Szczepienia przeciwko COVID-19 a wariant indyjski koronawirusa

Wariant indyjski SARS-CoV-2 jest w Polsce, ale dostępne szczepionki dają ochronę także i przed nim. Nie ma też dowodów na to, że nowy wariant powoduje cięższy przebieg COVID-19 niż brytyjski. Te informacje, łącznie z wiadomościami na temat liczby mieszkańców Polski, którzy przyjęli szczepionkę, nie zwalniają jednak ze zdrowego rozsądku, czyli przestrzegania zasady DDM: dystans, dezynfekcja, maseczki.

Fot. PAP
Fot. PAP

Pojawienie się w Polsce wariantu indyjskiego wirusa SARS-CoV-2 (oznaczonego skrótowcem B.1.617) było jedynie kwestią czasu – pomimo ograniczeń w podróżach ludzie nadal przemieszczają się po świecie. Wariant B.1.617 zidentyfikowano po raz pierwszy w Indiach w trzecim kwartale 2020 r. W Wielkiej Brytanii zidentyfikowano go w lutym tego roku.

Minister zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował 4 maja, że w Polsce są dwa ogniska mutacji indyjskiej koronawirusa: w okolicach Warszawy i Katowicach. Stwierdzono 16 przypadków zakażenia tym wariantem patogenu. To oczywiście nie oznacza, że nie ma takich przypadków więcej – nie wszystkie próbki od zakażonych pacjentów poddawane są sekwencjonowaniu pozwalającemu na określenie wariantu koronawirusa.

Fot. PAP/K. Kamiński

Mutacje wirusa SARS-CoV-2: zagrożenia i… szanse

Mutacje kojarzą nam się źle. Boimy się, że te w wirusie SARS-Cov-2 sprawią, że sytuacja wymknie się jeszcze bardziej spod kontroli. Nie należy mutacji wirusa bagatelizować, ale trzeba też pamiętać, że jest to normalne zjawisko, a większość z nich jest dla nas albo neutralna, albo wręcz korzystna, bo szkodliwa dla wirusa.

- Ten wariant to złożenie dwóch mutacji, jednak w kontekście szczepień nie ma to większego znaczenia. To może mieć znaczenie dla wykrywania wirusa, dla niektórych opcji terapeutycznych, ale generalnie nie dla ochrony, jaką dają dostępne szczepienia – mówi wirusolog prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Także dr hab. Piotr Rzymski, biolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreśla, że nie ma dowodów na to, iż wariant indyjski potrafi złamać ochronę, jaką dają szczepienia. Wskazuje, że okazało się, iż przeciwciała osób zaszczepionych hinduską szczepionką inaktywowaną neutralizują go. Jego zdaniem można zatem wnioskować, że dzieje się też tak w przypadku innych szczepionek.

W Indiach stosowana jest produkowana w tym kraju szczepionka AstraZeneki oraz hinduska inaktywowana. Program szczepień jednak w tym gęsto zaludnionym kraju nie jest realizowany dostatecznie szybko. W liczącym niemal 1,4 miliarda osób państwie zaszczepiono przynajmniej jedną dawką ok. 10 mln.

Prof. Gut zwraca uwagę, że prostych dowodów na to, iż szczepionki chronią przed wariantem indyjskim, dostarcza Wielka Brytania: ponad 60 proc. populacji zostało tam już zaszczepione przynajmniej jedną dawką szczepionki, poluzowano wiele restrykcji, a pomimo tego, że wariant indyjski na Wyspach został wykryty dużo wcześniej niż w innych krajach Europy - w lutym tego roku - Zjednoczone Królestwo może się pochwalić spadającą krzywą zarówno nowych zakażeń, jak i osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 oraz zgonów z powodu tej choroby. Minionej doby zarejestrowano śmierć jednego pacjenta z powodu tej choroby.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

    Wizerunek znanej malarki kojarzy się z długimi spódnicami. Pod nimi skrywała defekt ciała, który pojawił się po przebyciu w dzieciństwie zakaźnej choroby – poliomyelitis. Wywołuje ją podstępny wirus. W Europie praktycznie już nie występuje; jednak w listopadzie w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa. Główny Inspektor Sanitarny określił, że to "sytuacja alertowa", choć niegroźna dla osób zaszczepionych.

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • AdobeStock

    Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

    Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy