Na Facebooku jesteśmy samotni?

To FAKT! Osoby poświęcające dużo czasu na korzystanie z portali społecznościowych mają większe poczucie osamotnienia – wynika z badania uczonych Uniwersytetu w Pittsburghu zamieszczonego w „American Journal of Preventive Medicine”

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

W badaniu brało udział prawie 1,8 tys. ochotników w wieku od 19 do 32 lat, którzy wypełniali kwestionariusze dotyczące częstotliwości korzystania z portali społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Google Plus, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine i LinkedIn) oraz natężenia poczucia izolacji społecznej.

Osoby spędzające na portalach społecznościowych ponad dwie godziny dziennie, miały dwa razy większe poczucie izolacji społecznej niż te, które poświęcały na tego typu aktywność tylko pół godziny dziennie.

Według naukowców, portale społecznościowe zabierają czas potrzebny na budowanie wartościowych relacji w realnym życiu. Poza tym wyidealizowane profile znajomych mogą budzić uczucie zazdrości i sprawiać wrażenie, że inni prowadzą lepsze i szczęśliwsze życie. Z mediów społecznościowych możemy też dowiedzieć się o wydarzeniach (spotkaniach, imprezach), na które nie byliśmy zaproszeni. To wszystko wzmaga uczucie odrzucenia.

Źródło: Brian A. Primack et al., “Social Media Use and Perceived Social Isolation Among Young Adults in the U.S.”, American Journal of Preventive Medicine” 2017

ap

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?