Materiał promocyjny

Kobiety dla kobiet. Co myślą artystki o pracy nad „Kalendarzem Artystycznym”?

Marka Gedeon Richter Polska ponownie połączyła siły z Andrzejem Pągowskim, tworząc kolejną edycję „Kalendarza Artystycznego”. W tym roku słynny grafik do współpracy zaprosił dwie artystki: Joannę Szumską i Renatę Magdę, które wspólnie z nim stworzyły portrety kobiet, w roli czterech żywiołów. Efektem jest zachwycający zbiór unikalnych dzieł sztuki.

Gedeon Richter Polska
Gedeon Richter Polska

Gedeon Richter Polska to firma, która od lat skupia się na kobiecym zdrowiu. Specjalizuje się m.in. w terapiach hormonalnych, leczeniu niepłodności, menopauzy, mięśniaków macicy i innych schorzeń. Jednak poza samą produkcją leków firma angażuje się także w inicjatywy edukacyjne i wizerunkowe, które pomagają zwrócić uwagę na profilaktykę kobiecego zdrowia. Jednym z takich projektów jest tworzony od 14 lat „Kalendarz Artystyczny”, którego dyrektorem artystycznym jest znakomity grafik - Andrzej Pągowski. W tym roku do wykonania ilustracji zaprosił dwie artystki: Joannę Szumską i Renatę Magdę. Wraz z nim stworzyły wizualizacje żywiołów: wody, powietrza, ognia i ziemi. Praca nad obrazami okazała się dla nich nie tylko dużym wyzwaniem, ale i artystycznym spełnieniem.

Image
Gedeon Richter Polska
Gedeon Richter Polska

Projekt jedyny w swoim rodzaju

„Kalendarz Artystyczny” to niezwykłe, limitowane wydawnictwo, w którym każdego roku prezentowane są dzieła stworzone przez różnych artystów. Trafia on do precyzyjnie wyselekcjonowanej grupy odbiorców, w tym liderów opinii w medycynie i farmacji. Celem projektu jest zwrócenie ich uwagi na profilaktykę zdrowia kobiet oraz poszukiwanie rozwiązań, które ułatwiają im codzienne życie. Sam w sobie, jest pięknym zbiorem dzieł sztuki.

„Wiedziałam, że >>Kalendarz Artystyczny<< jest unikatowy, dlatego byłam mile zaskoczona i wyróżniona zaproszeniem do projektu przez pana Andrzeja Pągowskiego” - opowiada Joanna Szumska.

„To duży prestiż być w gronie wybrańców, którzy do tej pory wnieśli swój wkład w ten projekt. Dodatkowo, zwrócenie uwagi na zdrowie poprzez sztukę jest niezwykle wartościowe, ponieważ angażowanie społecznych emocji wokół czegoś pięknego i twórczego ma ogromną moc” - dodaje artystka.

Podobnego zdania jest malarka Renata Magda, która również stworzyła prace do tegorocznego „Kalendarza Artystycznego”. Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, że było to również wyzwanie.

„Gdy zostałam zaproszona do projektu przez pana Andrzeja Pągowskiego, byłam mile zaskoczona i czuję się wyróżniona jako artystka, że wzięłam udział w tym projekcie” - opowiada Renata Magda.

Image
Gedeon Richter Polska
Gedeon Richter Polska

Jak zilustrować „żywioły kobiet”?

Chociaż co roku „Kalendarz Artystyczny” składa się z wyjątkowych obrazów, ich tematyką zawsze są kobiety. Tym razem zadaniem twórców było ich przedstawienie w roli czterech żywiołów. Obie artystki przyznają, że do tej pory rzadko wykonywały prace na zamówienie, a tymczasem w przypadku tego projektu okazało się to niezwykle ciekawym doświadczeniem.

„Rzadko maluję na zlecenie, jednak zadany temat był idealny, bo wpisuje się w moją twórczość” – wyjaśnia Joanna Szumska, która często czerpie inspiracje z natury, muzyki i poezji.

„W centrum niemal każdego mojego obrazu jest kobieta, a wokół niej buduję historię. Często stosuję metafory, co świetnie sprawdziło się w pracy nad >>Kalendarzem Artystycznym<<. Przykładowo w portrecie >>kobiety - Ziemi<< wykorzystałam owoce, bo to właśnie ziemia je rodzi. Błękitne wstążki obrazują rzeki, w tle widać szachownicę pól. Na tej konkretnej ilustracji widać także myszarkę, a te gryzonie często dokarmiam zimą. Całość jest więc nieprzypadkowa i bardzo spójna z moją koncepcją” - dodaje.

„Żywioły kobiet” okazały się też ciekawą inspiracją dla Renaty Magdy, która również często na swoich obrazach przedstawia płeć piękną. Zwraca też uwagę na detale i krajobrazy.

„Temat postanowiłam potraktować trochę symbolicznie” - opowiada.

„Oprócz samotnej postaci kobiecej, która znajduje się w centrum uwagi, na moich ilustracjach nie brakuje elementów z papieru, które towarzyszą mi od lat i są dla mnie charakterystyczne. Przykładowo w mojej interpretacji >>ziemia<< to archetyp byka, który jest widoczny w postaci origami. Konsekwentnie, w portrecie >>kobiety – powietrze<< widać samolociki, przy temacie >>wody<< są to papierowe łódki, a na obrazie „ogień” widać złożonego z papieru raka. Nie do końca było mi łatwo tworzyć pod >>temat<<, ale widząc efekt ostateczny, wiem, że w tym przypadku mogłoby stać się to inspiracją dla mojej dalszej twórczości” - opowiada artystka.

Image
Gedeon Richter Polska
Gedeon Richter Polska

Technika a efekty

„Kalendarz Artystyczny” w całości jest spójnym projektem, mimo iż prace całkowicie się różnią. Nie tylko poprzez odmienną interpretację tematu, ale także konkretną technikę i styl danego artysty, co czyni wydawnictwo jeszcze bardziej ciekawym i niepowtarzalnym.

„Przy pracy nad ilustracjami do >>Kalendarza Artystycznego<< w dużym stopniu skupiałam się na samym procesie tworzenia” - opowiada Renata Magda.

„Stosuję technikę akrylową, która obecnie należy do najpopularniejszych w malarstwie, a jeszcze na początku lat 2000 w ogóle nie była tak powszechna. Jedynym znanym wcześniej artystą, który eksperymentował z akrylem był Zbigniew Beksiński. W pracy nad >>Kalendarzem Artystycznym<< z pewnością ta technika świetnie się sprawdziła, bo farby wysychają dość szybko. To pomogło mi w stworzeniu czterech obrazów w konkretnym czasie. Finalnie jestem bardzo zadowolona, a moim ulubionym obrazem z całej czwórki żywiołów jest >>Powietrze<<, bo dosłownie, tam można poczuć ten wiatr. Gdybym znów dostała propozycję stworzenia dzieł do >>Kalendarza Artystycznego<<, z pewnością bym się zgodziła. Ze strony pana Andrzeja Pągowskiego spotkałam się z dużą życzliwością i przychylnością, więc taka współpraca byłaby przyjemnością” - dodaje.

Joanna Szumska także deklaruje, że ponownie chętnie zaangażowałaby się w prace nad „Kalendarzem Artystycznym” i jest zadowolona z ostatecznego efektu. „Tak jak wspomniałam, nie maluję na zamówienie, ale ten projekt tworzyłam z wielką przyjemnością” - opowiada.

„Obrazy maluję techniką olejną, która jest dosyć wymagająca. Muszę czekać aż warstwa wyschnie, aby położyć kolejną. To mnie dodatkowo motywowało, żeby się sprężyć. Inaczej z pewnością już bym zmieniała koncepcję, dokładała kolejne warstwy. Jestem bardzo zadowolona z tego, co stworzyłam” - podsumowuje artystka.

Więcej informacji o Kalendarzu Artystycznym Gedeon Richter Polska dostępnych jest na oficjalnej stronie: https://www.gedeonrichter.pl/kalendarz-artystyczny/

Image
Gedeon Ritcher Polska
Gedeon Ritcher Polska

Źródło informacji: Gedeon Richter Polska
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Dr Rabczenko: mężczyźni palą więcej niż kobiety, co przekłada się na poważne skrócenie długości życia.

    Materiał promocyjny

    Behawioralne czynniki ryzyka jak np. palenie papierosów silnie wpływają na zdrowie całej populacji, często te nawyki wyrabiane są w dzieciństwie pod wpływem domu i otoczenia - wskazał dr Daniel Rabczenko z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowaniach 2025”. Ekspert zwrócił uwagę, że mężczyźni palą więcej niż kobiety w każdej grupie wiekowej, co mocno skraca im życie.           

  • AdobeStock

    Proste sposoby na upały

    Uwaga - gdy jest zbyt gorąco, wentylator może nawet zaszkodzić – przestrzegają specjaliści. Istnieją jednak różne, proste metody, które w razie naprawdę wysokich temperatur pomogą zachować zdrowie i komfort.

  • Adobe

    Rodzina w podróży

    Materiał promocyjny

    O szczepionkowym wirusie polio, który w ściekach nabiera zjadliwości, bagatelizowanych meningokokach i o zapomnianej wściekliźnie. Ale przede wszystkim o tym, jak bezpiecznie wyjechać na egzotyczne wakacje rozmawiamy z dr Joanną Stryczyńską-Kazubską, lekarzem pediatrą ze Steps Clinic Poznań.

  • iStock

    Tak klimat uderza w nasze zdrowie

    Materiał promocyjny

    Zmiana klimatu oznacza realne zagrożenia dla zdrowia Polek i Polaków. Rosnąca liczba i długość fal upałów, ekstremalne zjawiska pogodowe i coraz częstsze przypadki chorób wektorowych to tylko wierzchołek góry lodowej. Ale dobra wiadomość jest taka, że wiemy, jak się na to przygotować.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Zanim kupisz przeczytaj skład

    W 2023 roku do GIS zgłoszono ponad 26 tys. nowych suplementów. "Tymczasem z raportu UOKiK i danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że nie wszystkie produkty zawierają deklarowane substancje w odpowiednich dawkach. Dlatego studenci farmacji postanowili zaanagażować się w kampanię edukacyjną" - mówi mgr farmacji Artur Chojnacki Przewodniczący PTSF.

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Lex Szarlatan uderza w pseudoterapie

  • Zawał serca bez miażdżycy. Przyczyną bywa stres, zmęczenie lub używki

  • Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

  • AdobeStock

    Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

    W leczeniu białaczek limfoblastycznych immunoterapia zwiększa szanse na wyzdrowienie także dzieciom z grupy wysokiego ryzyka nawrotu choroby. Daje też mniej toksycznych skutków ubocznych i nie wymaga hospitalizacji. Staramy się, aby była dostępna w ramach programu lekowego – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  • Proste sposoby na upały

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP