W czasie pandemii należy wietrzyć mieszkania?

To FAKT! Podstawowe zasady ochrony przed zakażeniem nowym koronawirusem to zachowywanie społecznego dystansu oraz częste i dokładne mycie rąk bieżącą wodą z mydłem. Ale warto też pamiętać o wietrzeniu mieszkań. To ważne jest zawsze, ale nabiera szczególnej mocy w czasie pandemii wywołanej wirusem przenoszonym drogą kropelkową.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

- To jest katastrofa – można usłyszeć od wielu lekarzy w kontekście zwyczajów wielu Polaków odnośnie wietrzenia mieszkań, nie tylko w czasie pandemii koronawirusa. 

Wielu mieszkańców Polski zbyt rzadko wietrzy mieszkania. Wprawdzie zgodnie z przepisami budowlanymi w każdym pomieszczeniu powinna być zapewniona wentylacja grawitacyjna, która powinna zapewniać wymianę powietrza, to jednak często nie działa ona poprawnie. Polska charakteryzuje się ponadto stosunkowo wysokim wskaźnikiem zagęszczenia mieszkań – są one relatywnie małe i zamieszkiwane przez wiele osób. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku na jedno mieszkanie przypadało średnio 2,66 osoby, a przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania przypadająca na 1 osobę w Polsce wyniosła 27,8 m2. W krajach Europy zachodniej jest ona większa.

Specjaliści zwracają też uwagę, że coraz częściej w Polsce montowane są szczelne okna. Z jednej strony chronią one dobrze przed hałasem, z drugiej – jeśli są szczelnie zamknięte, nie przepuszczają wystarczająco dużo powietrza.

- Z powodu ograniczeń przemieszczania się spędzamy teraz więcej czasu w domach. Im więcej ludzi w mieszkaniu, tym więcej wydychanego przez nich powietrza, pary wodnej, drobnoustrojów oraz parowania wody z potu. Zwiększa się wilgotność, a to służy wielu patogenom, w tym koronawirusowi - m.in. długo unoszą się, zamiast opadać. Można wnioskować, że w pewnym momencie, jeśli mieszkanie nie jest wietrzone, między ludźmi w nim przebywającymi dochodzi do całkowitej wymiany drobnoustrojów – mówi prof. Wiesław Jędrzejczak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

O częste wietrzenie mieszkań, zwłaszcza w blokach, apeluje też alergolog i internista prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zwraca przy tym uwagę na zwiększenie się poziomu wydychanego przez ludzi ditlenku węgla w niewietrzonym mieszkaniu.

jw/

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy