Konferencyjne rozciąganie

Konferencja naukowa, seminarium podsumowujące projekt czy prezentacje na firmowym spotkaniu oznacza wielogodzinne siedzenie na niewygodnym krzesełku, w jednej pozycji, nierzadko z notatnikiem lub laptopem na kolanach. To może się skończyć poważnym bólem głowy.

Fot. PAP
Fot. PAP

Na konferencji, kiedy przez dłuższy czas siedzimy w jednej pozycji, może być nam niewygodnie.  Ale takie posiedzenie może mieć bardziej dotkliwe  skutki. Najgorsze jest nieustanne pochylanie głowy. Pochylamy ją z wielu powodów: robimy notatki w notesie lub na laptopie, czytamy e-maile i wiadomości w smartfonie. Normalnie, ludzka głowa waży 5-6 kilogramów. Ale kiedy ją pochylamy, realny ciężar, jaki do udźwignięcia ma nasz kręgosłup szyjny wynosi cztery razy tyle, czyli 20-24 kilogramy.

- Siedzenie w takiej, nieprawidłowej pozycji podczas konferencji, długotrwałe siedzenie, to przede wszystkim późniejsze długotrwałe dolegliwości bólowe kręgosłupa, czy bóle głowy, ale też często zawroty głowy. To wszystko wynika z nieprawidłowej postawy kręgosłupa podczas siedzenia – mówi mgr Jakub Nowosad, fizjoterapeuta z centrum rehabilitacji Fizjo4Life.

Aby zapobiec tym dolegliwościom najlepiej byłoby wstawać z krzesła co najmniej raz na godzinę. Niestety, nie zawsze mamy ku temu okazję, bo wykład czy prezentacja trwają znacznie dłużej, a pytania z sali przeciągają się w nieskończoność. Na szczęście, kilka prostych ćwiczeń możemy zrobić na siedząco.

- Jeśli nie mamy możliwości wstania, to każdy, najmniejszy ruch podczas siedzenia będzie działał na naszą korzyść. Po prostu musimy się wiercić, delikatnie podnosić się z krzesła. Trzeba też zwrócić uwagę na głęboki oddech i starać się za długo nie przebywać w jednej i tej samej pozycji – dodaje mgr Nowosad.

Niezależnie jednak od tego, jak bardzo wierciliśmy się w trakcie siedzenia, w czasie przerwy warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających na stojąco:

1.    Masaż spiętych okolic szyi i barku. Warto rozmasować sobie delikatnie mięśnie, żeby zniwelować napięcie.

2.    Skłony w bok. Wyciągając rękę w górę i przechylając ciało, rozciągamy się, aż poczujemy lekki opór w mięśniach.

3.    Podobnie powinno być podczas rozciągania się w górę. Łączymy ręce i unosimy je nad głowę stając na palcach.

4.    Koliste ruchy barków: do przodu i do tyłu.

5.    Rozciąganie mostka. Nabieramy powietrza w płuca, wypinamy pierś, jednocześnie delikatnie odchylając ręce do tyłu.

Od razu poczujemy się lepiej!

Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku