Materiał promocyjny

Raport HireDoc.com - gdzie i w jakich specjalizacjach brakuje lekarzy?

Długie kolejki do lekarzy, problemy z dostaniem się do specjalisty w ramach NFZ i wydłużony czas oczekiwania na specjalistyczne badania i ich opisy - to tylko niektóre z problemów, na jakie skarżą się Polacy. Z czego wynikają? I jak uzupełnić braki kadrowe w publicznym i prywatnym sektorze zdrowia?

Freepik
Freepik

Dlaczego trudno dostać się do lekarza?

System ochrony zdrowia od lat boryka się z wieloma problemami, wśród których należy wymienić braki kadrowe. Jak wynika z najnowszego raportu OECD „Health et Glance 2023” Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy na mieszkańca (na 1000 mieszkańców przypada średnio 3,4 lekarza) [1]. Mimo że GUS w swoim raporcie dotyczącym zasobów kadrowych w wybranych zawodach medycznych potwierdza, iż wzrosła liczba lekarzy mieszkających w Polsce i posiadających prawo do wykonywania zawodu o 4,3 tys., to specjaliści w wieku 50-59 lat nadal stanowią 20,2% całej dostępnej kadry (grupa ta zajmuje obecnie drugie miejsce wśród lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu według wieku, rok wcześniej plasowała się na pierwszym miejscu) [2]. Oznacza to, że nadal trzeba się liczyć z możliwością odejścia praktykujących specjalistów na emeryturę i potrzebą ich zastąpienia.

W jakich specjalizacjach brakuje lekarzy?

Z raportu „Rynek pracy lekarzy i specjalistów w branży medycznej w trzecim kwartale 2024”, który opracował portal HireDoc.com (https://hiredoc.com/pl) wynika, że największe braki kadrowe są w trzech specjalizacjach: dermatologii, psychiatrii (również w psychiatrii dziecięcej) i stomatologii. Oferty pracy dla każdej z nich w trzecim kwartale 2024 roku stanowiły ponad 5% wszystkich zamieszczonych ogłoszeń [3]. W dalszej kolejności poszukiwani są: pielęgniarki i pielęgniarze, lekarze rodzinni i endokrynolodzy.

Zdecydowana większość ofert pracy (84%) pochodziła z placówek prywatnych. 5% ofert opublikowały Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej (NZOZ), a pozostałe 11% - Ambulatoria, Zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz Oddziały Szpitalne [3].

W jakich województwach brakuje lekarzy?

Najwięcej ofert pochodzi z województwa mazowieckiego. To właśnie z tego regionu była co szósta oferta pracy opublikowana na HireDoc.com w trzecim kwartale tego roku. Spore deficyty kadrowe były widoczne również w województwach: małopolskim, śląskim, wielkopolskim i łódzkim. Warto pamiętać, że 7,7% ofert pracy nie miało wskazanej lokalizacji [3]. Tego typu ogłoszenia dotyczą najczęściej konsultacji prowadzonych w pełni zdalnie z dowolnego miejsca w Polsce bądź oferty pracy w placówkach, które mają lokalizacje w każdym województwie. 

W większości ofert pracy forma zatrudnienia jest bardzo elastyczna. Do lekarza należy decyzja, czy chce pracować na podstawie umowy cywilnoprawnej (B2B), kontraktu, umowy-zlecenia czy umowy o pracę.

Gdzie szukać ofert pracy dla lekarzy?

Oferty pracy skierowane do branży medycznej udostępniane są na portalu HireDoc.com, który rozpoczął działalność w kwietniu 2024 z inicjatywy Grupy Docplanner (jej częścią jest również portal ZnanyLekarz). Serwis daje możliwość bezpłatnego publikowania i jest dostępny dla wszystkich podmiotów powiązanych z obszarem ochrony zdrowia (publicznym i prywatnym). Proste filtry pomagają sprawnie wyszukać oraz porównać oferty, co pozwala w krótkim czasie przejrzeć dużą ilość ogłoszeń z czytelną informacją o warunkach pracy i oferowanym wynagrodzeniu.

Więcej na: hiredoc.com

Źródło informacji: ZnanyLekarz sp. z o. o
 

Źródła

1. Health at a Glance 2023, OECD Indicators, https://www.oecd-ilibrary.org/social-issues-migration-health/health-at-a-glance-2023_7a7afb35-en, dostęp: 20.11.2024.

2. Raport GUS, pt. „Zasoby kadrowe w wybranych zawodach medycznych na podstawie źródeł administracyjnych w 2023 r.”, Główny Urząd Statystyczny: Zasoby kadrowe w wybranych zawodach medycznych na podstawie źródeł administracyjnych w 2023 roku (https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/zasoby-kadrowe-w-wybranych-zawodach-medycznych-na-podstawie-zrodel-administracyjnych-w-2023-roku,28,3.html#:~:text=Przedstawiono%20w%20nim%20wynikowe%20dane%20statystyczne%20dla%20zasob%C3%B3w%20kadr), dostęp: 20.11.2024.

3. Raport Rynek Pracy Lekarzy i specjalistów w Q3 2024, HireDoc.com.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Co warto wiedzieć o antyoksydantach

    Antyoksydanty (przeciwutleniacze) są powszechnie wychwalane jako cząsteczki chroniące organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Dla wielu osób stały się synonimem zdrowia – w końcu dieta bogata w warzywa i owoce uchodzi za receptę na długowieczność. Jednak naukowy obraz działania antyoksydantów okazuje się znacznie bardziej złożony. 

  • Expert PR

    CIDP - rzadka choroba, z którą można żyć. Od 1 lipca nowa nadzieja dla pacjentów

    Materiał promocyjny

    Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia (CIDP) to rzadka, wyniszczająca choroba neurologiczna, w której organizm atakuje własne nerwy obwodowe. Choć diagnoza zazwyczaj jest szokiem, to dzięki szybko podjętemu, nowoczesnemu leczeniu wielu pacjentów może wrócić do sprawności. Leczenie CIDP może być w Polsce realizowane w ramach programu lekowego B.67. Od 1 lipca dostępna jest w nim nowa opcja terapeutyczna - immunoglobulina podskórna z hialuronidazą, która może znacząco poprawić jakość życia pacjentów z CIDP, a także przynieść wymierne oszczędności systemowe.

  • Adobe

    Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

    Piorun to jedno z najpotężniejszych zjawisk przyrodniczych – błyskawica o napięciu sięgającym nawet 10 mln woltów i prądzie liczonym w setkach kiloamperów może osiągnąć temperaturę do kilkudziesięciu tysięcy stopni. Wystarczy ułamek sekundy, by doszło do dramatycznych zaburzeń w organizmie. 

  • Adobe

    Zachowaj chłodną głowę

    O tym, jak przeżyć lato i się nie rozchorować rozmawiamy z dr Pawłem Abramczykiem, internistą z Centrum Medyczynego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

    Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego zamiast syropu glukozowo-fruktozowego (HFCS) w swoich napojach sprzedawanych w USA. W Europie producent tego napoju w klasycznej wersji używa cukru, ale HFCS występuje w wielu innych produktach. O to, czy jego ograniczenie może zatrzymać epidemię otyłości i poprawić zdrowotność społeczeństwa, wciąż spierają się naukowcy. 

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

  • Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

  • Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

  • Edukacja diabetologiczna 2D

  • Adobe

    Co warto wiedzieć o antyoksydantach

    Antyoksydanty (przeciwutleniacze) są powszechnie wychwalane jako cząsteczki chroniące organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Dla wielu osób stały się synonimem zdrowia – w końcu dieta bogata w warzywa i owoce uchodzi za receptę na długowieczność. Jednak naukowy obraz działania antyoksydantów okazuje się znacznie bardziej złożony. 

  • Jak grillować zdrowiej

  • Nurkowanie: kto bezpiecznie może uprawiać ten sport

Serwisy ogólnodostępne PAP