dr Karolina Pyziak-Kowalska

dr Karolina Pyziak-Kowalska

Specjalistka chorób zakaźnych z Warszawy. Ukończyła I Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie również obroniła doktorat. Od ponad 20 lat pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób wątroby, boreliozy oraz infekcji u kobiet w ciąży. Posiada certyfikat Centrum Medycyny Podróży i doświadczenie w profilaktyce oraz leczeniu chorób tropikalnych. Prowadzi prywatną praktykę „Dbam o Ciebie” w Warszawie, oferując konsultacje i szczepienia. Jest wykładowcą akademickim i autorką publikacji naukowych, m.in. o wirusowym zapaleniu wątroby typu C. W 2020 roku otrzymała Nagrodę za Osiągnięcia Naukowe Fundacji Rozwoju Nauki. Jej praca koncentruje się na leczeniu pacjentów z chorobami zakaźnymi i chorobami wątroby oraz edukacji w zakresie profilaktyki

Materiały Ekspertki

  • Adobe Stock/Prostock-studio

    Zaszczep się! To naprawdę ma sens.

    Szczepienia naprawdę mają sens. Nie zawsze pozwalają uniknąć zachorowania, ale gwarantują lżejsze przechorowanie, zapobiegają odległym, czasem bardzo poważnym powikłaniom. To ważne zarówno w kontekście tworzenia odporności populacyjnej, dzięki której wyeliminowaliśmy niektóre choroby, a także indywidualnej, gdy podróżujemy w egzotyczne miejsca - przekonuje dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Ludzkie ciało z termostatem

    Temperatura ludzkiego ciała w spoczynku jest stabilna nawet przy zmianach temperatury otoczenia. Termostat, który wewnętrznie ją reguluje, znajduje się w mózgu, w podwzgórzu. Nie jest jednak niezawodny – czasem dochodzi do przegrzania organizmu, czyli hipertermii, której najwyższym stopniem jest udar cieplny.

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Proste zasady na upalne dni

  • Czarny bez – superfood czy toksyczna pułapka?

  • Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

  • AdobeStock

    Dieta planetarna wydłuża życie

    Coraz więcej badań potwierdza, że sposób, w jaki się żywimy, może znacząco wpływać na tempo starzenia się organizmu oraz na jakość życia w starszym wieku. W kontekście starzejącego się społeczeństwa naukowcy zwracają szczególną uwagę na tzw. zdrowe starzenie się, czyli takie, które pozwala jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, psychiczną i poznawczą, przy jednoczesnym braku poważnych chorób przewlekłych - mówi dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka think tanku Żywność dla Przyszłości Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy.

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP