Nasz kręgosłup nie został stworzony do siedzenia

Wakacyjne wojaże często oznaczają wiele godzin spędzonych w samochodzie, a to - nawet dla zdrowych pleców - może oznaczać uciążliwy ból. Można tego uniknąć, ale jeśli wybieramy się w długą podróż, trzeba się przygotować. 

zdj. AdobeStock, Pat
zdj. AdobeStock, Pat

Długotrwałe siedzenie zwykle prowadzi do zgięcia lub zaokrąglenia kręgosłupa lędźwiowego. Często ludzie się garbią, ponieważ wysiłek siedzenia w pozycji wyprostowanej jest męczący. Problem polega na tym, że dyski lędźwiowe dolnej części pleców wytwarzają znacznie większy nacisk w pochylonej pozycji siedzącej i z czasem stają się przeciążone i mogą się wybrzuszać. 

Kiedy długo siedzimy mięśnie są utrzymywane w stanie długotrwałego napięcia. Powoduje to ich ucisk na naczynia krwionośne i nerwy obwodowe, zmniejsza się dopływ krwi do napiętych mięśni, a gromadzące się w nich toksyny nie są usuwane. Jest to nienaturalne, sprzeczne z fizjologią człowieka zjawisko, powodujące szybsze zmęczenie mięśniowe.

Poruszanie się, spacerowanie i chodzenie to świetne sposoby na poprawę samopoczucia, ponieważ zmieniają one położenie kręgosłupa lędźwiowego, zmniejszają nacisk na dyski i wspomagają pracę mięśni – dlatego powinieneś tak zaplanować podróż, aby uniknąć siedzenia bez ruchu zbyt długo.  

Przygotuj się do podróży

  • Określ całkowitą odległość podróży i ile mniej więcej czasu Ci to zajmie. Pozwoli ci to zaplanować przerwy w wygodnych miejscach na trasie.
  • Przerwy powinny być robione co 3-4 godziny i powinny trwać co najmniej 10 minut. 
  • Weź ze sobą środki przeciwbólowe (na wszelki wypadek)
  • Zanim wsiądziesz do auta wykonaj ćwiczenia rozciągające i wzmacniające kręgosłup (wiosłowanie, unoszenie nóg czy przysiady)
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Kręgosłup – dlaczego boli i jak sobie pomóc

Badania wskazują na genetyczne predyspozycje do kłopotów z kręgosłupem, ale pokazują też duże znaczenie codziennych nawyków. Medycyna ogranicza jednocześnie stosowanie leków i coraz bardziej stawia na rehabilitację, a nawet na metody alternatywne.

Co robić w czasie podróży

  • Staraj się siedzieć prosto, nie zaokrąglając ramion, nie pochylając się do przodu ani nie odchylając się do tyłu. Garbienie się i pochylanie górnej części pleców i ramion powoduje, że szyja przesuwa się do przodu i wywiera znaczny nacisk mechaniczny na szyję i plecy.
  • Odpoczywaj w wygodnych miejscach np. w restauracji z wygodnymi siedzeniami w klimatyzowanym otoczeniu, co pomoże Ci się zrelaksować i nabrać sił. Zrobienie sobie przerwy na świeżym powietrzu z drewnianymi ławkami może mieć odwrotny skutek – przynajmniej jeśli chodzi o kręgosłup.
  • Rozciąganie szyi i pleców podczas jazdy samochodem i postojów pomoże Ci zachować rozluźnienie mięśni i uniknąć bólu.
  • Dbaj o nawodnienie organizmu – picie wody, soków i napojów sportowych przez całą podróż zapobiegnie skurczom mięśni wywołanym odwodnieniem.
  • Zadbaj o komfort jazdy - weź ze sobą poduszkę lędźwiową (wymusza prawidłowe ustawienie krzywizny kręgosłupa lędźwiowego i zapobiega garbieniu się). Dostępne są też specjalne nakładki na fotel samochodowy, które podpierają kręgosłup na całej długości i amortyzują wstrząsy. 
  • Pamiętaj o ergonomicznym ustawieniu fotela w samochodzie – według badań oparcie powinno być odchylone o 120 stopni w stosunku do siedziska (nie należy siedzieć całkiem prosto). Taka pozycja najmniej obciąża narząd ruchu.   
  • Jeśli jesteś pasażerem weź ze sobą w podróż poduszkę na szyję (zapobiega nadmiernemu napięciu mięśni szyjnego odcinka kręgosłupa i mięśni potylicznych). Możesz też wyposażyć się w podkładkę na siedzisko (wypełniona jest powietrzem, ma anatomiczny kształt), która zmniejsza ucisk na naczynia żylne, dzięki czemu zapobiega obrzękom i drętwieniu nóg podczas długiej podróży. 
  • Rozważ zabranie ze sobą natychmiastowych gorących i zimnych kompresów, na wypadek gdybyś ich potrzebował. Podczas długich podróży stosowanie wilgotnych kompresów może zmniejszyć ryzyko napięcia pleców.

Po podróży

Po zakończeniu podróży upewnij się, że stoisz prosto, z głową uniesioną do góry i ramionami do tyłu. Nie siadaj od razu - rozciąganie może pomóc w leczeniu lub zapobieganiu sztywności.

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

źródło:https://orthopedicnj.com/news/trip-tips-how-to-beat-back-pain-during-holiday-travel

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

    Jelito cienkie i grube to autostrada biegnąca od żołądka po odbyt. Ale też droga łącząca ten organ z centrum dowodzenia – naszym mózgiem. Od zawartości i jakości dostarczanego nią towaru zależy nasz dobrostan. Czym tak naprawdę są jelita, jakich powinny mieć mieszkańców, by funkcjonowały bez zarzutu? Jak dbać o zdrowie jelit i dlaczego?

  • Adobe Stock

    Cukier równa się próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań

  • PAP/Klaudia Torchała

    W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

    W górach, szczególnie tych wysokich, nawet mały błąd czy drobna niedyspozycja mogą kosztować zdrowie lub życie. Dlatego nie należy lekceważyć żadnego sygnału ostrzegawczego płynącego z ciała. To może być niewielki lęk czy ból. Co zrobić jednak, gdy już dojdzie do kryzysu, np. dopadnie nas lub kogoś z naszego otoczenia panika? Przede wszystkim: nie czekać z wezwaniem pomocy – radzą eksperci medycyny i ratownictwa.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy