Materiał promocyjny

Raport HireDoc.com - gdzie i w jakich specjalizacjach brakuje lekarzy?

Długie kolejki do lekarzy, problemy z dostaniem się do specjalisty w ramach NFZ i wydłużony czas oczekiwania na specjalistyczne badania i ich opisy - to tylko niektóre z problemów, na jakie skarżą się Polacy. Z czego wynikają? I jak uzupełnić braki kadrowe w publicznym i prywatnym sektorze zdrowia?

Freepik
Freepik

Dlaczego trudno dostać się do lekarza?

System ochrony zdrowia od lat boryka się z wieloma problemami, wśród których należy wymienić braki kadrowe. Jak wynika z najnowszego raportu OECD „Health et Glance 2023” Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy na mieszkańca (na 1000 mieszkańców przypada średnio 3,4 lekarza) [1]. Mimo że GUS w swoim raporcie dotyczącym zasobów kadrowych w wybranych zawodach medycznych potwierdza, iż wzrosła liczba lekarzy mieszkających w Polsce i posiadających prawo do wykonywania zawodu o 4,3 tys., to specjaliści w wieku 50-59 lat nadal stanowią 20,2% całej dostępnej kadry (grupa ta zajmuje obecnie drugie miejsce wśród lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu według wieku, rok wcześniej plasowała się na pierwszym miejscu) [2]. Oznacza to, że nadal trzeba się liczyć z możliwością odejścia praktykujących specjalistów na emeryturę i potrzebą ich zastąpienia.

W jakich specjalizacjach brakuje lekarzy?

Z raportu „Rynek pracy lekarzy i specjalistów w branży medycznej w trzecim kwartale 2024”, który opracował portal HireDoc.com (https://hiredoc.com/pl) wynika, że największe braki kadrowe są w trzech specjalizacjach: dermatologii, psychiatrii (również w psychiatrii dziecięcej) i stomatologii. Oferty pracy dla każdej z nich w trzecim kwartale 2024 roku stanowiły ponad 5% wszystkich zamieszczonych ogłoszeń [3]. W dalszej kolejności poszukiwani są: pielęgniarki i pielęgniarze, lekarze rodzinni i endokrynolodzy.

Zdecydowana większość ofert pracy (84%) pochodziła z placówek prywatnych. 5% ofert opublikowały Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej (NZOZ), a pozostałe 11% - Ambulatoria, Zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz Oddziały Szpitalne [3].

W jakich województwach brakuje lekarzy?

Najwięcej ofert pochodzi z województwa mazowieckiego. To właśnie z tego regionu była co szósta oferta pracy opublikowana na HireDoc.com w trzecim kwartale tego roku. Spore deficyty kadrowe były widoczne również w województwach: małopolskim, śląskim, wielkopolskim i łódzkim. Warto pamiętać, że 7,7% ofert pracy nie miało wskazanej lokalizacji [3]. Tego typu ogłoszenia dotyczą najczęściej konsultacji prowadzonych w pełni zdalnie z dowolnego miejsca w Polsce bądź oferty pracy w placówkach, które mają lokalizacje w każdym województwie. 

W większości ofert pracy forma zatrudnienia jest bardzo elastyczna. Do lekarza należy decyzja, czy chce pracować na podstawie umowy cywilnoprawnej (B2B), kontraktu, umowy-zlecenia czy umowy o pracę.

Gdzie szukać ofert pracy dla lekarzy?

Oferty pracy skierowane do branży medycznej udostępniane są na portalu HireDoc.com, który rozpoczął działalność w kwietniu 2024 z inicjatywy Grupy Docplanner (jej częścią jest również portal ZnanyLekarz). Serwis daje możliwość bezpłatnego publikowania i jest dostępny dla wszystkich podmiotów powiązanych z obszarem ochrony zdrowia (publicznym i prywatnym). Proste filtry pomagają sprawnie wyszukać oraz porównać oferty, co pozwala w krótkim czasie przejrzeć dużą ilość ogłoszeń z czytelną informacją o warunkach pracy i oferowanym wynagrodzeniu.

Więcej na: hiredoc.com

Źródło informacji: ZnanyLekarz sp. z o. o
 

Źródła

1. Health at a Glance 2023, OECD Indicators, https://www.oecd-ilibrary.org/social-issues-migration-health/health-at-a-glance-2023_7a7afb35-en, dostęp: 20.11.2024.

2. Raport GUS, pt. „Zasoby kadrowe w wybranych zawodach medycznych na podstawie źródeł administracyjnych w 2023 r.”, Główny Urząd Statystyczny: Zasoby kadrowe w wybranych zawodach medycznych na podstawie źródeł administracyjnych w 2023 roku (https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/zasoby-kadrowe-w-wybranych-zawodach-medycznych-na-podstawie-zrodel-administracyjnych-w-2023-roku,28,3.html#:~:text=Przedstawiono%20w%20nim%20wynikowe%20dane%20statystyczne%20dla%20zasob%C3%B3w%20kadr), dostęp: 20.11.2024.

3. Raport Rynek Pracy Lekarzy i specjalistów w Q3 2024, HireDoc.com.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Nauka i technologia w medycynie dynamicznie się rozwijają, stawiając przed lekarzami nowe wyzwania. Jak przełożyć wiedzę teoretyczną na praktykę i dotrzeć z rzetelnymi informacjami na temat zdrowia do odbiorców wystawionych na powszechną dezinformację? Centralnymi zagadnieniami VI Kongresu „Zdrowie Polaków” byli pacjent, lekarz i nauka.

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Teva Pharmaceuticals

    5 organizacji non-profit nagrodzonych w konkursie „Leczmy z troską!”

    Materiał promocyjny

    „Leczmy z troską!” – to tytuł konkursu, który docenia inicjatywy organizacji non-profit przywracające medycynie ludzki wymiar. W czwartek, 21 listopada 2024 r. poznaliśmy jego laureatów, którzy otrzymają od organizatora projektu - Teva Pharmaceuticals Polska granty w łącznej kwocie 100 tys. zł. W gronie 5 nagrodzonych znalazły się: Fundacja „Na Ratunek Dzieciom Z Chorobą Nowotworową”, Fundacja Rodzina Kangura, Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół „Pomost” - Centerko, Fundacja „Gdy Liczy się Czas” oraz Fundacja Rak'n'Roll. Wygraj Życie!

  • PAP/P. Werewka

    Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

    Po zabiegu wspomaganym przez robota medycznego Rosa, 75-letni mężczyzna otrzymał implant prawego stawu kolanowego. Do domu wyszedł w pierwszej dobie po operacji. Jeszcze niedawno, kiedy nie było takich robotów, musiałby spędzić w szpitalu około tygodnia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

    Patronat Serwisu Zdrowie