzeczywistość pomaga koić ból

Ponieważ ból o różnym nasileniu towarzyszy wielu chorobom i różnorodnym medycznym procedurom, nieustannie poszukuje się nowych metod jego bezpiecznego zmniejszania. Obok farmaceutyków, które nierzadko wykazują działania niepożądane, bada się także bardziej niekonwencjonalne sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie coraz doskonalszej wirtualnej rzeczywistości (VR). Jak się okazuje, metoda ta może mieć niemało do zaoferowania.

Fot. Adobe Stock; ImageFlow
Fot. Adobe Stock; ImageFlow

Już 10-minutowa sesja oparta na wirtualnej rzeczywistości może wyraźnie zmniejszać ból odczuwany przez osoby leczone z powodu nowotworów – wykazało badanie opublikowane niedawno na łamach magazynu „Cancer”. 

Naukowcy z Georgetown University School of Medicine podzielili 128 pacjentów z nowotworem na dwie grupy, z których jedna korzystała z mającej koić ból interwencji opartej na VR, a druga, z trwającej również 10 minut pomocy z wykorzystaniem specjalnie dobranych obrazów wyświetlanych na zwykłym ekranie. Badacze ocenili potem zmiany w natężeniu bólu 24 godziny po zabiegu. 

Obie interwencje pomogły, ale VR okazała się dużo skuteczniejsza. W 10-punktowej skali okazała się ona zmniejszać ból o 1,4 punktu, a oglądanie kojących obrazów na ekranie – o 0,7 punktu. 

Naukowcy sprawdzili także uciążliwość bólu, czyli stopień, w jakim przeszkadzał chorym niezależnie od jego nasilenia. W tym względzie wirtualna rzeczywistość także okazała się skuteczna – spowodowała poprawę o 1,7 punktu, podczas gdy obrazy na ekranie – tylko o 0,3 punktu. 

Fot. PAP

Długo coś cię boli. Sam się nie lecz!

36 proc. Polaków nie pamięta, jak wygląda życie bez bólu. Tymczasem ból można i należy skutecznie leczyć, m.in. po to, by uniknąć powikłań choroby.

„Wyniki tego badania sugerują, że immersyjna VR może stanowić przydatną, niefarmakologiczną strategię zmniejszania bólu u osób z nowotworami” – stwierdził dr Hunter Groninger, autor badania. „Zostało ono przeprowadzone wśród pacjentów hospitalizowanych, natomiast przyszłe prace powinny sprawdzić działanie opartych na wirtualnej rzeczywistości terapii bólu prowadzonych w przychodniach oraz przetestować wpływ różnych treści VR na różne populacje pacjentów. Być może pewnego dnia osoby chore na nowotwory będą mogły otrzymać skierowanie na terapię VR, z której będą korzystać w domu, obok typowych metod zmniejszania bólu, takich jak leki” – zasugerował naukowiec.

Zabiegi medyczne mniej dokuczliwe z VR

Wiele osób boi się też innego rodzaju bólu. Choć nie jest on tak poważny, jak towarzyszący nowotworom, to pojawia się relatywnie często. Chodzi o ból towarzyszący różnym medycznym procedurom. W tym obszarze wirtualna rzeczywistość również może mieć sporo do zaoferowania. Donieśli o tym niedawno specjaliści z Imperial College London, autorzy analizy badań poświęconych zastosowaniom wirtualnej rzeczywistości w terapii bólu pojawiającego w trakcie porodów, a także nakłuć żył, zmian opatrunków u osób poparzonych i innych zabiegów. 

Analiza objęła 92 badania, w których łącznie wzięło udział ponad 7 tys. uczestników. Jak odnotowali autorzy przeglądu, we wszystkich, ponad 80 uwzględnionych w poszczególnych opracowaniach procedurach, interwencje z wykorzystaniem VR przyniosły większy lub mniejszy skutek. 

„Technologia wirtualnej rzeczywistości oferuje skuteczną kontrolę bólu podczas różnych procedur medycznych, pomimo heterogeniczności statystycznej. Potrzebne są dalsze badania, aby zapewnić bezpieczne zastosowanie tej technologii w różnych dziedzinach medycyny” – stwierdzili naukowcy w pracy na łamach magazynu „BMC Medicine”.

Szeroka analiza potwierdza: VR pomocne przy różnych rodzajach bólu

Na Uniwersytecie Nazarbajewa w Kazachstanie przeprowadzono natomiast tzw. przegląd parasolowy (przegląd przeglądów) badań nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w terapii bólu. Naukowcy uwzględnili łącznie 21 przeglądów obejmujących w sumie 274 badania z udziałem prawie 18 tys. ochotników. 

Jak podają eksperci, metody oparte na wirtualnej rzeczywistości mogą być skuteczne w zmniejszaniu bólu w różnych sytuacjach, w tym w okresie po operacjach i innych procedurach medycznych czy przy chronicznych dolegliwościach bólowych. Zdaniem naukowców, metody te mogą być pomocne zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. 

Fot. PAP

Ból głowy czasem groźniejszy niż myślisz

Chyba nie ma człowieka, który nie cierpiał kiedyś z powodu bólu głowy. Najczęściej są przejściowe i nie świadczą o niczym groźnym. Bywają jednak takie, w reakcji na które trzeba wezwać pomoc.

„VR wykazała swoją skuteczność w ograniczaniu różnych stanów bólowych, w tym ostrego bólu podczas zabiegów i bólu związanego z operacjami, a także różnych przewlekłych dolegliwości bólowych, w tym pojawiających się przy fibromialgii, zespole kończyny fantomowej, jak również w zmniejszaniu przewlekłego bólu dolnej części pleców i szyi czy bólu związanego z nowotworami. VR może być również zalecana do redukcji bólu i lęku u pacjentów pediatrycznych poddawanych różnym bolesnym zabiegom” – stwierdzają badacze w swojej pracy opublikowanej na łamach periodyku „Frontiers in Medicine”. 

Autor: Marek Matacz
mat/ mk/

Źródła:
A. Kapson, 2024, Virtual reality sessions lessen cancer pain in clinical trial, https://www.eurekalert.org/news-releases/1039845

H. Groninger, D. Violanti i M. Mete, 2024. Virtual reality for pain management in hospitalized patients with cancer: a randomized controlled trial, “CANCER”, https://doi.org/10.1002/cncr.35282

J.J. Teh i in., 2024, Efficacy of virtual reality for pain relief in medical procedures: a systematic review and meta-analysis, BMC Medicine, https://doi.org/10.1186/s12916-024-03266-6

D. Viderman i in., 2023, Virtual reality for pain management: an umbrella review, “Frontiers in Medicine”, https://doi.org/10.3389/fmed.2023.1203670
 

Autor

Marek Matacz

Marek Matacz - Od ponad 15 lat pisze o medycynie, nauce i nowych technologiach. Jego publikacje znalazły się w znanych miesięcznikach, tygodnikach i serwisach internetowych. Od ponad pięciu lat współpracuje serwisem "Zdrowie" oraz serwisem naukowym Polskiej Agencji Prasowej. Absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy