Na Facebooku jesteśmy samotni?

To FAKT! Osoby poświęcające dużo czasu na korzystanie z portali społecznościowych mają większe poczucie osamotnienia – wynika z badania uczonych Uniwersytetu w Pittsburghu zamieszczonego w „American Journal of Preventive Medicine”

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

W badaniu brało udział prawie 1,8 tys. ochotników w wieku od 19 do 32 lat, którzy wypełniali kwestionariusze dotyczące częstotliwości korzystania z portali społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Google Plus, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine i LinkedIn) oraz natężenia poczucia izolacji społecznej.

Osoby spędzające na portalach społecznościowych ponad dwie godziny dziennie, miały dwa razy większe poczucie izolacji społecznej niż te, które poświęcały na tego typu aktywność tylko pół godziny dziennie.

Według naukowców, portale społecznościowe zabierają czas potrzebny na budowanie wartościowych relacji w realnym życiu. Poza tym wyidealizowane profile znajomych mogą budzić uczucie zazdrości i sprawiać wrażenie, że inni prowadzą lepsze i szczęśliwsze życie. Z mediów społecznościowych możemy też dowiedzieć się o wydarzeniach (spotkaniach, imprezach), na które nie byliśmy zaproszeni. To wszystko wzmaga uczucie odrzucenia.

Źródło: Brian A. Primack et al., “Social Media Use and Perceived Social Isolation Among Young Adults in the U.S.”, American Journal of Preventive Medicine” 2017

ap

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP