Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

08.03.2017 , 15:50 Aktualizacja: 24.10.2019, 11:44

Na Facebooku jesteśmy samotni?

To FAKT! Osoby poświęcające dużo czasu na korzystanie z portali społecznościowych mają większe poczucie osamotnienia – wynika z badania uczonych Uniwersytetu w Pittsburghu zamieszczonego w „American Journal of Preventive Medicine”

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

W badaniu brało udział prawie 1,8 tys. ochotników w wieku od 19 do 32 lat, którzy wypełniali kwestionariusze dotyczące częstotliwości korzystania z portali społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Google Plus, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine i LinkedIn) oraz natężenia poczucia izolacji społecznej.

Osoby spędzające na portalach społecznościowych ponad dwie godziny dziennie, miały dwa razy większe poczucie izolacji społecznej niż te, które poświęcały na tego typu aktywność tylko pół godziny dziennie.

Według naukowców, portale społecznościowe zabierają czas potrzebny na budowanie wartościowych relacji w realnym życiu. Poza tym wyidealizowane profile znajomych mogą budzić uczucie zazdrości i sprawiać wrażenie, że inni prowadzą lepsze i szczęśliwsze życie. Z mediów społecznościowych możemy też dowiedzieć się o wydarzeniach (spotkaniach, imprezach), na które nie byliśmy zaproszeni. To wszystko wzmaga uczucie odrzucenia.

Źródło: Brian A. Primack et al., “Social Media Use and Perceived Social Isolation Among Young Adults in the U.S.”, American Journal of Preventive Medicine” 2017

ap

Id materiału: 168

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.