Materiał promocyjny

Raport HireDoc.com - gdzie i w jakich specjalizacjach brakuje lekarzy?

Długie kolejki do lekarzy, problemy z dostaniem się do specjalisty w ramach NFZ i wydłużony czas oczekiwania na specjalistyczne badania i ich opisy - to tylko niektóre z problemów, na jakie skarżą się Polacy. Z czego wynikają? I jak uzupełnić braki kadrowe w publicznym i prywatnym sektorze zdrowia?

Freepik
Freepik

Dlaczego trudno dostać się do lekarza?

System ochrony zdrowia od lat boryka się z wieloma problemami, wśród których należy wymienić braki kadrowe. Jak wynika z najnowszego raportu OECD „Health et Glance 2023” Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy na mieszkańca (na 1000 mieszkańców przypada średnio 3,4 lekarza) [1]. Mimo że GUS w swoim raporcie dotyczącym zasobów kadrowych w wybranych zawodach medycznych potwierdza, iż wzrosła liczba lekarzy mieszkających w Polsce i posiadających prawo do wykonywania zawodu o 4,3 tys., to specjaliści w wieku 50-59 lat nadal stanowią 20,2% całej dostępnej kadry (grupa ta zajmuje obecnie drugie miejsce wśród lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu według wieku, rok wcześniej plasowała się na pierwszym miejscu) [2]. Oznacza to, że nadal trzeba się liczyć z możliwością odejścia praktykujących specjalistów na emeryturę i potrzebą ich zastąpienia.

W jakich specjalizacjach brakuje lekarzy?

Z raportu „Rynek pracy lekarzy i specjalistów w branży medycznej w trzecim kwartale 2024”, który opracował portal HireDoc.com (https://hiredoc.com/pl) wynika, że największe braki kadrowe są w trzech specjalizacjach: dermatologii, psychiatrii (również w psychiatrii dziecięcej) i stomatologii. Oferty pracy dla każdej z nich w trzecim kwartale 2024 roku stanowiły ponad 5% wszystkich zamieszczonych ogłoszeń [3]. W dalszej kolejności poszukiwani są: pielęgniarki i pielęgniarze, lekarze rodzinni i endokrynolodzy.

Zdecydowana większość ofert pracy (84%) pochodziła z placówek prywatnych. 5% ofert opublikowały Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej (NZOZ), a pozostałe 11% - Ambulatoria, Zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz Oddziały Szpitalne [3].

W jakich województwach brakuje lekarzy?

Najwięcej ofert pochodzi z województwa mazowieckiego. To właśnie z tego regionu była co szósta oferta pracy opublikowana na HireDoc.com w trzecim kwartale tego roku. Spore deficyty kadrowe były widoczne również w województwach: małopolskim, śląskim, wielkopolskim i łódzkim. Warto pamiętać, że 7,7% ofert pracy nie miało wskazanej lokalizacji [3]. Tego typu ogłoszenia dotyczą najczęściej konsultacji prowadzonych w pełni zdalnie z dowolnego miejsca w Polsce bądź oferty pracy w placówkach, które mają lokalizacje w każdym województwie. 

W większości ofert pracy forma zatrudnienia jest bardzo elastyczna. Do lekarza należy decyzja, czy chce pracować na podstawie umowy cywilnoprawnej (B2B), kontraktu, umowy-zlecenia czy umowy o pracę.

Gdzie szukać ofert pracy dla lekarzy?

Oferty pracy skierowane do branży medycznej udostępniane są na portalu HireDoc.com, który rozpoczął działalność w kwietniu 2024 z inicjatywy Grupy Docplanner (jej częścią jest również portal ZnanyLekarz). Serwis daje możliwość bezpłatnego publikowania i jest dostępny dla wszystkich podmiotów powiązanych z obszarem ochrony zdrowia (publicznym i prywatnym). Proste filtry pomagają sprawnie wyszukać oraz porównać oferty, co pozwala w krótkim czasie przejrzeć dużą ilość ogłoszeń z czytelną informacją o warunkach pracy i oferowanym wynagrodzeniu.

Więcej na: hiredoc.com

Źródło informacji: ZnanyLekarz sp. z o. o
 

Źródła

1. Health at a Glance 2023, OECD Indicators, https://www.oecd-ilibrary.org/social-issues-migration-health/health-at-a-glance-2023_7a7afb35-en, dostęp: 20.11.2024.

2. Raport GUS, pt. „Zasoby kadrowe w wybranych zawodach medycznych na podstawie źródeł administracyjnych w 2023 r.”, Główny Urząd Statystyczny: Zasoby kadrowe w wybranych zawodach medycznych na podstawie źródeł administracyjnych w 2023 roku (https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/zasoby-kadrowe-w-wybranych-zawodach-medycznych-na-podstawie-zrodel-administracyjnych-w-2023-roku,28,3.html#:~:text=Przedstawiono%20w%20nim%20wynikowe%20dane%20statystyczne%20dla%20zasob%C3%B3w%20kadr), dostęp: 20.11.2024.

3. Raport Rynek Pracy Lekarzy i specjalistów w Q3 2024, HireDoc.com.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • PAP-kadr z filmu

    Prezes Sandoz w Polsce: rozwój Sandoz w Polsce przede wszystkim z korzyścią dla pacjenta

    Materiał promocyjny

    Obecność Sandoz na 10. Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2025) w Katowicach nie była przypadkowa: firma ta jest jednym z liderów leków generycznych i biologicznych biorównoważnych. Posiada swoje zakłady w Polsce i w Europie, a w portfolio ma ok. 1300 produktów leczniczych, w tym ok. 500 dedykowanych dla rynku polskiego.

  • AdobeStock/Minerva Studio

    Nowoczesne monitorowanie cukrzycy daje świadomość własnej choroby

    Materiał promocyjny

    Wraz z postępem medycyny i zmianami, jakie zachodzą w opiece nad pacjentem diabetologicznym, wszyscy uświadamiamy sobie rolę i znaczenie właściwego monitorowania glikemii. Nie chodzi już tylko o sprawdzenie poziomu cukru, ale również - poprzez podniesienie poziomu wiedzy osoby chorej oraz jej zaangażowania w proces leczenia - uniknięcie niebezpiecznych powikłań takich jak: retinopatia, nefropatia, neuropatia i choroby sercowo-naczyniowe.

  • AdobeStock/Felix/peopleimages.com

    Brak apetytu może być winą nowotworu

    „Pacjenci chorzy onkologicznie często mają problem z jedzeniem. Ważne jest, aby zrozumieć, że to nie ich wina. Guz nowotworowy produkuje związki, które informują nasz mózg: „jesteś najedzony”. Do tego dochodzą dolegliwości bólowe, wymioty, zaparcia albo biegunki. Trudno myśleć wtedy o jedzeniu” - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Kapała Kierownik Działu Żywienia Klinicznego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B