Materiał promocyjny

Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich

„Ogłoszone 9 grudnia nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) to ważne i przydatne narzędzie dla pacjentów poszukujących możliwości korekty wady wzroku” -komentuje Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.

Optegra
Optegra

„Pacjenci poszukujący kliniki chirurgii refrakcyjnej i chcący bezpiecznie zrobić korekcję wady wzroku wręcz powinni postępować zgodnie z wytycznymi Stowarzyszenia” - podkreśla ekspertka.

Pacjent powinien uzyskać od placówki medycznej informację, czy stosuje się ona do wytycznych w zakresie: od kwalifikacji, poprzez sam zabieg i opiekę pooperacyjną, a także wzorce jakości opieki nad pacjentem poddanym zabiegowi.

Wytyczne zawierają także konkretne wskazania dotyczące placówki medycznej. Opisują wymagania techniczne i formalne dotyczące urządzenia laserowego służącego do przeprowadzania operacji.

„Jednolity model postępowania chirurgicznego ma zapewnić pacjentom bezpieczeństwo” - zapewnia Agnieszka Szpara.

Według niej, rosnąca popularność metod korekcji wzroku wymagała stworzenia rekomendacji dla świadczeniodawców, aby pacjent czuł się bezpiecznie i mógł podejmować decyzję o wyborze placówki medycznej zgodnej właśnie z rekomendowanymi standardami.

Te wytyczne zostały podpisane przez kluczowe osoby ze środowiska chirurgów refrakcyjnych, reprezentujące najważniejsze ośrodki w Polsce.

Jak podkreśla Agnieszka Szpara pacjenci dla swojego bezpieczeństwa przede wszystkim powinni sprawdzić, czy chirurdzy refrakcyjni są zarejestrowani w Sekcji Chirurgii Refrakcyjnej Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) lub Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO), lub czy są członkami międzynarodowego stowarzyszenia chirurgii refrakcyjnej (np. ESCRS).

Według ekspertów przy okazji kwalifikacji do zabiegu korekcji wzroku warto poprosić o pokazanie urządzeń i gabinetu zabiegowego oraz zapytać o sprzęt personel medyczny lub obsługę placówki. Jeśli budzi to wątpliwości, warto rozważyć inną placówkę.

„Badanie w klinice i kontakt z doświadczonym chirurgiem są kluczowe. Bezpośrednia rozmowa z operatorem wykonującym zabieg to możliwość uzyskania wiarygodnych informacji o jego efektach" - mówi Andrzej Dmitriew, dyrektor Medyczny Kliniki Okulistycznej reOptis w Poznaniu.

Więcej informacji na stronie SCOP.

Źródła

PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Rodzina w podróży

    Materiał promocyjny

    O szczepionkowym wirusie polio, który w ściekach nabiera zjadliwości, bagatelizowanych meningokokach i o zapomnianej wściekliźnie. Ale przede wszystkim o tym, jak bezpiecznie wyjechać na egzotyczne wakacje rozmawiamy z dr Joanną Stryczyńską-Kazubską, lekarzem pediatrą ze Steps Clinic Poznań.

  • AdobeStock/Halfpoint

    Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

    Jednym ze sposobów pomocy osobom z poważną otyłością są operacje bariatryczne, które polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub zmianie przebiegu przewodu pokarmowego. Stosowane metody są coraz lepsze, a naukowcy coraz dokładniej analizują długotrwałe skutki takich zabiegów. W większości efekty są pozytywne – wynika z badań.

  • PAP/S. Leszczyński

    Eksperci: rośnie liczba pacjentów z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi

    Materiał promocyjny

    Na konieczność zmian w systemie leczenia osób z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi, które umożliwiłyby zabezpieczenie dla tej grupy wszystkich świadczeń zdrowotnych wskazywali eksperci uczestniczący w debacie „Potrzeby i wyzwania w polskiej hematologii i hematoonkologii". Ich zdaniem jest to bardzo istotne, gdyż w ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań, brakuje hematologów, a czas oczekiwania w specjalistycznych poradniach wydłuża się.

  • AdobeStock

    Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

    Wakacje to okres, w którym znacząco rośnie liczba problemów urologicznych: odwodnienie, nadmierne pocenie się i zmiany nawyków higienicznych tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii w układzie moczowym. I choć fizjologicznie kobiety częściej narażone są na zakażenia, latem problem ten często dotyczy także mężczyzn.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP