Materiał promocyjny

Chorzy po udarze potrzebują empatii

Czują się samotni, niezrozumiani. Niektórym trudno zmobilizować się do aktywności fizycznej. Popadają w zwątpienie, a nawet depresję. Myślałem, że już nigdy nie będę się ruszać - wyznał aktor Jacek Rozenek. To wszystko działo się na V Kongresie Pacjent w Centrum zorganizowanym przez DOZ S.A. Razem dla zdrowia i zrozumienia wystąpili seniorzy, lekarze i farmaceuci.

Jacek Rozenek, aktor i mentor, który przeszedł przez piekło choroby. Po podwójnym udarze, z prawą stroną ciała sparaliżowaną, przez dwa i pół roku codziennie pokonywał własne ograniczenia, ucząc się na nowo funkcjonować.

„Myślałem, że już nigdy nie będę mógł się ruszać. Po udarze zostałem sam, a wtedy pojawił się gniew i rozgoryczenie - opowiadał Rozenek. - Byłem bez pieniędzy, bez pracy, bez samochodu.

Kluczem do powrotu do zdrowia jest systematyczna rehabilitacja i aktywność fizyczna. Rozenek rozpoczął od ćwiczeń w wodzie, a następnie codziennie pokonywał kolejne metry na rowerze, nawet gdy wszystko wydawało się beznadziejne.

„Codziennie na rowerze przemierzałem 80 km, aby dojechać na rehabilitację, bo nie miałem innego sposobu” - podkreślał Jacek Rozenek. - Determinacja była u mnie olbrzymia. Chciałem wydostać się z tej „ciemnej doliny” do życia, do świata”.

Moc determinacji i nadziei

„Jeśli mi się udało, to na pewno innym udarowcom też się uda. Kluczem jest wytrwałość i ćwiczenia. Teraz moim celem jest dawanie przykładu” - mówi aktor. „Chcę pokazać ludziom, że można, że da się wrócić do życia i zyskać na nowo wolę oraz siłę, jeśli tylko się nie poddamy” - dodaje.

Jedna z uczestniczek Kongresu ze wzruszeniem poprosiła o zdjęcie ze znanym aktorem: „Mój mąż jest trzy lata po udarze. Nie chce ćwiczyć, jest w złym stanie. Gdyby był bardziej aktywny, byłoby inaczej. Chcę mu pokazać, jak można wyglądać, gdy się ćwiczy i gdy się ma wolę życia” - uzasadniła pani Krystyna.

Jacek Rozenek zaapelował do wszystkich, aby nie obwiniać ludzi po udarze, którzy nie chcą ćwiczyć.

„To nie jest prawda, że nie mają chęci. Oni po prostu są w takim miejscu, że trudno im ruszyć dalej. Wymaga to ogromnej siły, a często i zrozumienia bliskich, którego brakuje” - mówi aktor, który z konsekwencjami udaru zmierzył się wzorowo.

Historii Jacka Rozenka słuchało ponad dwustu seniorów reprezentujących organizacje pacjentów z całej Polski zgromadzone na V Kongresie Pacjent w Centrum Uwagi, zorganizowanym przez DOZ S.A. w Pałacu Kultury i Nauki. Nie tylko poszerzyli wiedzę na temat zdrowia, ale także odnaleźli siłę i nadzieję w trudnych chwilach związanych z chorobą, ale też z samotnością.

„To wydarzenie było wyjątkowe nie tylko ze względu na merytoryczną wartość, lecz także za sprawą poruszających chwil, które przypominały, że nie jesteśmy sami w świecie, tak różnym od tego, który pamiętamy” - mówi Alicja z Warszawy.

Polska jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie

Prof. Tomasz Targowski - konsultant krajowy ds. geriatrii, podał dramatyczne statystyki: Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Co więcej, aż 90 proc. osób powyżej 80. roku życia cierpi na wielochorobowość, co oznacza, że wymagają różnych podejść terapeutycznych.

„Żyjemy coraz dłużej, ale musimy pamiętać, że starzenie się, to nie tylko okazja do świętowania kolejnych lat, lecz także konieczność zadbania o swoje zdrowie” - podkreślił profesor Targowski.

Z badań Polsenior2 wynika, że wielochorobowość dotyka w Polsce 58 proc. osób po 65. roku życia, podczas gdy średnia europejska to 37 proc.

Główne przyczyny zgonów to choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory, choroby oddechowe. Rak płuc, nowotwory sutka u kobiet oraz choroby układu oddechowego często łączony z paleniem i zanieczyszczonym środowiskiem.

Cukrzyca i jej rola w starzeniu się społeczeństwa

Prof. Tomasz Targowski zwrócił uwagę na rosnącą częstość występowania cukrzycy typu 2 wśród seniorów. Dotyka ona aż 20 proc. tej grupy wiekowej. Zaburzenia lipidowe, hipercholesterolemia oraz otyłość są równie powszechne. Wymaga to zatem od medycyny profilaktycznej jeszcze większej uwagi i działań zapobiegawczych.

Profilaktyka - klucz do dłuższego i lepszego życia

Podczas Kongresu Pacjent w Centrum Uwagi podkreślano, jak istotne są badania profilaktyczne, wczesne wykrywanie chorób oraz właściwe przyjmowanie leków. Szczególnie ważne jest monitorowanie ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu, zwłaszcza u osób z migotaniem przedsionków, u których ryzyko to jest aż 5-krotnie wyższe. Natomiast rehabilitacja po udarze jest procesem długotrwałym, wymagającym ogromnej dyscypliny i systematyczności.

Źródło informacji: Media dla Zdrowia
 

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Sektor zdrowia wzywa do pilnej zmiany regulacji w sprawie chemikaliów

    Materiał promocyjny

    Health and Environment Alliance (HEAL), wspólnie z przedstawicielami środowisk medycznych, naukowych oraz organizacji społecznych, apeluje do decydentów o opracowanie krajowego planu działania na rzecz ograniczenia wpływu szkodliwych chemikaliów na zdrowie oraz o rewizję unijnych przepisów. Apel został zaprezentowany 10 czerwca w Warszawie podczas „I Międzynarodowej Konferencji: Profilaktyka chorób przez ograniczenie narażenia na szkodliwe chemikalia”.

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • zdj. AdobeStock

    Dziecko bezpieczne w tropikach

    Materiał promocyjny

    Wybierając się z małym dzieckiem w tropiki musimy pamiętać, że układ odpornościowy dziecka w pełni rozwija się dopiero około 12. roku życia. To powoduje, że mają one niekiedy bardziej burzliwy przebieg chorób. Czyli biegunka, z którą dorosły poradzi sobie sam, u dziecka może spowodować ogromne problemy. Proces chorobowy, ze względu na ich masę może przebiegać znaczeni szybciej niż u dorosłego. Dlatego do takiej podróży trzeba się dobrze przygotować - mówi pediatra dr Dagmara Pokorna-Kałwak z Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

  • Adobe Stock

    RSV – szczególnie niebezpieczny po 60. roku życia, nowe dane potwierdzają niewystarczającą świadomość w grupie ryzyka

    Materiał promocyjny

    RSV to jeden z najczęstszych i najbardziej zaraźliwych wirusów atakujących drogi oddechowe, szczególnie niebezpieczny dla seniorów po 60. roku życia. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Wygraj z RSV. Zaszczep się”, aż 50 proc. osób w grupie wiekowej 65+ nigdy nie słyszało o RSV, a 38 proc. nie ma szczegółowej wiedzy na temat przebiegu infekcji. Jednocześnie niemal jedna trzecia badanych ocenia swój stan zdrowia jako zły, podczas gdy choroby przewlekłe dodatkowo zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP