Czy pęcherze po oparzeniu należy przekłuwać?

To MIT. Pęcherze są wypełnione płynem surowiczym. Nie powinno się ich samemu przebijać, bo może dojść do zakażenia rany. Nie należy też przemywać oparzonej skóry spirytusem.

Pęcherze na skórze powstają m.in. w następstwie oparzeń termicznych II stopnia. Dochodzi do nich najczęściej w czasie gotowania, a więc np. po oblaniu się wrzątkiem lub gorącym olejem.

Gdy dojdzie do oparzenia, najważniejsze jest, by jak najszybciej przerwać proces parzenia, chłodząc uszkodzone miejsce przez polanie go chłodną cieczą. Woda nie musi być zimna, może być letnia. Odbierze ona ciepło ze skóry i zahamuje przenikanie temperatury w głąb ciała, a tym samym spłyci głębokość oparzenia.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Sposoby na odciski i pęcherze na stopach

Każdy z nas czasem ma z nimi problem. Aby się pojawiły na stopach wystarczy założyć nowe lub źle dobrane buty, wybrać się na dłuższą wędrówkę albo przetańczyć całą noc - zwłaszcza na obcasach. Czy przekłuwać pęcherze? Jak pozbyć się odcisków? Sprawdź, co radzą specjaliści.

Dlatego, w przypadku oparzenia – na przykład u dziecka – najpierw powinno się je włożyć do wanny i przez kilka minut chłodzić poparzone miejsce letnią wodą, a dopiero potem ściągnąć ubranie i opatrywać oparzone miejsce. Uwaga! Jeśli ubranie przylega do skóry, nie należy go odrywać!

Jeśli rana oparzeniowa jest rozległa, należy przykryć ją jałowym opatrunkiem i pojechać do lekarza. To on zaleci, jakie maści czy okłady powinno się zastosować. Nie powinno się takiej rany przemywać spirytusem, bo m.in. to nasili ból.

W aptekach można też kupić tzw. opatrunki hydrożelowe, które mogą być stosowane na poparzone części ciała.

Oparzenia u dziecka - sprawdź co robić (video)

Przypomnijmy, że wyróżnia się trzy stopnie oparzeń, które zależą od głębokości uszkodzenia:

  • I stopień – zarumienienie, miejsce jest bolesne, piecze.
  • II stopień – obrzęk, pęcherze wypełnione płynem surowiczym, silny ból.
  • III stopień – powstają biało-szare lub żółte strupy, a później blizny.

gap (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP

    Zastrzyk z glukagonem może uratować życie. Kiedy i jak go użyć?

    Jeśli osoba z cukrzycą typu 1 straciła przytomność, możesz uratować jej życie. Tacy pacjenci mają przy sobie glukagon - podawany przy silnym niedocukrzeniu, objawiającym się utratą przytomności, której mogą towarzyszyć drgawki.

  • Adobe Stock

    Cichy zawał nie boli

    Przebiega prawie niezauważalnie. Daje objawy przypominające grypę lub zwykłe przeziębienie. W podobny sposób objawia się choćby niedobór witamin, minerałów i rozmaite nerwice. Trudno go rozpoznać, łatwo go „przechodzić”, dlatego bywa nazywany cichym zabójcą.

  • Fot.mirkograul/Adobe Stock

    Adrenalina zastrzyk ratujący życie. Noś przy sobie, nie lekceważ!

    Adrenalina nie zadziała, jeśli będzie trzymana w lodówce, a owad użądli nas w trakcie spaceru w lesie. Dlatego trzeba ją mieć zawsze przy sobie, jeśli w przeszłości przeżyliśmy wstrząs anafilaktyczny. Jeśli lek pozostaje poza lodówką, to należy go po prostu po sześciu miesiącach wyrzucić – wyjaśnia Serwisowi Zdrowie dr n. med. Piotr Łacwik, alergolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

  • Fot.PAP/M.Kmieciński

    Jak się chronić przed lawiną

    Lawina jest bardzo niebezpieczna. Ucieczka przed nią jest trudna, zaś wydobycie się o własnych siłach spod zwałów śniegu praktycznie niemożliwe. Zobacz, co robić w takiej sytuacji. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę