dr Aleksandra Wesołowska

archiwum własne

Dr hab. n. o zdr.; prezeska i współzałożycielka Fundacji Bank Mleka Kobiecego, promotorka karmienia piersią i mentorka. Członkini Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka (EMBA); Rady Naukowej Stowarzyszenia Banków Mleka Zjednoczonego Królewska (UKAMB); Naczelnej Komisji Bioetycznej w Polsce; Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją (ISRHML). W latach 2015-2023 kierowała 10 projektami naukowymi dotowanymi ze źródeł takich jak NCBIR, MNISW, MZ oraz ABM oraz zrealizowała projekty w formie zadań publicznych zleconych dla III sektora z funduszy NPZ. Autorka licznych artykułów naukowych w prasie branżowej na temat laktacji, idei i działania banków mleka kobiecego, żywienia niemowląt i małych dzieci w sytuacjach kryzysowych oraz zwiększenia dostępu do badań klinicznych dla populacji kobiet w okresie okołoporodowym.

Materiały Ekspertki

  • Adobe Stock

    Karmienie piersią jak dodatkowy trymestr ciąży

    Karmienie piersią jest jak dodatkowy trymestr ciąży, bo mleko chroni jak płyn owodniowy, dostarczając niezbędnych składników do rozwoju dziecka. O leczniczym działaniu mleka kobiecego, jak również o bezpieczeństwie karmienia, opowiada dr hab. Aleksandra Wesołowska kierująca Uniwersytecką Pracownią Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka Kobiecego w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/prystai

    Cukrzycowa choroba stóp – stop amputacjom

    Cukrzycowa choroba stóp, która wciąż w Polsce w wielu przypadkach prowadzi do amputacji kończyn, powinna być wykrywana jak najwcześniej. Dlaczego tak się nie dzieje? Brakuje wiedzy, profilaktycznych badań, a leczenie szpitalne utrudnia niekorzystne dla placówek rozliczanie świadczeń. Ten węzeł gordyjski można jednak przeciąć. Z sukcesem dokonał tego szpital w Szamotułach. O szczegółach pilotażu opowiada dr hab. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

  • Lęk przed maturą

  • Konwalia może wzmocnić lub zatrzymać serce

  • Cyfrowe technologie służą seniorom

  • Opieka paliatywna – by uśmierzyć ból

  • Adobe Stock

    Nicnierobienie ma wiele korzyści

    Coraz więcej osób wybiera w wolnym czasie samotny relaks, podróże i zwyczajne „nicnierobienie” – pokazują dane z raportu Human Answer Institute i Zymetrii.

  • Paraliżujący strach przed lataniem

  • Tłuszcze trans – metaboliczna trucizna