Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
18.12.2020 , 13:30 Aktualizacja: 23.12.2020, 17:19

Błonnik - na co pomaga i gdzie można go znaleźć?

Wiktor Szczepaniak

Większości z nas błonnik pokarmowy kojarzy się przede wszystkim z profilaktyką i leczeniem zaparć. W rzeczywistości jednak jego wpływ na zdrowie jest znacznie szerszy. Sprawdź, jakie są inne, konkretne korzyści zdrowotne, które daje nam regularne spożywanie błonnika, a także w jakich produktach jest go najwięcej.

Błonnik nie jest wcale jednorodną substancją, lecz mieszaniną różnych związków chemicznych, takich jak np. celuloza, pektyny, tzw. skrobia oporna, ligniny, kutyny itd. Różnią się one między sobą nie tylko budową i składem chemicznym oraz właściwościami fizykochemicznymi, lecz także fizjologicznym oddziaływaniem na organizm człowieka. 

Choć błonnik generalnie zaliczany jest przez lekarzy i dietetyków do niezbędnych składników zdrowej diety, to jednak warto też wiedzieć, że w przypadku niektórych grup populacyjnych, a także w przypadku występowania niektórych schorzeń (głównie układu pokarmowego) jego spożycie powinno być limitowane. 

Szczegółowe informacje na temat różnych korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania błonnika, jak też i wspomnianych wyżej ograniczeń czy przeciwwskazań tego dotyczących można znaleźć w poniższym materiale wideo. 

Vik, zdrowie.pap.pl 

Źródła: 

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
 
Medycyna Praktyczna

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1910

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.