Materiał promocyjny

Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich

„Ogłoszone 9 grudnia nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) to ważne i przydatne narzędzie dla pacjentów poszukujących możliwości korekty wady wzroku” -komentuje Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.

Optegra
Optegra

„Pacjenci poszukujący kliniki chirurgii refrakcyjnej i chcący bezpiecznie zrobić korekcję wady wzroku wręcz powinni postępować zgodnie z wytycznymi Stowarzyszenia” - podkreśla ekspertka.

Pacjent powinien uzyskać od placówki medycznej informację, czy stosuje się ona do wytycznych w zakresie: od kwalifikacji, poprzez sam zabieg i opiekę pooperacyjną, a także wzorce jakości opieki nad pacjentem poddanym zabiegowi.

Wytyczne zawierają także konkretne wskazania dotyczące placówki medycznej. Opisują wymagania techniczne i formalne dotyczące urządzenia laserowego służącego do przeprowadzania operacji.

„Jednolity model postępowania chirurgicznego ma zapewnić pacjentom bezpieczeństwo” - zapewnia Agnieszka Szpara.

Według niej, rosnąca popularność metod korekcji wzroku wymagała stworzenia rekomendacji dla świadczeniodawców, aby pacjent czuł się bezpiecznie i mógł podejmować decyzję o wyborze placówki medycznej zgodnej właśnie z rekomendowanymi standardami.

Te wytyczne zostały podpisane przez kluczowe osoby ze środowiska chirurgów refrakcyjnych, reprezentujące najważniejsze ośrodki w Polsce.

Jak podkreśla Agnieszka Szpara pacjenci dla swojego bezpieczeństwa przede wszystkim powinni sprawdzić, czy chirurdzy refrakcyjni są zarejestrowani w Sekcji Chirurgii Refrakcyjnej Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) lub Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO), lub czy są członkami międzynarodowego stowarzyszenia chirurgii refrakcyjnej (np. ESCRS).

Według ekspertów przy okazji kwalifikacji do zabiegu korekcji wzroku warto poprosić o pokazanie urządzeń i gabinetu zabiegowego oraz zapytać o sprzęt personel medyczny lub obsługę placówki. Jeśli budzi to wątpliwości, warto rozważyć inną placówkę.

„Badanie w klinice i kontakt z doświadczonym chirurgiem są kluczowe. Bezpośrednia rozmowa z operatorem wykonującym zabieg to możliwość uzyskania wiarygodnych informacji o jego efektach" - mówi Andrzej Dmitriew, dyrektor Medyczny Kliniki Okulistycznej reOptis w Poznaniu.

Więcej informacji na stronie SCOP.

Źródła

PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Co warto wiedzieć o antyoksydantach

    Antyoksydanty (przeciwutleniacze) są powszechnie wychwalane jako cząsteczki chroniące organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Dla wielu osób stały się synonimem zdrowia – w końcu dieta bogata w warzywa i owoce uchodzi za receptę na długowieczność. Jednak naukowy obraz działania antyoksydantów okazuje się znacznie bardziej złożony. 

  • Expert PR

    CIDP - rzadka choroba, z którą można żyć. Od 1 lipca nowa nadzieja dla pacjentów

    Materiał promocyjny

    Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia (CIDP) to rzadka, wyniszczająca choroba neurologiczna, w której organizm atakuje własne nerwy obwodowe. Choć diagnoza zazwyczaj jest szokiem, to dzięki szybko podjętemu, nowoczesnemu leczeniu wielu pacjentów może wrócić do sprawności. Leczenie CIDP może być w Polsce realizowane w ramach programu lekowego B.67. Od 1 lipca dostępna jest w nim nowa opcja terapeutyczna - immunoglobulina podskórna z hialuronidazą, która może znacząco poprawić jakość życia pacjentów z CIDP, a także przynieść wymierne oszczędności systemowe.

  • Adobe

    Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

    Piorun to jedno z najpotężniejszych zjawisk przyrodniczych – błyskawica o napięciu sięgającym nawet 10 mln woltów i prądzie liczonym w setkach kiloamperów może osiągnąć temperaturę do kilkudziesięciu tysięcy stopni. Wystarczy ułamek sekundy, by doszło do dramatycznych zaburzeń w organizmie. 

  • Adobe

    Zachowaj chłodną głowę

    O tym, jak przeżyć lato i się nie rozchorować rozmawiamy z dr Pawłem Abramczykiem, internistą z Centrum Medyczynego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Między cukrem trzcinowym i białym znak równości

    Cukier trzcinowy to wciąż sacharoza, czyli ta sama cząsteczka, która zawarta jest w cukrze białym. Na ich tle syrop glukozowo-fruktozowy nie jawi się wcale „zdrowszą” alternatywą – wyjaśnia dr Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

  • Co warto wiedzieć o antyoksydantach

  • Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

  • Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

  • W upały pij wodę, ilekroć czujesz pragnienie

Serwisy ogólnodostępne PAP