Wirtualna rzeczywistość pomaga koić ból

Ponieważ ból o różnym nasileniu towarzyszy wielu chorobom i różnorodnym medycznym procedurom, nieustannie poszukuje się nowych metod jego bezpiecznego zmniejszania. Obok farmaceutyków, które nierzadko wykazują działania niepożądane, bada się także bardziej niekonwencjonalne sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie coraz doskonalszej wirtualnej rzeczywistości (VR). Jak się okazuje, metoda ta może mieć niemało do zaoferowania.

Fot. Adobe Stock; ImageFlow
Fot. Adobe Stock; ImageFlow

Już 10-minutowa sesja oparta na wirtualnej rzeczywistości może wyraźnie zmniejszać ból odczuwany przez osoby leczone z powodu nowotworów – wykazało badanie opublikowane niedawno na łamach magazynu „Cancer”. 

Naukowcy z Georgetown University School of Medicine podzielili 128 pacjentów z nowotworem na dwie grupy, z których jedna korzystała z mającej koić ból interwencji opartej na VR, a druga, z trwającej również 10 minut pomocy z wykorzystaniem specjalnie dobranych obrazów wyświetlanych na zwykłym ekranie. Badacze ocenili potem zmiany w natężeniu bólu 24 godziny po zabiegu. 

Obie interwencje pomogły, ale VR okazała się dużo skuteczniejsza. W 10-punktowej skali okazała się ona zmniejszać ból o 1,4 punktu, a oglądanie kojących obrazów na ekranie – o 0,7 punktu. 

Naukowcy sprawdzili także uciążliwość bólu, czyli stopień, w jakim przeszkadzał chorym niezależnie od jego nasilenia. W tym względzie wirtualna rzeczywistość także okazała się skuteczna – spowodowała poprawę o 1,7 punktu, podczas gdy obrazy na ekranie – tylko o 0,3 punktu. 

Fot. PAP

Długo coś cię boli. Sam się nie lecz!

36 proc. Polaków nie pamięta, jak wygląda życie bez bólu. Tymczasem ból można i należy skutecznie leczyć, m.in. po to, by uniknąć powikłań choroby.

„Wyniki tego badania sugerują, że immersyjna VR może stanowić przydatną, niefarmakologiczną strategię zmniejszania bólu u osób z nowotworami” – stwierdził dr Hunter Groninger, autor badania. „Zostało ono przeprowadzone wśród pacjentów hospitalizowanych, natomiast przyszłe prace powinny sprawdzić działanie opartych na wirtualnej rzeczywistości terapii bólu prowadzonych w przychodniach oraz przetestować wpływ różnych treści VR na różne populacje pacjentów. Być może pewnego dnia osoby chore na nowotwory będą mogły otrzymać skierowanie na terapię VR, z której będą korzystać w domu, obok typowych metod zmniejszania bólu, takich jak leki” – zasugerował naukowiec.

Zabiegi medyczne mniej dokuczliwe z VR

Wiele osób boi się też innego rodzaju bólu. Choć nie jest on tak poważny, jak towarzyszący nowotworom, to pojawia się relatywnie często. Chodzi o ból towarzyszący różnym medycznym procedurom. W tym obszarze wirtualna rzeczywistość również może mieć sporo do zaoferowania. Donieśli o tym niedawno specjaliści z Imperial College London, autorzy analizy badań poświęconych zastosowaniom wirtualnej rzeczywistości w terapii bólu pojawiającego w trakcie porodów, a także nakłuć żył, zmian opatrunków u osób poparzonych i innych zabiegów. 

Analiza objęła 92 badania, w których łącznie wzięło udział ponad 7 tys. uczestników. Jak odnotowali autorzy przeglądu, we wszystkich, ponad 80 uwzględnionych w poszczególnych opracowaniach procedurach, interwencje z wykorzystaniem VR przyniosły większy lub mniejszy skutek. 

„Technologia wirtualnej rzeczywistości oferuje skuteczną kontrolę bólu podczas różnych procedur medycznych, pomimo heterogeniczności statystycznej. Potrzebne są dalsze badania, aby zapewnić bezpieczne zastosowanie tej technologii w różnych dziedzinach medycyny” – stwierdzili naukowcy w pracy na łamach magazynu „BMC Medicine”.

Szeroka analiza potwierdza: VR pomocne przy różnych rodzajach bólu

Na Uniwersytecie Nazarbajewa w Kazachstanie przeprowadzono natomiast tzw. przegląd parasolowy (przegląd przeglądów) badań nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w terapii bólu. Naukowcy uwzględnili łącznie 21 przeglądów obejmujących w sumie 274 badania z udziałem prawie 18 tys. ochotników. 

Jak podają eksperci, metody oparte na wirtualnej rzeczywistości mogą być skuteczne w zmniejszaniu bólu w różnych sytuacjach, w tym w okresie po operacjach i innych procedurach medycznych czy przy chronicznych dolegliwościach bólowych. Zdaniem naukowców, metody te mogą być pomocne zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. 

Fot. PAP

Ból głowy czasem groźniejszy niż myślisz

Chyba nie ma człowieka, który nie cierpiał kiedyś z powodu bólu głowy. Najczęściej są przejściowe i nie świadczą o niczym groźnym. Bywają jednak takie, w reakcji na które trzeba wezwać pomoc.

„VR wykazała swoją skuteczność w ograniczaniu różnych stanów bólowych, w tym ostrego bólu podczas zabiegów i bólu związanego z operacjami, a także różnych przewlekłych dolegliwości bólowych, w tym pojawiających się przy fibromialgii, zespole kończyny fantomowej, jak również w zmniejszaniu przewlekłego bólu dolnej części pleców i szyi czy bólu związanego z nowotworami. VR może być również zalecana do redukcji bólu i lęku u pacjentów pediatrycznych poddawanych różnym bolesnym zabiegom” – stwierdzają badacze w swojej pracy opublikowanej na łamach periodyku „Frontiers in Medicine”. 

Autor: Marek Matacz
mat/ mk/

Źródła:
A. Kapson, 2024, Virtual reality sessions lessen cancer pain in clinical trial, https://www.eurekalert.org/news-releases/1039845

H. Groninger, D. Violanti i M. Mete, 2024. Virtual reality for pain management in hospitalized patients with cancer: a randomized controlled trial, “CANCER”, https://doi.org/10.1002/cncr.35282

J.J. Teh i in., 2024, Efficacy of virtual reality for pain relief in medical procedures: a systematic review and meta-analysis, BMC Medicine, https://doi.org/10.1186/s12916-024-03266-6

D. Viderman i in., 2023, Virtual reality for pain management: an umbrella review, “Frontiers in Medicine”, https://doi.org/10.3389/fmed.2023.1203670
 

Autor

Marek Matacz

Marek Matacz - Od ponad 15 lat pisze o medycynie, nauce i nowych technologiach. Jego publikacje znalazły się w znanych miesięcznikach, tygodnikach i serwisach internetowych. Od ponad pięciu lat współpracuje serwisem "Zdrowie" oraz serwisem naukowym Polskiej Agencji Prasowej. Absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę