Na Facebooku jesteśmy samotni?

To FAKT! Osoby poświęcające dużo czasu na korzystanie z portali społecznościowych mają większe poczucie osamotnienia – wynika z badania uczonych Uniwersytetu w Pittsburghu zamieszczonego w „American Journal of Preventive Medicine”

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

W badaniu brało udział prawie 1,8 tys. ochotników w wieku od 19 do 32 lat, którzy wypełniali kwestionariusze dotyczące częstotliwości korzystania z portali społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Google Plus, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine i LinkedIn) oraz natężenia poczucia izolacji społecznej.

Osoby spędzające na portalach społecznościowych ponad dwie godziny dziennie, miały dwa razy większe poczucie izolacji społecznej niż te, które poświęcały na tego typu aktywność tylko pół godziny dziennie.

Według naukowców, portale społecznościowe zabierają czas potrzebny na budowanie wartościowych relacji w realnym życiu. Poza tym wyidealizowane profile znajomych mogą budzić uczucie zazdrości i sprawiać wrażenie, że inni prowadzą lepsze i szczęśliwsze życie. Z mediów społecznościowych możemy też dowiedzieć się o wydarzeniach (spotkaniach, imprezach), na które nie byliśmy zaproszeni. To wszystko wzmaga uczucie odrzucenia.

Źródło: Brian A. Primack et al., “Social Media Use and Perceived Social Isolation Among Young Adults in the U.S.”, American Journal of Preventive Medicine” 2017

ap

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Zanim kupisz przeczytaj skład

    W 2023 roku do GIS zgłoszono ponad 26 tys. nowych suplementów. "Tymczasem z raportu UOKiK i danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że nie wszystkie produkty zawierają deklarowane substancje w odpowiednich dawkach. Dlatego studenci farmacji postanowili zaanagażować się w kampanię edukacyjną" - mówi mgr farmacji Artur Chojnacki Przewodniczący PTSF.

  • Zawał serca bez miażdżycy. Przyczyną bywa stres, zmęczenie lub używki

  • Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

  • Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Adobe Stock

    Lex Szarlatan uderza w pseudoterapie

    Projekt nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, nazywany też „Lex Szarlatan”, może całkowicie przekształcić rynek usług zdrowotnych, suplementów i tzw. terapii alternatywnych w Polsce. Zakłada m.in. zakaz promowania „uzdrowień” bez podstaw naukowych, obowiązek informowania o braku kwalifikacji medycznych oraz możliwość nakładania kar do 2 mln zł i blokowania treści w sieci przez Rzecznika Praw Pacjenta. O tym jakie konkretne zmiany to oznacza mówi mec. Karolina Pilawska.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP