Rozmowy o seksie to profilaktyka zdrowego życia

Wciąż mamy problem z rozmawianiem o seksie, zdrowiu seksualnym i problemach ze zdrowiem seksualnym. Tymczasem to jedna z podstawowych umiejętności w jaką powinniśmy wyposażyć młodych ludzi.

zdj. AdobeStock
zdj. AdobeStock

W wielu domach seks jest tematem tabu. To sprawia, że młody człowiek słysząc to słowo czuje się nieswojo. I nie chodzi nawet o to, że rodzice dali mu negatywny przekaz na temat seksu, lecz po prostu wydaje mu się nie do przyjęcia, aby otwarcie o nim rozmawiać. Z tego powodu dorasta bardzo niewiele wiedząc o seksie, a to może mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. 

-  Edukacja seksualna jest tak naprawdę profilaktyką dla zdrowia i zagrożeń w życiu seksualnym oraz pomocą w osiągnięciu przyjemnej, satysfakcjonującej aktywności seksualnej i budowaniu relacji uczuciowo-erotycznych – przekonuje seksuolog, prof.  Michał Lew-Starowicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Jeśli w odpowiednim momencie młodzi ludzie zdobędą wiedzę seksualną, będą potrafili przewidywać konsekwencje podejmowanych w tej sferze życia decyzji, a tym samym zachowywać się bardziej odpowiedzialnie.

Warto zdać sobie sprawę, że brak rozmów na temat seksu ma konsekwencje na poziomie zdrowia. 

- Choroby przenoszone drogą płciową to nic innego jak brak wiedzy. Osoby, które nie doświadczyły właściwej edukacji seksualnej nie potrafią się właściwie zabezpieczyć, często nie mają pojęcia, że mogą zarazić się niebezpieczną lub uciążliwą chorobą – mówi specjalista.

rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Edukacja niezbędna także w życiu intymnym

Co więcej - brak dostępu do edukacji seksualnej niesie ze sobą ryzyko przemocy, dyskryminacji.

„Prawo do edukacji seksualnej jest częścią prawa do edukacji, w tym prawa do edukacji o prawach człowieka” – przypomina Amnesty Inetrantional.
Choć w XXI wieku trudno w to uwierzyć wciąż zdarzają się młode osoby, które nie są świadome, że mogły zajść w ciąże. Dowiadują się o tym dopiero w szpitalu lub przychodni, gdy przychodzą tam z zupełnie innym problemem, jak np. nastolatka spod Krakowa, która dowiedziała się, że jest w ciąży po wypadku samochodowym.

Informacje o seksie młodzi ludzie najczęściej zdobywają od siebie nawzajem czy od różnych inicjatyw czy organizacji pozarządowych. 

„W szkole, która powinna edukować młodych ludzi w różnych sferach życia, brakuje rozmów o różnorodności płciowej czy różnych orientacjach psychoseksualnych, o akceptacji siebie samego i drugiego człowieka. Ale także o dbaniu o siebie i swoje bezpieczeństwo, o antykoncepcji i przeciwdziałaniu przemocy seksualnej. Dzieci i młodzież, którym tej wiedzy brakuje są często bezbronne w obliczu dyskryminacji czy przemocy. Trudniej im także zrozumieć swoją tożsamość płciową, czy zauważyć, że nie są jedyną osobą homoseksualną w swoim mieście” – zauważa Mikołaj Czerwiński, koordynator ds. równego traktowania w Amnesty International Polska, w artykule opublikowanym na stronie organizacji.

Zdaniem psychologów otwarta rozmowa z dzieckiem o seksualności sprzyja budowaniu relacji opartej na szczerości i zaufaniu. Jeśli krępujemy się warto sięgnąć po książki, których teraz jest sporo na rynku. Wskażą nam one język, jakim możemy o tym rozmawiać, jeżeli mamy z tym kłopot, znajdziemy podpowiedzi jak się do tego zabrać. Możemy też jakieś książki podsunąć nastolatkowi.

Fot. PAP/P.Werewka

Udany seks: pewne, że pomaga w relacji, niepewne – jak go mieć

Udane życie intymne to jedna z podstaw satysfakcjonującego związku dla większości par. Jednak nie ma jednej recepty na to, jak takie udane pożycie stworzyć. Każdy człowiek ma indywidualne potrzeby w tym względzie.

Co musi wiedzieć młody człowiek zanim rozpocznie aktywne życie seksualne

  • Seksualność jest zdrową, naturalną i towarzyszącą przez całe życie częścią człowieka.
  • Wywieranie presji czy stosowanie jakiegokolwiek przymusu, aby skłonić ludzi do robienia rzeczy wbrew im samym oraz jakiekolwiek inne wykorzystywanie jest złe.
  • Każda osoba sama odpowiada za swoje zachowania i konsekwencje tych zachowań.
  • Zachowania seksualne wysokiego ryzyka mogą prowadzić do chorób. Dlatego ważne jest, aby być świadomym tych zachowań – tylko w ten sposób możemy chronić siebie i innych.
  • Seks bez zabezpieczenia zwiększa ryzyko zarażenia się wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak chlamydia, rzeżączka, kiła i rzęsistkowica. W przypadku braku zabezpieczenia płyny ustrojowe, takie jak krew i nasienie, przechodzą bez ograniczeń od jednego partnera do drugiego podczas seksu. Podobnie jak wirus i inne infekcje. Najlepszym rozwiązaniem, aby tego uniknąć są prezerwatywy.
  • Im więcej partnerów seksualnych, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wiążąc się z kimś warto znać jego historię seksualną. Osoby zarażone chorobą przenoszoną drogą płciową powinny poinformować o tym swojego partnera seksualnego.
  • Seks analny jest najbardziej ryzykowną formą seksu, ponieważ wyściółka odbytu jest znacznie cieńsza niż pochwa i może zostać łatwo uszkodzona. Prawidłowe stosowanie prezerwatyw na bazie lateksu w połączeniu z odpowiednią ilością lubrykantu na bazie wody lub silikonu pomaga obniżyć ryzyko.
  • Nawet jeśli ktoś zarazi się chorobami przenoszonymi drogą płciową, istnieje wiele dostępnych form leczenia, które w większości przypadków prowadzą do całkowitego wyleczenia. Osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych powinny używać prezerwatyw a w razie niepokojących objawów nie zwlekać z wizytą u lekarza.  

Gdzie nastolatki mogą szukać wiedzy o seksie:
•    „Grupa PONTON”,
•    „Fundacja SEXEDPL”, 
•    „Fundacja AVALON”, 
•    „Platforma WETALK”

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Sektor zdrowia wzywa do pilnej zmiany regulacji w sprawie chemikaliów

    Materiał promocyjny

    Health and Environment Alliance (HEAL), wspólnie z przedstawicielami środowisk medycznych, naukowych oraz organizacji społecznych, apeluje do decydentów o opracowanie krajowego planu działania na rzecz ograniczenia wpływu szkodliwych chemikaliów na zdrowie oraz o rewizję unijnych przepisów. Apel został zaprezentowany 10 czerwca w Warszawie podczas „I Międzynarodowej Konferencji: Profilaktyka chorób przez ograniczenie narażenia na szkodliwe chemikalia”.

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • zdj. AdobeStock

    Dziecko bezpieczne w tropikach

    Materiał promocyjny

    Wybierając się z małym dzieckiem w tropiki musimy pamiętać, że układ odpornościowy dziecka w pełni rozwija się dopiero około 12. roku życia. To powoduje, że mają one niekiedy bardziej burzliwy przebieg chorób. Czyli biegunka, z którą dorosły poradzi sobie sam, u dziecka może spowodować ogromne problemy. Proces chorobowy, ze względu na ich masę może przebiegać znaczeni szybciej niż u dorosłego. Dlatego do takiej podróży trzeba się dobrze przygotować - mówi pediatra dr Dagmara Pokorna-Kałwak z Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

  • Adobe Stock

    RSV – szczególnie niebezpieczny po 60. roku życia, nowe dane potwierdzają niewystarczającą świadomość w grupie ryzyka

    Materiał promocyjny

    RSV to jeden z najczęstszych i najbardziej zaraźliwych wirusów atakujących drogi oddechowe, szczególnie niebezpieczny dla seniorów po 60. roku życia. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Wygraj z RSV. Zaszczep się”, aż 50 proc. osób w grupie wiekowej 65+ nigdy nie słyszało o RSV, a 38 proc. nie ma szczegółowej wiedzy na temat przebiegu infekcji. Jednocześnie niemal jedna trzecia badanych ocenia swój stan zdrowia jako zły, podczas gdy choroby przewlekłe dodatkowo zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP