Nasz kręgosłup nie został stworzony do siedzenia

Wakacyjne wojaże często oznaczają wiele godzin spędzonych w samochodzie, a to - nawet dla zdrowych pleców - może oznaczać uciążliwy ból. Można tego uniknąć, ale jeśli wybieramy się w długą podróż, trzeba się przygotować. 

zdj. AdobeStock, Pat
zdj. AdobeStock, Pat

Długotrwałe siedzenie zwykle prowadzi do zgięcia lub zaokrąglenia kręgosłupa lędźwiowego. Często ludzie się garbią, ponieważ wysiłek siedzenia w pozycji wyprostowanej jest męczący. Problem polega na tym, że dyski lędźwiowe dolnej części pleców wytwarzają znacznie większy nacisk w pochylonej pozycji siedzącej i z czasem stają się przeciążone i mogą się wybrzuszać. 

Kiedy długo siedzimy mięśnie są utrzymywane w stanie długotrwałego napięcia. Powoduje to ich ucisk na naczynia krwionośne i nerwy obwodowe, zmniejsza się dopływ krwi do napiętych mięśni, a gromadzące się w nich toksyny nie są usuwane. Jest to nienaturalne, sprzeczne z fizjologią człowieka zjawisko, powodujące szybsze zmęczenie mięśniowe.

Poruszanie się, spacerowanie i chodzenie to świetne sposoby na poprawę samopoczucia, ponieważ zmieniają one położenie kręgosłupa lędźwiowego, zmniejszają nacisk na dyski i wspomagają pracę mięśni – dlatego powinieneś tak zaplanować podróż, aby uniknąć siedzenia bez ruchu zbyt długo.  

Przygotuj się do podróży

  • Określ całkowitą odległość podróży i ile mniej więcej czasu Ci to zajmie. Pozwoli ci to zaplanować przerwy w wygodnych miejscach na trasie.
  • Przerwy powinny być robione co 3-4 godziny i powinny trwać co najmniej 10 minut. 
  • Weź ze sobą środki przeciwbólowe (na wszelki wypadek)
  • Zanim wsiądziesz do auta wykonaj ćwiczenia rozciągające i wzmacniające kręgosłup (wiosłowanie, unoszenie nóg czy przysiady)
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Kręgosłup – dlaczego boli i jak sobie pomóc

Badania wskazują na genetyczne predyspozycje do kłopotów z kręgosłupem, ale pokazują też duże znaczenie codziennych nawyków. Medycyna ogranicza jednocześnie stosowanie leków i coraz bardziej stawia na rehabilitację, a nawet na metody alternatywne.

Co robić w czasie podróży

  • Staraj się siedzieć prosto, nie zaokrąglając ramion, nie pochylając się do przodu ani nie odchylając się do tyłu. Garbienie się i pochylanie górnej części pleców i ramion powoduje, że szyja przesuwa się do przodu i wywiera znaczny nacisk mechaniczny na szyję i plecy.
  • Odpoczywaj w wygodnych miejscach np. w restauracji z wygodnymi siedzeniami w klimatyzowanym otoczeniu, co pomoże Ci się zrelaksować i nabrać sił. Zrobienie sobie przerwy na świeżym powietrzu z drewnianymi ławkami może mieć odwrotny skutek – przynajmniej jeśli chodzi o kręgosłup.
  • Rozciąganie szyi i pleców podczas jazdy samochodem i postojów pomoże Ci zachować rozluźnienie mięśni i uniknąć bólu.
  • Dbaj o nawodnienie organizmu – picie wody, soków i napojów sportowych przez całą podróż zapobiegnie skurczom mięśni wywołanym odwodnieniem.
  • Zadbaj o komfort jazdy - weź ze sobą poduszkę lędźwiową (wymusza prawidłowe ustawienie krzywizny kręgosłupa lędźwiowego i zapobiega garbieniu się). Dostępne są też specjalne nakładki na fotel samochodowy, które podpierają kręgosłup na całej długości i amortyzują wstrząsy. 
  • Pamiętaj o ergonomicznym ustawieniu fotela w samochodzie – według badań oparcie powinno być odchylone o 120 stopni w stosunku do siedziska (nie należy siedzieć całkiem prosto). Taka pozycja najmniej obciąża narząd ruchu.   
  • Jeśli jesteś pasażerem weź ze sobą w podróż poduszkę na szyję (zapobiega nadmiernemu napięciu mięśni szyjnego odcinka kręgosłupa i mięśni potylicznych). Możesz też wyposażyć się w podkładkę na siedzisko (wypełniona jest powietrzem, ma anatomiczny kształt), która zmniejsza ucisk na naczynia żylne, dzięki czemu zapobiega obrzękom i drętwieniu nóg podczas długiej podróży. 
  • Rozważ zabranie ze sobą natychmiastowych gorących i zimnych kompresów, na wypadek gdybyś ich potrzebował. Podczas długich podróży stosowanie wilgotnych kompresów może zmniejszyć ryzyko napięcia pleców.

Po podróży

Po zakończeniu podróży upewnij się, że stoisz prosto, z głową uniesioną do góry i ramionami do tyłu. Nie siadaj od razu - rozciąganie może pomóc w leczeniu lub zapobieganiu sztywności.

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

źródło:https://orthopedicnj.com/news/trip-tips-how-to-beat-back-pain-during-holiday-travel

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Dlaczego pamięć płata nam figle

    Pamięć to podstawa, a przynajmniej  jeden z fundamentów naszej tożsamości. To dzięki niej uczymy się, budujemy relacje i planujemy przyszłość. Dlatego tak nas niepokoi, gdy pamięć płata nam figle.

  • Nieśmiałość można zwalczyć

  • Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin

  • Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • Karta EKUZ – zdrowotny paszport

  • Adobe Stock

    Kotlet sojowy kontra schabowy

    Choć czerwone mięso dostarcza wartościowych składników, to warto ograniczyć je w diecie. Czym można je zastąpić i ile czerwonego mięsa i wędlin można jeść tygodniowo – wyjaśnia dr n. o żywieniu Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej.

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

  • W styczniu chorujemy na potęgę. Jak dbać o odporność w tym czasie?